2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
16.4.2015 otevřeno: 1508 x

Nemusíme se bát ani Norek, říká trenér Tomáš Hlavatý před kvalifikací v Litvě

Trenér ženské reprezentace do 19 let Tomáš Hlavatý věří, že se svými svěřenkyněmi postoupí z víkendové kvalifikace v Litvě na mistrovství Evropy, které se bude hrát v červenci ve španělské Valencii. „Nemusíme se bát ani Norek,“ říká Hlavatý a dodává: „Týmová spolupráce a psychické rozložení jako celku jsou velmi vysoké úrovni. Což je skvělý začátek.“

 

Hlavatý vede národní tým od loňského podzimu, teď přichází vrchol sezony. „Pevně věřím, že kolegové kluboví trenéři mi maximálně pomáhají a připravují reprezentantky v co největší míře,“ sází Hlavatý na vazby z klubů. Pro hráčky připravuje motivační videa, ukázky ze špičkových zápasů, aby pronikly do tajů vrcholové házené. K té má nyní ještě blíž, protože od března působí v prvoligovém maďarském klubu z Mosonmagyaróváru. Tamní soutěž je považována za jednu z nejlepších v Evropě.Hlavním důvodem mého odchodu byla taková nabídka, která se nedala odmítnout. Chtěl jsem to zkusit v zahraničí, ve špičkové soutěži. A samozřejmě je to navíc i posun v mé kariéře a v dalším se zlepšování. Dnes už vím, že to bylo správné rozhodnutí,“ hodnotí po měsíci zahraničního angažmá Tomáš Hlavatý.

 

Jak obtížné pro vás bylo „přehodit“ jazyky a vydávat pokyny místo v maďarštině v češtině, vlastně ve slovenštině?

Jsem na to zvyklý a nedělá mi to problémy. Navíc mám radost, že mohu nyní s děvčaty „vyprávět“ v mateřském jazyce, nemusím přemýšlet nad tím, abych to správně přeložil do maďarštiny nebo angličtiny. Protože v Mosonmagyaróváru musím mluvit kvůli zahraničním hráčkám i anglicky.

 

V jakém stavu jste od posledního soustředění váš tým našel?

V odhodlaném. A to je základ. Jsem si jistý, že děvčata na sobě v klubech tvrdě pracují. Fyzická připravenost je ovšem jen jedna stránka. Ta druhá je psychická. A ta mě těší ještě víc. Protože je vidět, že chtějí udělat všechno pro postup, jdou do tréninků na sto procent. Týmová spolupráce a psychické rozložení jako celku jsou velmi vysoké úrovni. Což je skvělý začátek.

 

Takže hráčky jsou dobře připravené?

Nemohu úplně hodnotit to, co se děje v klubech. Ale pevně věřím, že kolegové kluboví trenéři mi maximálně pomáhají a připravují reprezentantky v co největší míře. Nejde totiž jen o jejich působení v klubech, ale právě i v národním týmu. A na tom musíme mít zájem všichni. Po soustředění v Jindřichově Hradci jsme se opět výkonnostně posunuli v některých herních činnostech, hlavně v souhře, k čemu celé soustředění sloužilo. Hráčky stále více přemýšlejí nad tím, že činnosti, které na hřišti dělají, mají nějaký význam. A to je velmi důležité.

 

Norky se samy považují za největšího favorita této kvalifikační skupiny. Jsou jimi i pro vás?

Ano. Přece si nebudeme něco nalhávat. Ano, jsou favoritkami této skupiny. My se samozřejmě pokusíme s nimi odehrát dobrý zápas. Tato děvčata mají vlastní zkušenost, že se dají porazit. Jenže Norsko je přece jen házenkářsky jinde a mají tak širokou mládežnickou základnu, že nikdy nevíte, s jakým týmem nastoupí, ale není třeba se jich bát. My musíme udělat všechno pro nás nejlepší výkon. Víme, že pokud by to proti Norsku nevyšlo, tak máme ještě další dvě utkání proto, abychom splnili cíl. Tedy postup. Pro nás může být nepříjemné to, že děvčata nejsou zvyklá hrát tři tak náročné zápasy ve třech dnech.

 

Trenér Tomáš Hlavatý udílí pokyny reprezentantkám při přípravě proto Švýcarsku. | Foto: Alex Wipf

 

Máte záznamy utkání soupeřů, takže hráčkám můžete ukázat, jakou hru lze od soupeřek očekávat?

Ano, máme záznamy. Už jsme si je analyzovali, takže my trenéři víme, co tým čeká. Ale hráčkám tu analýzu dávkujeme opatrně, abychom je příliš nesvázali, případně nezahltili informacemi. Je jasné, že Norky mají tvrdou obranu, z které vyrážejí to rychlých protiútoků. Hlavy hráček nechceme ještě vůbec zatěžovat podrobnou analýzou hry Faerských ostrovů a Litvy, abychom se nyní nebavili o hráčce číslo šest, ale ona nakonec bude hrát jiná. V tomto směru nám hraje do karet, že začínáme proti Norsku a hned první den uvidíme také vzájemný duel Litvy a Faerských ostrovů. Takže budeme moc připravit aktuální sestřih z hráček, která skutečně budou hrát. Všichni očekávají, že se s Litvou popereme o druhé postupové místo. Je tedy dobře, že uvidíme ještě jeden jejich zápas proti Norsku. A budeme mít čas to zpracovat.

 

Dá se tedy očekávat, že klíčový zápas této kvalifikace bude nedělní s Litvou?

