19.4.2015 otevřeno: 2009 x

Remíza s Litevkami české „19“ na postup na mistrovství Evropy nestačila

České házenkářky do 19 let remizovaly v posledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy v litevské Garliavě s domácím celkem 30:30 a nepostoupily na červencový šampionát do Španělska. Tam se kvalifikovaly Norky a právě Litevky.

Česko – Litva 30:30 (15:13)

Tým trenéra Tomáše Hlavatého dobře vstoupil do zápasu, měl převahu, kterou i vyjádřil góly. Ke konci první půle ho však srazila zbytečná vyloučení a s ním úbytek sil. Soupeřky, kterým kvůli lepšímu skóre z předchozích dvou zápasů stačila remíza, se do přestávky dotáhly na rozdíl dvou branek.

Naopak vstup do druhé části hry vyšel lépe domácím. Které později srovnaly skóre. V poslední desetiminutovce se však opět do vedení dostaly Češky, až trojbrankového, ale koncovka patřila domácím. Minutu před koncem utkání vyrovnali. A když Češky 22 sekund před sirénou neproměnily střeleckou příležitost ze střední vzdálenosti, vše hrálo do karet Litevkám. Ty ještě v čase 59:53 přidaly pojišťovací postupový gól. Nic na jejich kvalifikaci na červencový šampionát do Španělska nezměnila ani korekce stavu v čase 60:00, když sedmimetrový hod proměnila Markéta Jeřábková, která zaznamenala svou desátou branku a byla nejlepší českou střelkyní.

Tomáš Hlavatý, trenér české reprezentace: Je to smůla. Chyběl nám jediný gól k postupu. To však ke sportu patří. Musíme se s tím vyrovnat a do budoucna lépe připravit. Především v hlavách. Děvčatům se nedá upřít bojovnost, kolektivní duch. Doplatili jsme na nezkušenost.“

Sestava a branky Česka: Smolová, Vašulková – Hurychová, Fryčáková 8, Franková, Chlupová, Zachová 2, Pešková 3, Kříčková, Kratochvílová, Kordovská 4, Jeřábková 10, Kolářová 1, Míšová 2, Varmužová 3.

Nejvíce branek Litvy: Verbovniková 9, Ivanauskaiteová 7, Aglinskaiteová 4. Rozhodčí: Lillepea, Kullová (Est.). Sedmimetrové hody: 6/6 – 7/10. Vyloučení: 7:7. Diváci: 450.

Výsledek druhého nedělního utkání: Norsko – Faerské ostrovy 45:16.

Konečné pořadí: 1. Norsko 6 body, 2. Litva 3 (skóre 83:80), 3. Česko 3 (74:77), 4. Faerské ostrovy 0.

Na mistrovství Evropy, které se bude konat od 13. do 23. července ve španělské Valencii postoupily Norky a Litevky.