20.3.2015 otevřeno: 1448 x

Češky porazily Rakušanky 31:25 a vyhrály celý turnaj O štít města Chebu

České házenkářky porazily ve svém druhém utkání 42. ročníku turnaje O štít města Chebu Rakousko 31:25. Češky mají čtyři body a již před posledním hracím si zajistily vítězství v celém turnaji. To se jim podařilo po šesti letech, naposledy v Chebu dominovaly v roce 2009. V sobotu od 16.00 hodin se české družstvo utká v posledním zápase s Tureckem.

Češky dominovaly v utkání proti soupeři, s kterým při říjnovém posledním měření sil v Maďarsku o gól prohrály, od desáté minuty, kdy svůj náskok navýšily na čtyři branky. Český celek předváděl rychlou kombinační hru a oproti úvodnímu utkání s Běloruskem se dopouštěl méně chyb v obraně.

Zlínská Lenka Hradilová vstřelila hned při svém prvním střídání své reprezentační premiéry první gól za národní tým.

Češky si jen kolem 20. minuty zkomplikovaly situaci, když Rakušanky připustily na dostřel jediného gólu. Do přestávky však svůj náskok vrátily do čtyřgólového rozdílu.

Druhý poločas proměnily české házenkářky ve svou exhibici a již během deseti minut se dostaly ke stavu 25:15. Plus mínus desetigólový náskok si tým Jana Bašného udržoval po většinu hry, jen v závěru dovolil soupeřkám mírnou korekci skóre.

Pro tým trenéra Jana Bašného jde v Chebu o poslední turnajovou prověrku před červnovým play-off kvalifikace o postup na mistrovství světa 2015 proti Nizozemsku.

Jan Bašný, trenér Česka: Dnes jsem spokojený s výsledkem i s hrou. Děvčata zahrála lépe než proti Bělorusku, měli jsme méně hluchých míst ve hře a dařilo se nám v obraně.“

Lenka Hradilová, první reprezentační gól v první zápase za národní tým: Prvního zápasu za reprezentaci jsem se skoro až bála, určitě jsem byla nervózní. Ale hned po pár sekundách pobytu na hřišti jsem dostala krásnou přihrávku do křídla a byl z toho gól. To mě potěšilo i uklidnilo a hrálo se mi dobře. Je to jiné než v klubu. Tam jsem za tahouna, ale i tady jsem si místo našla a jsem ráda, že to fungovalo.“

Barbora Raníková, česká brankářka: „Vítězství ve druhém zápase? Prostě plníme plány. A to celkové prvenství taky potěší. Jen ho ještě musíme potvrdit proti Turecku. Potěšilo mě, jak holky v obraně zvládly nový systém. Chytalo se mi za nimi dobře.“

Česko – Rakousko 31:26 (17:13)

Sestava a branky Česka: Raníková, Müllnerová – Knedlíková 2, Keclíková, Salčáková 3, Růčková 2, Hrbková, Martinková 1, Luzumová 7, Štěrbová 4, Malá 4, Hradilová 2, Crhová 2, Adámková, Marčíková 4, Matoušková. Trenéři: Bašný, Bělka.

Nejvíce branek Rakouska: Grigaiteová, Engelová po 5, Berischaová 4.

Rozhodčí: Kahulič, Skružný. Sedmimetrové hody: 4/3 – 4/2. Vyloučení: 3:4. Červená karta: Budecevičová. Diváků: 1100.

První páteční utkání: Turecko-Bělorusko 28:38 (15:22).

Pořadí turnaje: 1. Česko 4 body, 2. Bělorusko 2 body, 3. Rakousko 1 (skóre -6), 4. Turecko 1 (-10).

Program turnaje O štít města Cheb

Sobota 21. března – 14.00 hodin: Rakousko-Bělorusko, 16.00 hodin: Česko-Turecko.

Fotogalerie Alexe Wipfa k utkání Česko-Rakousko

Nominace české reprezentace pro turnaj v Chebu

Brankářky: Dominika Müllnerová (Baník Most), Barbora Raníková (AS Cannes, Francie), Lucie Satrapová (Slavia Praha).

Pravé spojky: Martina Crhová (Kristianstad, Švédsko), Michaela Hrbková (Frisch Auf Göppingen, Německo).

Střední spojky: Kateřina Keclíková (Slavia Praha), Petra Růčková (Baník Most), Iveta Luzumová (Thüringer HC, Německo), Šárka Marčíková (Sokol Poruba).

Levé spojky: Markéta Jeřábková (Baník Most), Helena Štěrbová (AS Cannes, Francie), Hana Martinková (Sachsen Zwikau).

Pravá křídla: Jana Knedlíková (Györ, Maďarsko), Leona Šviráková (Sokol Poruba), Lenka Hradilová (HC Zlín).

Levá křídla: Kristýna Salčáková (Zora Olomouc), Veronika Malá (Sokol Písek).

Pivotky: Petra Adámková (Sokol Poruba), Iveta Matoušková (Baník Most).

Trenéři: Jan Bašný a Jan Bělka.