27.1.2015 otevřeno: 1724 x

Češi mají Prezidentský pohár, vyhráli ho po sedmimetrových hodech proti Bělorusku

Čeští házenkáři porazili ve svém posledním utkání na mistrovství světa v Kataru Bělorusko po rozstřelu na sedmimetrové hody 4:3, když v normální hrací době utkání skončilo 28:28. Češi tak získali Prezidentský pohár. Ten dostává mužstvo na konečném 17. místě po dvou výhrách ve skupině mužstev, která nepostoupila do play-off. Češi ukončili své účinkování v Dauhá čtyřmi výhrami v řadě, což se jim na tak velkém turnaji podařilo na posledy před 20 roky.

Tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše neprošel do osmifinále po porážkách od Francie, Švédska a Egypta, když v šestičlenné skupině obsadil páté místo za Islandem, první nepostupové.

Česko – Bělorusko 28:28 (14:13), na sedmimetrové hody 4:3

Český tým vstoupil po duelech s Islandem, Alžírskem v základní skupině a včerejším utká s Rusem i do čtvrtého zápasu v řadě velmi odhodlaně a brzy si vypracoval náskok. V osmé minutě zvyšoval Jakub Hrstka na 6:3. Jenže pak se český brankostroj na dlouhých dvanáct minut zastavil a Bělorusové otočili skóre pěti góly ve svůj prospěch. Ani to Čechy nerozhodilo a do konce poločasu se dokázali vrátit do vedení.

To si česká reprezentace držela dále, místy i třígólové. Bělorusové se dostali na do střel na začátku poslední čtvrtiny zápasu, kdy nejenže vyrovnali, ale dostali se i do vedení. To jim však nevydrželo dlouho, protože Češi opět dokázali zabrat a propracovat se k vedení. Poslední minuty přinesly drama, kdy se obě družstva střídala ve vedení.

Brankáři Petr Štochl, stejně jako v předchozích dvou zápasech, a Martin Galia pomohli týmu skvělými zákroky a chycenými sedmimetrovými hody.

V čase 59:20 za stavu 28:28 rozehrávali Bělorusové, ale svou příležitost promarnili. Češi se si vzali v 59:40 oddychový čas a po následném útoku vstřelil Pavel Horák gól, kdy na ukazateli svítilo 60:00. Časoměřiči však gól neuznali.

O vítězi Prezidentského poháru tak rozhodovaly sedmimetrové hody.

V české brance se Bělorusům postavil Martin Galia. Na čtvrtý pokus ho vystřídal Petr Štochl a už nepustil ani gól.

Češi tak poprvé v historii získali Prezidentský pohár!

Sedmimetrové hody Česka – proměnili: Zdráhala, Jícha, Babák, Hrstka; neproměnil: Sobol.

Sestava a branky Česka: Štochl, Galia – Hrstka, Babák, Jícha, Zdráhala po 5, Sobol 3, Bečvář, Horák po 2, Petrovský 1, Jurka, Linhart, Šindelář, Kasal, Szymanski, Motl. Trenéři: Filip a Kubeš.

Nejvíce branek Běloruska: Rutenka 12, Brouka, Nikulenka, Citou po 3.

Rozhodčí: Rašíd, Al-Kapeer (Egypt). Sedmimetrové hody: 8/7 - 13/8. Vyloučení: 5:3. Diváci: 300.