19.2.2015 otevřeno: 1582 x

Dorostenky v přípravě dvakrát porazily Slovensko

Dorostenky finišují přípravu na evropskou kvalifikaci. V první polovině týdne se dvakrát poměřily se Slovenkami a z obou utkání vyšly vítězně. I když s odřenýma ušima.

V pondělí 16. února se v Hustopečích sešly ke krátké herní přípravě dorostenecké reprezentantky, které ve třech dnech absolvovaly vedle několika tréninkových jednotek především přípravné dvojutkání proti Slovensku. „Hustopeče nejsou naším tradičním tréninkovým místem. Vybrali jsme je ale kvůli akceptovatelné vzdálenosti pro našeho soupeře ze Slovenska. Netradiční byl i termín, když jsme začínali v pondělí a končili ve středu,“ komentoval technickou stránku soustředění trenér Jan Salač.

Slovenské a české házenkářky se utkaly poprvé v úterý večer, podruhé pak ve středu dopoledne. Obě utkání měla podobný průběh. Družstva začala velkým množstvím nepřesností. „V úterním utkání jsme špatný vstup do zápasu řešili brzkým oddechovým časem, po kterém následoval přechod na aktivní obranu 0:6, která do značné míry změnila vývoj utkání,“ popsal úvod zápasu Salač. V 10. minuty se český výběr dostal do vedení, po celý první poločas ale měly Češky problém prosadit se do brankových příležitostí a ke střelbě. Hráčky Slovenska velmi aktivně pokrývaly krajní spojky, což nám neumožňovalo zakončovat ze střední vzdálenosti. Během prvního poločasu nebyl ani jednou rozdíl ve skóre vyšší než dvoubrankový branky. „Nedařilo se nám především v obraně, kde jsme nedůrazně bránili uvolňování spojek do prostoru mezi vysunuté obránce a špatně předávali hráčky,“ zdůraznil kouč.

Trenér Jan Salač připravuje své svěřenkyně na souboje kvalifikace o postup na ME do 17 let. Dorostenky pod jeho vedením v úterý a ve středu dvakrát zvítězily nad Slovenskem. | Foto: Alex Wipf

Po poločasovém výsledku 14:13 přinesl druhý poločas výraznou změnu jak v obraně, tak především i v útoku, kdy se českým hráčkám dařilo provádět křížení a záběhy spojek, což byla jedna z možností, jak překonat obranu s přistupováním na krajní spojky. „I když se rozdíl ve skóre nijak dramaticky nezvyšoval, nestálo nás tolik sil vstřelit každou další branku, protože hráčky začaly přesněji plnit naše pokyny,“ dodal Salač. Ve 48. minutě se české hráčky dostaly do pětibrankového náskoku 24:19. Trenérka Slovenska během oddechového času připravila své hráčky na závěrečný boj, jehož cílem byla remíza nebo výhra v utkání. Velmi vysunutá kombinovaná obrana opravdu zafungovala a náskok České republiky se začal zmenšovat. „Dvě minuty před koncem jsme házeli sedmimetrový hod, který nám mohl dát klid do závěru. I když brankářka Slovenska špatně zvolila stranu a Kovářová naopak hodila míč do poloviny branky, která byla zcela odkrytá, míč skončil pouze na tyči branky a ze závěru utkání se stalo drama. V útoku jsme pak dvakrát velmi jednoduše ztratili míč přihrávkou a museli jsme se bát o výsledek. V úplném závěru jsme již míč podrželi a udrželi jednobrankový náskok,“ popsal závěrečné minuty trenér českého týmu.

I v začátku druhého utkání se české házenkářky trápily. Pak se jim ale dařilo proměňovat šance a získaly si pětibrankový náskok ve 12. minutě utkání. „Do této doby nám skvěle fungovala obrana 0:6, kdy jsme si dokázali předávat velmi dobře se pohybující hráčky Slovenska. Pak jsme ale znovu začali dělat chyby v útoku, po kterých jsme dostávali jednoduché branky z rychlých útoků a po dohrávkách do křídel. Ve 14. minutě už to bylo jen o branku 8:7. Na tyto chyby jsme zareagovali střídáním a změnou obrany na 1:2:3. Od té doby bylo utkání vyrovnané a nedostali jsme se ani jednou do vedení o více jak 3 branky. Na závěr poločasu jsme zahráli přesilovou hru bez brankáře, která se nám tentokrát tolik nepovedla, přesto jsme dokázali dvakrát vstřelit branku a do kabin jsme odcházeli s náskokem (14:12). V šatně jsme si zopakovali, jak hrát na dobře přistupující a vysunutou obranu a zdůraznili jsme si chyby v obraně, kterých bychom se měli vyvarovat,“ komentoval středeční vystoupení svých svěřenkyň Salač.

Slovensko po poločase na chvíli otočilo vývoj utkání, kdy se dvakrát dostalo do jednobrankového náskoku. Zpátky si český tým vzal vedení až v 53. minutě. „Na konci utkání jsme působili trochu unaveně, ale znova se ukázala naše bojovnost a touha po vítězství. I přes závěrečné vyloučení se nám podařilo vstřelit rozdílovou branku, která nám přinesla i druhou výhru tohoto reprezentačního srazu. Slovenky jsme sice ještě nechali vystřelit na branku, vítězství ale pojistila skvělým zákrokem proti střele z pivota brankářka Vašulková. Herním projevem jsme tentokrát neoslnili, velmi dobře nám ale fungovala obrana se všemi třemi brankářkami. V útoku se nám nakonec dařila spolupráce s pivotem, odkud jsme vstřelili hodně branek nebo získali 7 metrové hody. Musíme ještě zapracovat na hře v postupném útoku proti všem typům obran,“ vyzdvihl klady, ale i zápory, české hry trenér.

Za měsíc čeká český výběr poslední reprezentační sraz, který bude závěrečnou společnou akcí před kvalifikací na ME. Na konci srazu se hráčky i realizační tým přesunou na Faerské ostrovy, kde se od 13. do 16. března zabojují o postup na evropský šampionát v Makedonii. O účast na vrcholné akci se utkají s týmy Ruska, Islandu a Faerských ostrovů.

Česká republika – Slovensko, 28:27 (13:13), úterý 17. 2. 2015
Sestava: Kovářová 6, Mizerová 5, Galušková 4, Konečná 3, Novotná 2, Lapčíková 2, Brožová 2, Svobodová 2, Klausová 1, Buchnerová 1, Preslová, Říhová, Vašulková, Kalinová, Eksteinová, Mučková,

Česká republika – Slovensko 26:25 (14:15), středa 18. 2. 2015
Sestava: Galušková 6, Konečná 4, Brožová 3, Lapčíková 2, Svobodová 2, Novotná 2, Klausová 2, Mizerová 2, Kovářová 1, Kalinová 1, Eksteinová 1, Říhová, Mučková, Preslová, Vašulková, Buchnerová.

Český dorostenecký výběr na turnaji ve Švýcarském Zugu, kde Češky zvítězily ve všech utkáních. | Foto: Alex WIpf