21.3.2015 otevřeno: 1707 x

Češky zvítězily v Chebu i potřetí, od Turecka se nenechaly uběhat

České házenkářky zcela ovládly tradiční turnaj O štít města Chebu, když v posledním utkání porazily Turecko 36:25. Tým Jana Bašného prošel poslední turnajovou prověrkou před červnovým play-off kvalifikace mistrovství světa 2015 proti Nizozemsku bez zaváhaní. Ve čtvrtek porazil Bělorusky, v pátek Rakousko. Uvnitř článku je FOTOGALERIE!

Kouč Bašný předpovídal, že celek Turecka by mohl být svou běhavou hrou nejvíce podobný tomu, co jeho svěřenkyně čeká v soubojích s Nizozemkami. To se potvrdilo a dvacet minut se český celek nemohl vypořádat s nepříjemným aktivním a běhavým herním systémem soupeřek. Poté došly Turkyním ve třetím zápase ve třech dnech síly a projevila se zkušenost českého týmu, který do přestávky získal trojbrankový náskok.

Během ní trenér hráčkám naordinoval nový styl hry a skóre začalo ve prospěch českého týmu výrazně naskakovat, až se přehoupl před dvojciferný.

Češky vyhrály turnaj v Chebu poprvé od roku 2009. Další ročník O štít města Chebu by se měl uskutečnit na podzim roku 2016.

Jan Bašný, trenér Česka: Od nás to nebyl moc kvalitní zápas. Děvčatům trvalo dvacet minut, než se do něj dostala. Bylo to tím, že mohla soupeřky podcenit a také proto, že tým Turecka vydržel 20 minutě dobře běhat a bránit. V přestávce jsme si k tomu něco pověděli a druhá půle již byla lepší i proto, že jsme změnili obranný systém a reagovali na to, které hráčky měl protivník na hřišti. Celý turnaj byl dobrou přípravou na kvalifikaci s Nizozemskem.“

Jana Knedlíková, pravé křídlo Česka: Tím, jak byly Turkyně rychlé, tak nás zpočátku zaskočily. Měly jsme problémy s jejich druhou vlnou a spoluprací s pivotkou. Tím, že příliš ani v předchozích zápasech nestřídaly, tak jim došly fyzické síly a zápas se pro nás začal vyvíjet lépe. Na konci už jsme měli jasnou převahu.

Dominika Müllnerová, brankářka a nejlepší česká hráčka utkání: V prvním poločase jsme se v obraně zbytečně vysouvali a tím dali prostor soupeřkám. Ty toho dvacet minut dokázaly využít. Druhá půle již byla zcela v naší režii, protože holky výrazně zlepšily obranu a měly i skvělé bloky. Byla radost za nimi chytat.

Česká ženská reprezentace se nyní sejde prvního června v Luhačovicích, kde absolvuje čtyřdenní závěrečné soustředění před duely s Nizozemkami. V rámci něho se utkají se Slovenkami, který o tomto víkendu odehrají tři zápasy právě s Nizozemskem.

Trenér Bašný rozdal hráčkám individuální tréninkové plány, aby po skončení klubových povinností zůstaly v kondici. Některé hráčky budou mít do kvalifikace až dvouměsíční zápasovou přestávku. „Občas je dobře v sezoně na dva týdny zcela vysadit a vypnout,“ říká česká reprezentantka Martina Crhová, která se svým švédským klubem z Kristianstadu postoupila do tamní nejvyšší soutěžesezona pro ni skončila. Tedy až na onu kvalifikaci s Nizozemkami. „Už jsem to zažila loni. V květnu už navíc začneme kondiční přípravu na novou sezonu a poté se budeme připravovat i s míčem. Takže přijedu pořádně natěšená a připravená,“ dodává Crhová.

Česko – Turecko 36:25 (17:14)

Sestava a branky Česka: Raníková, Müllnerová – Knedlíková 2, Keclíková 4/1, Salčáková 1, Růčková, Hrbková 5/1, Martinková 6, Luzumová 4/2, Štěrbová 1, Malá 4, Hradilová 1, Adámková 4, Marčíková 1, Matoušková 3. Trenéři: Bašný, Bělka.

Nejvíce branek Turecka: Yakupogluová 6, Iskitová 6/2, Adiymanová 3.

Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody: 4/4 – 3/3. Vyloučení: 0:1. Diváků: 1100.

První sobotní utkání: Rakousko-Bělorusko 28:38 (15:22).

Konečné pořadí turnaje: 1. Česko 6 bodů, 2. Rakousko 3, 3. Bělorusko 2, 4. Turecko 1.