6.6.2015 otevřeno: 1292 x

České házenkářky prohrály první zápas play-off kvalifikace MS 2015 v Nizozemsku 23:33

České házenkářky prohrály první zápas play-off o postup na mistrovství světa 2015 v Arnhemu s domácím Nizozemskem 23:33. Odveta se hraje v sobotu 13. června od 19.00 hodin v Mostu. Aby tým trenéra Jana Bašného postoupil na prosincový šampionát do Dánka, musí vyhrát o 11 gólů.

Nizozemsko – Česko 33:23 (15:16)

Domácí házenkářky se ujaly vedení ve zpočátku opatrně vedeném duelu po postup na šampionát do Dánska. Vedly ještě 3:1, ale pak svěřenkyně trenéra Jana Bašného odhodily ostych před sedmým celkem z loňského evropského šampionát v Chorvatsku a Maďarsku. Nejenže vyrovnaly, ale od stavu 6:6 udávaly tón i skóre. Jejich náskok dosáhl dvakrát čtyřgólové rozdílu. V českém dresu se střelecky dařilo Štěrbové a Knedlíkové, krásnou individuální akcí se blýskla čerstvě vyhlášená nejlepší házenkářka republiky Michaela Hrbková.

Nizozemky však do poločasu náskok stáhly na jedinou branku, když jim k tomu spornými verdikty pomohly ruské rozhodčí, které přehlížely fauly domácích hráček. Což se velmi nelíbilo českému kouči, který to dával znatelně najevo.

Hana Martinková, Lucie Satrapová, Markéta Jeřábková (zleva) po skončení zápasu v Arnhemu. | Foto: Alex Wipf

Nizozemské hráčky rozhodly o osudu prvního kvalifikačního klání hned v úvodu druhé půle, kdy Češky nedokázaly zachytit jejich návrat do zápas. České reprezentantky třináct minut nevstřelily branku, naopak jich inkasovaly stále více a více a časový úsek 26 minut na přelomu poločasů prohrály o dvanáct gólů, když za 22 minut druhé půle se trefily dvakrát. Náskok domácích se nakonec posunul až na 10 branek.

Češky se v neděli vracejí letecky zpět, mají dva dny volno a k závěrečnému soustředění před sobotní odvetou se sejdou v úterý 9. června v Mostu.

Nejvíce branek Nizozemska: Abbinghová a Grootová po 7, Brochová a Polmanová po 4.

Sestava a branky Česka: Raníková; Müllnerová, Satrapová – Knedlíková 4, Růčková, Selucká, Štěrbová 4, Luzumová 8, Salčáková 1; Hrbková 2, Keclíková 2, Jeřábková 1, Adámková, Martinková 1, Šviráková, Malá. Trenéři: Jan Bašný a Jan Bělka.

Henk Groener, trenér Nizozemska: „Věděli jsme, že Češky jsou silnější, než si o nich mnozí myslí. A v prvním poločase to zcela potvrdily. Hrály výborně, v tempu a s velkou silou v útoku. My jsme vyrobili příliš mnoho chyb a měli jsme obrovské problémy s hrou českého týmu. Naštěstí jsme v závěru poločasu snížili z 12:16 na 15:16, čímž jsme se vrátili do zápasu. Ve druhém poločase nám fungovala obrana a to, co jsme nezvládali v první půli, tak se naopak dařilo. Ne, ne, nemyslím si, že je rozhodnuto. Jsme teprve v poločase. Viděli jsme, co Češky dokáží a proto musíme být obezřetní.“

Jan Bašný, trenér Česka: Vždy se dá něco dělat. Ale deset gólů je dost, zvlášť proti takovému soupeři. Ale rozhodně nebudeme v Mostu jen proto, abychom odehráli odvetu a jeli domů. V prvním poločase jsme hráli na hranici svých možností. Byli jsme schopní se vracet s jejich útoky, dařila se nám kombinace, které jsme měli připravené, z nich jsme dávali poměrně laciné i šťastné góly. Klíčový byl zásah rozhodčích na konci první půle, kdy Knedlíková čistě vypíchla míč, ale ony ho vrátily Nizozemkám a ony vstřelily góly. Kdyby to bylo obráceně, tak... Ve druhé půli domácí vyměnili brankářku a ta nám hodně střel pochytala. Navíc hráčky si přestaly po některých akcích věřit a naše hra se sesypala.“

Jana Knedlíková, pravé křídlo Česka: „První poločas jsme odehráli velmi dobře. Ve druhém nám už to tak bohužel nebylo. Nedávali jsme góly a pak už to šlo samo. Když vstřelíme za 20 minut jen dva góly, tak se nedá vyhrát.“

Barbora Raníková, česká brankářka: „Mrzí to. Chtěli jsme jít do odvety aspoň s nějakým přijatelným výsledkem, ale deset gólů je dost. Nikde však není psáno, že nemůžeme vyhrát v Mostu. A jestli je reálné vyhrát o 10 branek? Když budeme hrát oba poločasy jako dnešní první, tak by to být reálné mohlo.“