13.6.2015 otevřeno: 956 x

České házenkářky na mistrovství světa do Dánska i přes výhru v odvetě nepostoupily

České házenkářky na mistrovství světa 2015 do Dánska nepostoupily. Po bojovném výkonu v odvetném utkání sice Češky zvítězily, ovšem pouze dvoubrankovým rozdílem, a jelikož si Nizozemky nesly do odvety desetibrankový náskok, oslavily právě házenkářky Nizozemska postup na světový šampionát.

První tři minuty rozhodujícího duelu provázela nervozita, nepřesnosti ve střelbě obou týmů, ale i výborné zákroky brankářek. Na první trefu se čekalo až do poloviny čtvrté minuty. Ze sedmimetrového hodu otevřela skóre Iveta Luzumová. Češky následně dvěma trefami Heleny Štěrbové, která odehrála kvůli problémům s kolenem poslední zápas v kariéře, odskočily na vedení 3:0. Nizozemky nadále netrefovaly, ale české házenkářky nedokázaly jejich marné snahy využít k navýšení náskoku. První gól „oranjes“ padl až v deváté minutě.

Ivetu Luzumovou obránkyně Nizozemska dobře hlídaly. Byla však úspěšnou exekutorkou sedmimetrových hodů, a tak i přes intenzivní obranu soupeřek nejlepší střelkyní českého týmu. | Foto: Alex Wipf

Další průběh prvního dějství se podobal stejnému časovému úseku prvního duelu před týdnem v Arnhemu. Češky si vytvořily až čtyřbrankový náskok, ale Nizozemky opět v poslední sekundě první půle snížily na rozdíl jediného gólu.

V závěrečné čtvrtině kvalifikačního dvojutkání zkusily Češky, podporované vyprodanou a bouřlivou mosteckou halou, dotáhnout náskok soupeřek. Ve 46. minutě umazaly poloviny nizozemského náskoku. V závěrečné desetiminutovce ho však nedokázaly zlikvidovat, protože si vybraly slabší chvilku, když devět minut nevstřelily gól.

Nizozemky nakonec ale české vedení přece jen už nedotáhly a české házenkářky před domácím publikem vybojovaly hořkou dvoubrankovou výhru 25:23.

Česko – Nizozemsko 25:23 (11:10)

Sestava a branky Česka: Raníková, Satrapová – Knedlíková 3, Keclíková 4/1, Salšáková 1, Růčková 1, Hrbková 4, Martinková, Luzumová 5/3, Štěrbová 2, Malá, Hradilová, Selucká 3, Jeřábková 1, Adámková 1, Matoušková
Nejvíce branek Nizozemska: Abbingová 6/2, Brochová 5, Bontová 4.
Rozhodčí: Lah, Sok (Slovin.). Sedmimetrové hody: 5/6 – 2/2. Vyloučení: 0:3. První zápas: 23:33, na MS 2015 do Dánska postupuje Nizozemsko.

Helena Štěrbová odehrála poslední zápas své kariéry. Připravili jsme pro vás rozhovor s úspěšnou českou reprezentantkou. | Foto: Alex Wipf/chf.cz