24.1.2015 otevřeno: 1565 x

Věděli, že nepostoupí, přesto předvedli čeští házenkáři skvělý výkon. Nyní narazí na Rusy

Čeští házenkáři porazili ve svém posledním utkání ve skupině C mistrovství světa v Kataru Alžírsko 36:20. Ani to jim však nezajistilo postup do osmifinále, protože obsadili páté místo, první nepostupové. Cestu do play-off jim zavřelo vítězství Islandu nad Egyptem 28:25. Češi potřebovali, aby Egypt vzal Islanďanům aspoň bod, tím by pro jejich zápas s Alžírskem žila naděje na postup. Nestalo se. Tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše nyní bude hrát o Prezidentský pohár. V pondělí od 17.00 hodin českého času se utkají s pátým týmem skupiny D Ruskem.

Češi navázali na bravurní výkon proti Islandu a předvedli podobně soustředěný výkon, přestože věděli, že nemají šanci postoupit. Soupeře pustili do vedení jen jedinkrát, když ve druhé minutě otevřel skóre. Pak už se hrálo zcela podle českých not. A během první desetiminutovky ukázali, jakým směrem se zápas a skóre bude vyvíjet. Čtyřbrankový rozdíl pak dále rostl a rostl až na poločasových jedenáct branek.

Druhé dějství se odehrálo ve stejném taktu a o jasném vítězství Čechů nebylo pochyb. První otázkou bylo, o kolik gólů česká reprezentace vyhraje, druhou, jestli dosáhne čtyřiceti vstřelených branek a třetí, jakou bude mít gólman Petr Štochl úspěšnost zásahů. Právě on byl základním kamenem a vylepšoval si osobní statistiky. Útoku opět dominoval kapitán Filip Jícha.

Pavel Horák v souboji s Hichemem Daoudem. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Česko – Alžírsko 36:20 (21:10)

Sestava a branky Česka: Štochl, Galia - Jícha 7, Linhart 5, Szymanski 4, Hrstka 4, Jurka 3, Zdráhala 3, Bečvář 3, Babák 3, Šindelář 2, Horák 2, Petrovský 1, Kasal 1, Sobol Motl. Trenéři: Filip a Kubeš.
Rozhodčí: Hizaki, Ikebuči (Jap.). Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/3. Vyloučení: 3:1. Diváci: 500.

Alžírsko začalo proti českému týmu s agresivní vysunutou obranou a ta na český tým zprvu fungovala. Skóre otevřel Biloum, kapitán Jícha ale nehledal odpověď dlouho. Po české chybě v rozehrávce však musel situaci zachraňovat Štochl. Dálnici v alžírské obraně o chvíli později využil Horák (2:1), dvakrát pak ale Štochlovi a české defenzivě pomohla dobře postavená branka. Další góly do alžírské sítě pak přisypali Hrstka s Jíchou, dvěma skvělými zákroky se blýskl Štochl a Češi po další trefě Jíchy vedli 5:1. Alžírská lavička brala oddechový čas.

Leoš Petrovský střílí z rychlého útoku. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Obrana Alžírska nefungovala, a tak měli Jícha s Babákem volnou cestu k udržování náskoku. A dokázali ji využít (3:7). Potom ale využili Alžířané několika českých chyb a korigovali manko na dva góly (5:7), Čechy znovu probudil až Linhart. Hra se vyrovnala a Alžírsko se drželo na dostřel tří gólů. V závěru poločasu byl ale Štochl znovu neprůstřelný, navíc další trefy přidali křídelníci Jurka a Hrstka, dobře mířil i Szymanski a české vedení bylo osm minut před přestávkou osmibrankové. Alžírsko znovu žádalo time out. Jejich ztráta ale i potom stále narůstala. Štochl si držel vysokou úspěšnost a Jurka s Jíchou a dalšími kanonýry dál plnili alžírskou síť. Dvě minuty před přestávkou vedli Češi o dvanáct branek, před odchodem do šaten Alžířané manko jen kosmeticky upravili na 10:21.

Čeští fanoušci na tribuně v hale Duhail. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Štochl výborně strážil českou svatyni i ve druhém poločase, své střelecké statistiky i dále vylepšovali Jurka, Horák a Zdráhala. Utkání se změnilo ve střeleckou exhibici českého týmu (28:13). Do střeleckého zápisu postupně promluvili s výjimkou Jana Sobola, zraněného Jiřího Motla a obou brankářů všichni hráči na české soupisce. Náskok Čechů už dramaticky nenarůstal, zůstával ale v bezpečných šestnáctibrankových rozměrech a Češi tak oslavili trochu hořké přesvědčivé vítězství 36:20.

Jakub Szymanski dal dnes Alžířanům čtyři góly a byl třetím nejlepším střelcem českého výběru. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz