1.2.2015 otevřeno: 2399 x

Francouzi jsou popáté mistry světa, finále pískali Češi Horáček s Novotným

V dramatickém utkání o titul mistrů světa zvítězil tým Francie nad výběrem domácího Kataru. Vypjaté utkání řídili čeští rozhodčí Václav Horáček a Jiří Novotný.

Suverénní Francie přidala do své sbírky titulů po tom olympijském z roku 2012 už pátý titul světových šampionů. Tým kolem bratrů Karabatičových a brankáře Tierryho Omeyera zvítězil v dramatickém utkání nad týmem Kataru. Po celé utkání se Francouzi drželi ve vedení, Katar jim však byl zdatným soupeřem. Francii nepustil z dostřelu čtyř branek a několikrát na olympijské šampióny ztrácel pouze jediný gól. Závěrečné minuty zápasu přinesly drama, když Katařané zaostávali za francouzským týmem pouze o dvě branky. Zkušený francouzský tým ale udržel nervy na uzdě, zvýšil svůj náskok ještě o gól a rozhodující náskok si pohlídal. Francie zvítězila nad Katarem 25:22.

„Jsem rád, že jsem s naším týmem mohl odehrát tento turnaj. Tihle kluci jsou úžasní. Je velmi těžké udržet se na téhle úrovni, ale tento tým je velmi, velmi silný. Samozřejmě, že to bylo těžké, zvláště ve druhém poločase, ale bylo to finále a finále musí být těžké. Odehráli jsme fantastický turnaj a tento titul si zasloužíme,“ radoval se po výhře francouzský brankář Tierry Omeyer.

Utkání v poklidu režírovali zkušení čeští sudí Václav Horáček a Jiří Novotný. Utkání odřídili bez výraznějších emocí jak ze strany hráčů, tak fanoušků. Téměř zaplněná čtrnáctitisícová hala Lusail přitom byla bouřlivou kulisou. Čeští rozhodčí podali zodpovědný a vyrovnaný výkon, který byl výbornou vizitkou české házené.

Jiří Novotný zahajuje finálové utkání mezi Katarem a Francií. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Francie je s pěti tituly mistrů světa nejúspěšnější zemí v historii šampionátu, pro Katar je i druhé místo skvělým úspěchem. Je to poprvé, co se mimoevropský stát probojoval do finále mistrovství světa. Bronzové medaile putují do Polska poté, co v utkání o třetí místo zvítězili Poláci nad týmem Španělska po prodloužení 29:28. Spolu s šejkem Joaanem bin Hamad Al Thanim, prezidentem organizačního výboru, je předával František Táborský, člen exekutivy IHF.

Mistrovství světa v Kataru 2015 zakončil velkolepý slavnostní ceremoniál a s bohatou světelnou show a ohňostrojem. Francouzům předal zlaté medaile emír státu Katar Tamim bin Hamad Al Thani. Za dva roky budou Francouzi titul obhajovat na domácím šampionátu, mistrovství světa 2017 bude hostit Francie, kterou čeká nelehký úkol – udržet katarskými pořadateli vysoko nasazenou laťku.

Václav Horáček uděluje žlutou kartu katareskému reprezentantovi Hassanu Mabroukovi. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz