22.1.2015 otevřeno: 1964 x

Čeští házenkáři vyhráli nad Islandem 36:25, udrželi naději na postup ze skupiny

Čeští házenkáři porazili ve čtvrtém utkání na mistrovství světa v Kataru Island 36:25 a uchovali si naději na postup do osmifinále. Aby se tak stalo, potřebují v sobotu 24. ledna od 19.00 hodin českého času zvítězit ve svém posledním zápase skupiny C nad Alžírskem a Island nesmí vyhrát nad Egyptem.

Čeští házenkáři předvedli nejlepší výkon na šampionátu a zopakovali nezapomenutelné představení z června loňského roku proti Srbsku v posledním kvalifikačním duelu právě o účast na tomto mistrovství.

Čeští házenkáři slaví se svými fanoušky vítězství nad Islandem. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše vstoupil do utkání odvážně. Rychle vedl 2:0 a jen jedinkrát dovolil Islanďanům vyrovnat. Od šesté minuty se české představení měnilo z koncertu na exhibici. Náskok neustále narůstal především díky vynikajícímu brankáři Petru Štochlovi, který předvedl tolik úspěšných zákroků jako za předchozí tři utkání. V útočné fázi se dařilo kapitánu Filipu Jíchovi, který za poločas nastřílel osm branek. Češi ho vyhráli nečekaným rozdílem deseti gólů a velmi se přiblížili k povinnému vítězství, nutnému pro zachování šance na postup.

Po přestávce Češi nadále předváděli skvělou házenou a přestože mírně ztratili ze svého vedení, stále měli otěže pevně ve svých rukách. Islanďany nepustili do vážnějších akcí a výraznějšímu tlaku. Na většinu jejich branek dokázali okamžitě zareagovat a nedovolili Seveřanům snížit na méně než sedm gólů. Naopak v závěrečné pětiminutovce se Češi ještě více zkoncentrovali a semknuli a vrátili se k desetigólovému vedení. Svůj náskok nakonec zvýšili až na konečných jedenáct gólů (36:25).

Do utkání nezasáhl Jiří Motl z Lovosic, který má zraněný malíček pravé noze.

Jícha dnes proměnil jedenáct ze svých patnácti střeleckých pokusů a byl nejlepším střelcem českého výběru. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Česko – Island 36:25 (21:11)

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl – Jícha 11, Jurka 3, Linhart 3, Petrovský 2, Babák 1, Horák 2, Hrstka 6, Bečvář 1, Sobol 4, Zdráhala 2, Šindelář, Kasal, Szymanski 1, Motl. Trenéři: Filip a Kubeš.
Nejlepší střelci Islandu: Gudjunsson 5, Petersson 4, Gunnarsson 3, Kristijansson 3
Rozhodčí: Lee, Koo (KOR). Sedmimetrové hody: 4/5 – 2/2. Vyloučení: 6:7. Diváci: 500.

Od začátku skvěle jistil český tým brankář Petr Štochl, který byl na konci utkání zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Skóre otevřel Linhart, další branku přidal Horák a Češi vedli 2:0. Gunnarsson s Gudjonssonem sice zařídili vyrovnání, to ale bylo naposledy, kdy byli Islanďané v kontaktu s českým výběrem. Další gól zařídil zase Linhart, napodobil ho Jurka a pěknou individuální akci předvedl Jícha (5:2). Hrstka v 7. minutě zvyšoval už na 6:3, Jícha přidal sedmičku a bylo to o čtyři. Island měnil brankáře, i s Edvardssonem si ale Jurka poradil (3:8) a Islanďané žádali oddechový čas.

Jurka dnes přispěl do střeleckého zápisu třemi trefami. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Štochl je ale zase dvakrát vychytal! Kapituloval až napotřetí (8:4). I tak ale Češi zvýšili své vedení na sedm gólů (11:4) a suverénní náskok ubránili, i když byl ve 13. minutě vyloučen Horák (12:4). Dlouho byl český brankář neprůstřelný, za jeho záda další střelu dostali házenkáři Islandu až v 15. minutě. Češi ale nebyli k zastavení. Linhart pálil z devíti metrů 5:13, na Gunnarssonovu korekci našel odpověď Jícha (14:6). Mazáckým podstřelem udržoval sedmibrankový odstup (7:14) Pettersson. V 19. minutě brala česká lavička time out a zase to byl Jícha, kdo zvyšoval české vedení (7:15). Islanďané zkusili hrát i se sedmi hráči v poli a Palmarsson korigoval na 9:15. Jícha byla lae proti snižování českého vedení a ze sedmičky znovu zvýšil český náskok na 16:9.

Pět minut před přestávkou to za stavu 9.16 znovu zkusili Islandané opět zkusili bez brankáře, Štochl ale český tým stále držel. Na osmibrankový rozdíl znovu upravoval Jícha. Další dvě góly přidal Zdráhala, osmibrankový rozdíl udržoval Sigumansson (19:11). Hrstka pak skvěle vystihl Štochlovu dlouhou přihrávku do brejku a přidal dvacátou českou branku (20:11). A závěr poločasu opět patřil Čechům. Další gól přinesla spolupráce Hrstky s Petrovským, přičemž český pivot zvýšil český náskok na poločasových deset gólů (21:11).

Radost na lavičce českého týmu po skórování jedné z šestatřiceti českých branek. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Na začátku druhého poločasu dostal Jícha osobního strážce, skóre poločasu otevřeli až Islanďané (21:12). Do islandské branky se sice vrátil Gustavsson a podpořil svůj tým zákrokem, Sobol ale o chvíli později potrestal soupeřovu kombinační nepřesnost a z brejku udržoval desetibrankový odstup, stejně jako úspěšný exekutor sedmimetrových hodů Jícha. Štochl sice před islandskými střelci znovu kapituloval, Petrovský ale vrátil Čechům zpět desetibrankový náskok, stejně jako svým prvním gólem na šampionátu obránce Szymanski.

Pavel Horák odváděl skvělou práci v obraně. Přidal ale i dvě trefy. | Foto: Pavel LEbeda/chf.cz

Mírná korekce se Islandu podařila ve 42. minutě, kdy stáhli rozdíl po úspěšné sedmičce a pěkné kombinaci na osm gólů (25:17). Jícha mu ale ze sedmimetrového hodu vrátil devítibrankový rozměr. Ve 45. minutě na sebe obránce navázal Babák s Jíchou a zcela nebráněný Hrstka udržoval devítibrankový odstup. Potom přišlo dvojnásobné české oslabení, když si šel sednout Jícha a krátce po něm Bečvář. I přesto ale Sobol udržoval Čechům bezpečný odstup (29:20). S pořádnou dávkou štěstí se Island držel pod desetibrankovou hranicí manka (30:22).

Na začátku poslední desetiminutovky snížil Kristijansson český náskok na sedm gólů, česká defenzíva ale šlapala výborně. Nejprve skvělá dohrávka na Jíchu a pak brejk Babáka znamenaly zpátky zvýšení českého náskoku na devět gólů (32:23). Pět minut před koncem to bylo o osm a Bečvář znovu zvyšoval na devět. Islanďané už si nevěděli rady a Sobol z brejku zařídil Čechům desetibrankový náskok 34:24. A byla to opravdu podívaná. Zákrok Štochla, dva pohledné brejky v podání Hrstky a bylo to dokonce o jedenáct 36:25. Češi tak oslavili suverénní výhru, která jim podržela šanci na postup do osmifinále.