4.11.2015 otevřeno: 1415 x

Házenkáři vstupují do kvalifikace MS 2017 vítězstvím 34:32 nad Belgií

Čeští házenkáři vítězí v prvním utkání nového kvalifikačního cyklu o postup na mistrovství světa 2017 do Francie nad Belgií 34:32 (22:18). Odveta se hraje v sobotu 7. listopadu v Kortrijku. Ze skupiny, ve které je ještě Turecko, postoupí vítěz do červnového play-off. Jeho losování se uskuteční v lednu.

Česko – Belgie 34:32 (22:18)

V týmu trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše se poprvé od lednového mistrovství světa v Kataru představil Filip Jícha, nejlepší házenkář světa 2010. S osmi zásahy nejlepší střelec českého týmu proti Belgii.

Češi vstupují do zápasu rychlým gólem z prvního protiútoku, když se trefuje Milan Kotrč. Domácí se nadále tlačí do útoku, ve kterém se jim daří. Velmi rychle získávající náskok čtyř branek. Do divoké přestřelky se přidávají i Belgičané, kteří odkládají respekt z úvodu duelu. Češi odskakují na rozdíl šestí gólů 12:6, ale pak jich brankostroj poněkud zpomaluje a hosté snižují. Ve 13. minutě odchází ze hřiště po střetu s protivníkem Filip Jícha, místo něj nastupuje Vojtěch Petrovský a hned se ukazuje ve skvělé formě a do konce prvního dějství stíhá vstřelit pět branek. Nejvíce z celého českého družstva. Do hry dostává také nováček Petr Šlachta, který vzápětí zaznamenává premiérovou reprezentační trefu. V poločase vedou Češi o čtyři góly 22:18.

Do druhé půle nastupuje do branky Petr Štochl, mistr světa klubů, které ovládl v září se svým německým týmem Füchse Berlín. Střídá Martina Galiu s 25procentní úspěšností. Na pravém křídle se zjevuje Miroslav Jurka a hned střílí góly. Češi opět získávají šestibrankové vedení, ale... Belgičané kontrují a stahují na rozdíl dvou gólů. Čeští trenéři Filip a Kubeš ordinují oddychový čas. Zabírá. Jejich tým opět získává čtyřgólové vedení. Ovšem ne na dlouho. Přestřelka pokračuje, obrany nestíhají, gólů přibývá. Hosté snižují opakovaně na rozdíl dvou branek.

Drama vrcholí. V čase 59:20 Belgičané snižují na 31:32.  Závěr však patří českému týmu, který nakonec vydře povinné, ale těsné vítězství 34:32.

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl – Bečvář 1, Jurka 3, Šůstek, Jícha 9, Sobol 1, Stehlík 4, Babák 4, Kotrč 3, Vinkelhöfer, L. Petrovský 3, V. Petrovský 4, Šlachta 2, Užek, Říha. Trenéři: Filip, Kubeš.

Nejvíce branek Belgie: Cauwenberghs 8, Bolaers 6, Robyns 5.

Rozhodčí: Harabagiu, Stanescu. Sedmimetrové hody: 4/3 – 1/2. Vyloučeni: 2:2. Diváci: 1400.

Program české reprezentace mužů sezony 2015/2016

7. listopadu 2015 – 20.00 hodin: Belgie – Česko, 2. kolo první fáze kvalifikace MS 2017 (Kortrijk, hala Lange Munte)

28. a 29. prosince 2015: Přípravný turnaj v Polsku

3. až 6. ledna 2016: Přípravný kemp v Plzni, v rámci něj 2 utkání ve Švédsku (4. a 5. ledna)

13. ledna 2016: Turecko – Česko, 5. kolo první fáze kvalifikace MS 2017

16. ledna 2016: Česko – Turecko, 6. kolo první fáze kvalifikace MS 2017 (Zlín, hala Euronics)

3. až 10. dubna 2016: Přípravný kemp v Třeboni, 2 utkání proti Rakousku (v pátek 8. v Rakousku, v sobotu 9. v Třeboni)

11. nebo 12. června a odveta 15. nebo 16. června 2016: Případné play-play kvalifikace MS 2017 (v případě postupu českého týmu)