26.1.2015 otevřeno: 1629 x

Bitva o Prezidentský pohár: Česko přetlačilo ruský výběr 32:30, zítra se utká s Běloruskem

Čeští házenkáři porazili na mistrovství světa v Kataru Rusko 32:30. A zítra od 17 hodin českého času si zahrají proti Bělorusku o Prezidentský pohár. Pokud by ho získali, skončili by na šampionátu na konečném 17. místě. Ve druhém utkání skupiny Prezidentského poháru zvítězilo Bělorusko nad Bosnou a Hercegovinou 37:29.

Česko – Rusko 32:30 (16:15)

Český tým potvrdil výkony proti Islandu a Alžírsku a také proti Rusku začal útočně a ujal se vedení 2:0. Následně se hra vyrovnala a skóre se ve prospěch jednoho či druhého týmu. Poté, co Jícha neprostřelil ze sedmimetrového hodu brankáře Bogdanova, dosáhli házenkáři Ruska vyrovnání na 2:2 a pak se dokonce ujali těsného vedení. Jurka dvěma trefami opět dorovnal, Rusové ale znovu šli do vedení a Bogdanov jej pro ně udržoval. Opět na svou stranu překlopili Češi vedení ve 14. minutě (6:5) a ruská lavička na to reagovala vyžádáním oddechového času. Po něm se vedení znovu přelilo. Vyrovnané skóre udržovali v českém dresu Horák s Jíchou (9:9), střeleckému zápisu ale stále dominoval Jurka.

Po Jíchově brejku ve 20. minutě se Češi znovu dostali do dvoubrankového vedení (11:9), ruský tým ale znovu vyrovnal. Ale historie se opakovala pořád dokola, Češi znovu vedli o dva (13:11). Závěr poločasu dohrávali Češi v oslabení, i přesto ale díky úspěšnému zákroku Štochla a přesným trefám Zdráhaly zvedli svůj náskok na tři branky (16:13). Před odchodem do šaten ho ale už neudrželi, ruský soupeř manko stáhl na poločasových 15:16.

Čeští házenkáři vstoupili do boje o Prezidentský pohár vítězstvím nad Ruskem. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Po ní Češi zapnuli na plné obrátky a za sedm minut dosáhl jejich náskok rekordní výše pěti branek. Jenže pak dovolili soupeři utkání zdramatizovat. Rusové vyrovnali na 25:25. Češi bojovali, Linhart mazáckou střelou znovu poslal svůj tým do vedení 26:25, pak ale Horák dostal třetí dvouminutový trest a deset minut před koncem zápasu si šel sednout na tribunu. Další přesilovku Rusko znovu zužitkovalo a Žitnikov zařídil jednobrankové vedení Ruska (26:27). Navíc Rusy podpořil několik zákroky Bogdanov, který kapituloval až před střelou Hrstky (28:28). Sedmička z ruky Zdráhaly znamenala znovu české vedení, Hrstka ho pak další ranou pojistil, pěkný zákrok předvedl Štochl a dvě a půl minuty před koncem Češi vedli 30:28. Jiskřičku naděje vykřesal pro Rusko Děreveň, Petrovský ale české vítězství zpečetil a Češi tak oslavili výhru 32:30.

Přetrvávající fazónu ukázal brankář Petr Štochl, který opět předvedl báječné zákroky, které společně s brankami nejlépe střílejících Miroslava Jurky a Ondřeje Zdráhaly.

Sestava a branky Česka: Štochl, Galia – Zdráhala 8, Jurka 7, Jícha 3, Linhart 3, Petrovský 3, Babák 3, Hrstka 3, Horák 2, Bečvář, Sobol, Šindelář, Kasal, Szymanski, Motl. Trenéři: Filip a Kubeš.

Nejvíce branek Ruska: Děreven 8, Žitnikov 5.

Rozhodčí: Kričen, Machluf (Tun.). Sedmimetrové hody: 5/7 – 2/3. Vyloučení: 6:6. Diváci: 200.

Česká obrana dirigovaná dvojicí Jakub Szymanski - Pavel Horák dobře fungovala. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Miroslav Jurka dnes do ruské sítě nasypal sedm ze svých střel a byl druhým nejúspěšnějším střelcem českého výběru. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz