13.7.2015 otevřeno: 1609 x

Trenér Bělka: Velký obdiv hráčkám, pochválilo nás vedení výpravy

České házenkářky obsadily na univerziádě v korejském Kwangdžu čtvrté místo. Jde o nejlepší umístění českých kolektivních sportů z posledních pěti letních univerziád. Dále v textu komentář trenéra Jana Bělky k vystoupení českých házenkáře v Koreji.

Češky se do bojů o medaile dostaly díky nedělnímu vítězství nad Uruguayí. „V tomto zápase jsme už šetřili síly na pondělní duel se Srbskem. Proto například druhá brankářka Kudláčková hrála 30 minut na křídle,“ říká Jan Bělka ještě k poslednímu vystoupení české reprezentace v základní skupině.

Proti Srbsku změnil kouč taktiku přechodů do rychlých protiútoků. Handicapem však byl opět počet pouze devíti hráček do pole. „Ten v dnešním zápase proti Srbskem nestačil. Zvlášť, když si po 15 minutách udělala Gabriela Nygrýnová výron v kotníku a my jsme už měli pouze jednu hráčku na střídání,“ popisuje Bělka a doplňuje: „Přesto se holky celý první poločas statečně držely. Dokonce jsme měli až třígólový náskok. Utkání se zlomilo poté, co jsme neproměnili sedmimetrový hod. Srbky se zlepšily, nasadily vražedné tempo a v tak malém počtu hráček jsme neměli šanci. Hodně sil nás stála obraná fáze, v postupném útoku jsme se již velmi těžko prosazovali, protože únava už byla velmi velká a holky odehrály prakticky bez střídání skoro celé utkání. A to není na takové úrovni a po tolika zápasech možné zvládnout. I přesto musím všechny holky pochválit za příkladný přístup a bojovnost. Proti Srbsku držela naděje na medaili a následně i na přijatelný výsledek brankářka Lucie Satrapová. „Tu musím vyzdvihnout, chytala skvěle,říká Bělka.

Trenér Jan Bělka považuje celkové vystoupení na univerziádě v Koreji za úspěšné: „I přes všechny problémy si myslím, že jsme reprezentovali Českou republiku se vztyčenou hlavou a holky si zaslouží za předvedené výkony velký obdiv. Pochválilo nás i vedení celé výpravy, kdy jsme uhráli nejlepší výsledek ze sportovních her za posledních pět univerziád,“ uzavírá Bělka.

Česko – Srbsko 18:23 (12:12)

Rozhodčí: Damaceno Paz, Souza (Braz.). Sedmimetrové hody: 5/6 – 1/3. Vyloučení: 2:6.

Sestava a branky Česka: Satrapová, Kudláčková – Salašová 5, Kubáčková 4/2, Adámková 3/3, Stellnerová, Malá po 2, Nygrýnová, Ryšánková po 1, Gebre Selassiová, Weisenbilderová. Trenér: Jan Bělka.

Nejvíce branek Srbska: Georgijevová 6, Radojevićová 5, Radosavljevićová 3, Janjusevićová 3/1.