29.4.2015 otevřeno: 2653 x

Házenkáři porazili Švýcarsko 30:26 v kvalifikaci ME a drží naději na postup

Čeští házenkáři zvítězili v utkání šesté skupiny kvalifikace mistrovství Evropy 2016 v Schaffhausenu nad domácím Švýcarskem 30:26 a drží naději na postup na závěrečný turnaj, který se bude hrát v lednu příštího roku v Polsku. Ve druhém utkání „české“ skupiny podlehla Makedonie Francii 25:27.

Švýcarsko – Česko 26:30 (12:14)

Až do 28. minuty se hrálo vyrovnané utkání v Schaffhausenu. Oba týmy se střídaly ve vedení, žádný z nich si nevypracoval ani dvougólový náskok. Poslední čtyřminutovku první půle však domácí prohráli 0:3 a tým trenérů Filipa a Kubeše odskočil po poločasového vedení 14:12.

Do druhé části hru už nenastoupil nejlepší švýcarský házenkář André Schmid, který se zranil v souboji s českou obranou. Oslabení domácího celku Češi dokázali využít a svůj náskok budovali. Ve 45. minutě vedli o pět branek. Švýcaři však závěr utkání zdramatizovali, když v 54. minutě snížili na 24:26. V posledních minutách však Češi kontrovali a situaci uklidnili dvěma rychlými góly, které jim nakonec zajistili vítězství 30:26.

Tpmáš Babák ze svého angažmá ve Švýcarsku dobře zná domácí hráče i prostředí a dokázal zkušenosti zužitkovat ve středečním kvalifikačním zápase. | Foto: Alex Wipf

Střelecky se nejvíce dařilo Leoši Petrovskému, který vstřelil šest branek, nejvíce ve své reprezentační kariéře v jednom zápase. Jan Užek absolvoval premiéru v národním týmu, při které vstřelil dva góly. Do reprezentace se po šesti letech vrátil Tomáš Říha.

To je první výhra v této kvalifikaci a drží je ve hře o postup do Polska. Stejná soupeři se utkání v sobotu 2. května od 17.00 hodin v Plzni.

Nejlepším českým střelcem v utkání byl plzeňský pivot Leoš Petrovský, autor šesti gólů. | Foto: Alex Wipf

Sestava a branky Švýcarska: Bingolf, Portner – Schmid 7, Fellmann 3, Liniger 3, Graubner 2, Sidorowiz 1, Dähler 3, Raemy 4, von Deschwanden 3, Portner, Küttel, Striffeler, Mühlemann 1, Freivogel, Linder, Svajlen. Trenéři: Brack, Hrachovec.

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl – Sobol, Linhart 3, Užek 2, Babák 5, Horák 2, Hrstka 4; Bečvář 2, Zdráhala 5, Šindelář, Kotrč, M. Škvařil, Říha, Jurka 1, Petrovský 6. Trenéři: Filip a Kubeš.

Rozhodčí: Santos, Fonseca (Port.). Sedmimetrové hody: 6/7 – 5/6. Vyloučení: 4:3 (ČK: Graubner – Zdráhala). Diváci: 1450.

Jan Filip, trenér Česka: „Bylo to důležité vítězství. Drží nás ve hře o postup. Je skvělé, že jsme výsledkově navázali na MS v Kataru. Jsme na dobré cestě, opět jsme se herně posunuli, protože kluci celý zápas výborně pracovali. Věřím, že to potvrdíme i v sobotu ve druhém utkání proti Švýcarsku.“

Martin Galia, český brankář: „Ano, měl jsem výhodu, že z působení ve švýcarské lize jejich hráče znám. Po některých střelách jsem tak šel instinktivně a věděl kam budou mířit. V této hale jsem v této sezoně ještě neprohrál a jsem rád, že ani s reprezentací.“

Trenéři Jan FIlip a Daniel Kubeš byli s výkonem družstva spokojeni. | Foto: Alex WIpf

Systém kvalifikace: Ve skupině hraje každý s každým doma-venku, nejlepší dva týmy postupují přímo na ME 2016 v Polsku (17. až 31. ledna).

30. dubna až 2. května: Příprava na kvalifikaci ME 2016 – Plzeň
02. května – 17.00 hodin: Kvalifikace ME 2016 Česko – Švýcarsko (Plzeň)
07. až 09. června: Příprava na kvalifikaci ME 2016 – Brno
10. června: Kvalifikace ME 2016 Česko – Francie v Brně
14. června – 20.15 hodin: Kvalifikace ME 2016 Makedonie – Česko (Skopje)

Ondřej Zdráhala znovu patřil do trojice nelepších českých střelců zápasu. | Foto: Alex Wipf