7.10.2015 otevřeno: 1372 x

České házenkářky vstoupily do kvalifikace ME 2016 vítězstvím 33:15 proti Itálii

Praha 7. října 2015 – České házenkářky zahájily pouť za účastí na mistrovství Evropy 2016 vítězstvím v Praze nad Itálií 33:15. Češky jsou ve druhé skupině ještě společně se Srbskem a Ukrajinou. Ve druhém utkání se v neděli 11. října od 17.00 hodin středoevropského letního času střetnou v Užhorodě s domácími Ukrajinkami.

Česko – Itálie 33:15 (14:5)

O české výhře nebylo pochyb od začátku zápasu, po jedenácti minutách vedl tým trenérů Jana Bašného a Jana Bělky 7:1. Desátý gól vstřelila ve 22. minutě Kristýna Salčáková. Po poločasu navýšily Češky své vedení na rozdíl devíti branek 14:5.

V úvodu druhého dějství Italky se Italky přiblížily na 5 branek, ale závěrečná dvacetiminutovka přinesla výrazný český tlak a střeleckou explozi. Češky poslední třetinu utkání vyhrály 16:3 a soupeřky z házenkářsky rozvojové země porazily o osmnáct gólů.

Kamila Kordovská prožila báječný reprezentanční debut. Vstřelila při něm čtyři góly. | Foto: Alex Wipf

„Zápas se vyvíjel přesně podle našich představ. Chtěli jsme Italky dostat pod tlak a hned v úvodu jim ukázat, kdo bude dominovat. To se nám podařilo a rychle jsme vedli,“ chválil výkon svých svěřenkyň trenér Jan Bašný. Díky narůstajícímu skóre a dobrému výkonu celého týmu, mohl pustit na palubovku všechny hráčky. „Toto byl také náš záměr. Pošetřit některé hráčky na jejich vyšší vytížení při nedělním zápase na Ukrajině,“ poznamenal kouč a na adresu mladších házenkářek uvedl: „Kdy jindy by se měly otrkat, když ne doma za podpory publika a příznivého stavu. Zvládly to dobře a jsem rád, že se takto zabudovávají do týmu.“

Kristýna Salčáková střílí na italskou branku. | Foto: Alex Wipf

Bašného potěšila především obrana. „Ta fungovala skutečně dobře a jsem velmi spokojený. Nenechali jsme Italky rozehrát, nepouštěli jsme je do vyložených střeleckých pozic,“ řekl Bašný, který však našel chyby v útočné fázi: „Tam máme na čem pracovat. Měli jsme při přechodu do útoku dost nepřesností a ztracených míčů. To musíme zlepšit, protože v neděli nás čeká výrazně výkonnostně lepší soupeř.“

Sestava a branky Česka: Raníková, Satrapová – Kordovská 4, Knedlíková 1, Keclíková 1, Salčáková 4, Ryšánková 1, Hrbková 5, Luzumová 3, Štěrbová, Malá 3, Hradilová 2, Kolomazníková 1, Jeřábková 5, Adámková 2, Marčíková 1. Trenéři: Jan Bašný, Jan Bělka.

Nejvíce branek Itálie: Niederwieserová 8, Gheorgheová 4, Ravasová 2.

Rozhodčí: Kijauskaiteová, Zalieneová (Litva). Sedmimetrové hody: 6/5 – 5/4. Vyloučení: 3:7. Diváci: 1020.

Z každé ze sedmi čtyřčlenných skupin postoupí na šampionát první dva celky a nejlepší třetí. Ve skupinách se hraje systémem každý s každým doma-venku. Kvalifikace skončí pro Češky 4. června 2016 v Mostu.

Mistrovství Evropy se koná od 4. do 18. prosince 2016 ve švédských městech Göteborg, Helsingborg, Kristianstad, Malmö, Stockholm.

Program české ženské reprezentace

Kvalifikace mistrovství Evropy 2016 (Švédsko)

7. října 2015 – 16.05 hodin: Česko – Itálie (Praha, Podvinný mlýn)

11. října 2015 – 17.00 hodin: Ukrajina – Česko (Užhorod, hala Junosť)

9. března 2016: Česko – Srbsko (Zlín, hala Euronics)

12. nebo 13. března 2016: Srbsko – Česko (místo a čas oznámí Srbové později)

1. nebo 2. června 2016: Itálie – Česko (místo a čas oznámí Italové později)

4. června 2016: Česko – Ukrajina (Most, hala Baníku)

Další akce

23. až 30. listopadu 2015: ípravný kemp v Plzni a turnaj ve Francii (Francie, Kuba, Rumunsko)