Asi ano. Předpokládám, že to tak bude. Pokud by se nám podařilo uhrát nějaké body proti Norsku, ulehčili bychom si cestu na mistrovství Evropy. Tušíme však, že klíč postupu je v utkání s Litvou.

 

Seniorská reprezentace Litvy hrála loni v listopadu kvalifikaci mistrovství světa v Olomouci. Jejich zápas jste viděl přímo v hale. Očekáváte podobný styl házené i u juniorek?

Takové země mají provázené reprezentační výběry juniorek a žen, tudíž předpokládám, že litevské juniorky budou hrát podobně jako jejich seniorská reprezentace v Olomouci. Ale počkáme, co uvidíme přímo na místě.

 

Máte za sebou měsíční působení v maďarském prvoligovém týmu z Mosonmagyaróváru. Našel jste v tamní soutěži, která patří k nejlepším v Evropě, něco, co by vám pomohlo u české reprezentace?

Přesvědčil jsem se o tom, jak důležité jsou v házené detaily. Viděl jsem to i při práci španělského trenéra Martina Ambrose ve špičkovém klubu v Györu. Herní systémy má propracované a s hráčkami cvičení opakuje mnohokrát. Nesleví ze svých nároků a vyladí všechny detaily, protože právě jimi pak přehrávají soupeře. A pochopitelně mentální příprava družstva je jedna z nejdůležitějších částí. Tomu se u nás ale ještě nevěnuje taková pozornost jako v zahraničí.

 

Takže máte připravené nějaké detaily, které rozhodnou nedělní souboj Litvou?

(smích) Máme připravené nějaké „tahy“. Myslím si, že z možností, které jsme měli, se nám podařilo něco připravit. Při trénincích jsme se zaměřovali na detaily v útočných kombinacích, ale i v obranných variacích, kde ty hráčky musejí do puntíku splnit to, co mají. Když vědí, proč to dělají, tak ty detaily se tam začnou projevovat. Pokud si to uvědomí, tak bude kvalita hry stále vyšší.

 

Jak obtížný byl přechod tak takové soutěže jakou je maďarská nejvyšší liga? A jak důležité je, že nemáte jazykovou bariéru?

To je pro mě velká pomoc a jsem za to samozřejmě rád. Ale důležitější je, že nemám problém řešit jakýkoliv vzniklou situaci s vedením klubu, hráčkami a kolegy. Do Mosonmagyaróváru i do Györu jsem často jezdil jako divák, ale teprve teď se dostávám do nitra a vidím, jak to tam skutečně funguje, čímž objevuji nové a nové věcí a zjišťuji, že kde jsou finanční podmínky a lidi se skutečně starají o házenou, tak to má odpovídající úroveň.

 

Po vašem odchodu do Maďarska se objevila informace, že jste se k hráčkám Slavie zachoval neférově a „zničil“ jste loajálnost ke klubu...

Je velmi lehké někoho osočit, ale je těžké se podívat do zrcadla. Hlavním důvodem mého odchodu byla taková nabídka, která se nedala odmítnout. Chtěl jsem to zkusit v zahraničí, ve špičkové soutěži. A samozřejmě je to navíc i posun v mé kariéře a v dalším se zlepšování. Dnes už vím, že to bylo správné rozhodnutí. Ve Slavii jsem se to snažil vyřešit co nejlepším způsobem, při první příležitosti jsem se vrátil do Prahy a s hráčkami jsem se osobně rozloučil a všechno jim vysvětlil. Odešel jsem ze Slavie s čistým štítem. Není dobře se na věci dívat jen z jedné stránky, je lepší k tomu i zkusit pochopit toho druhého. Chtěl jsem se něco naučit, dál se posunout, byla to velká šance. Ale je jasné, že každá mince má dvě strany. Pokud se někdo zlobí a má jiný názor, tak na to má právo a já to plně respektuji. S takovými reakcemi prostě musíte při takových rozhodnutích počítat. 

 

Program kvalifikace ME žen „19“ v Garliavě

17. dubna – 16.00 hodin: Česko – Norsko, 18.00 hodin: Litva – Faerské ostrovy

18. dubna – 13.00 hodin: Česko – Faerské ostrovy, 15.00 hodin: Norsko - Litva

19. dubna – 12.00 hodin: Faerské ostrovy – Norsko, 14.00 hodin: Česko – Litva

 

Nominace české reprezentace žen „19“ na kvalifikaci ME v Litvě

Brankářky:

č. 1 Barbora Kryšková (HC Zlín)

č. 12 Karolína Smolová (Baník Most)

č. 16 Jana Vašulková (HC Zlín) 

Křídla:

č. 3 Vendula Fryčáková (Zora Olomouc)

č. 5 Anna Franková (Sokol Kobylisy II)

č. 8 Dominika Zachová (Baník Most)

Pivotky:

č. 10 Monika Kříčková (HC Zlín)

č. 19 Adriana Míšová (Zora Olomouc)

č. 37 Nikola Varmužová (Sokol Poruba)

Spojky:

č. 18 Michaela Kolářová (HC Zlín)

č. 14 Kamila Kordovská (Slavia Praha)

č. 9 Michalea Pešková (Slavia Praha)

č. 2 Markéra Hurychová (Zora Olomouc)

č. 7 Jana Chlupová (Slavia Praha)

č. 11 Hana Kratochvílová (Zora Olomouc) 

č. 15 Markéta Jeřábková (Baník Most)

Realizační tým

Trenér: Tomáš Hlavatý, asistentka: Lenka Černá, vedoucí družstva: Richard Toman, masér: Jiří Dejl, lékař: Jan Štefan.