6.11.2015 otevřeno: 980 x

Když nebudeme chybovat, měli bychom vyhrát i v Belgii, říká brankář Petr Štochl

Brankář Petr Štochl sledoval první poločas kvalifikačního utkání Česka proti Belgii z lavičky a pomáhal svému kolegovi Martinu Galiovi. Do druhého naskočil sám a během pár minut opět potvrdil, že je ve skutečně skvělé formě a svými zákroky se výrazně podílel pod výhrou 34:32. V rozhovoru přiznává, že nejen jeho Belgičané zaskočili výborným výkonem.

Proti Belgičanům začala česká reprezentace velmi dobře, měla šestibrankový náskok. Jenže...

Možná i pod dojmem, že jsme začali velmi dobře, možná jsme se příliš uklidnili, že to bude relativně v pohodě, tak se to potom zkomplikovalo. Ale Belgičané hráli velmi dobře, věděli co umí a na co mají a dodržovali to celý zápas. Zápas byl mnohem těžší, než jsme čekali. Nebyla to náhoda, nemají vůbec špatný tým.

Po pražském zápase míříte do Belgie. Teď už asi víte, co vás bude čekat...

To určitě. Musíme se na Belgičany o něco lépe připravit. Už máme čerstvou zkušenost. Může to být těžší, že hrajeme venku, ale možná i o něco lepší, že víme, jak jsou dobří, že mají systém a ví, co dělají a  že je třeba brát je opravdu vážně.

Petr Štochl (v červeném) na střídačce s Martinem Galiou při utkání Česko-Belgie v Praze. Foto: Ladislav Adámek

Co bylo největším problém prvního zápasu?

Nebylo to jednoduché, protože v defenzivě se objevovali úplně noví hráči, co za reprezentaci v takovém složení nikdy nehráli, musí si to sedat a bude to chviličku trvat, nakonec jsem rádi za výhru.

Asi nikdo nečekal takovou přestřelku v prvním poločase středečního duelu.

Já jsem si říkal, že je to skoro na závěr utkání, 32 branek od nich jsem fakt nečekal. Zápas ale byl takový, poměrně dost chyb, navíc jsme ve druhé půli trefili hodně tyček, to byla smůla, ale to k tomu patří. Bohužel jsem velmi pozitivně překvapený výkonem soupeřem.

Přestože se týmu nedařilo, čekal jste takovou podporu z hlediště. Vždyť přišlo 1400 diváků a byli slyšet.

V Česku možná není taková kulise úplně obvyklá, ale my ze zahraničních soutěží jsme na takové publikum zvyklí jsme. Je to jakási spolupráce mezi týmem a diváky. Vidí, že i když se nedaří, jdeme do toho naplno, nic nevypustíme, snažíme se urvat body. I diváci toto cítí a vrací nám to tím, že povzbuzují, i když vidí, že to prostě není ono.

Byl v utkání proti Belgii okamžik, kdy jsem strachoval o vítězství?

Strachovat bych to úplně nenazval, samozřejmě nebylo nikde napsané, že vyhrajeme. Skoro celý zápas jsme sice vedli o dvě, tři, čtyři branky, ale nikdy jsme si nebyli úplně jistí výhrou. Bylo to vyrovnané.

Nastoupil jste do druhé půle středečního zápasu a svými zákroky se výrazně podílel na konečném vítězství o dvě branky.

Asi ano, snad jsem něco chytil. (úsměv)  Belgičané podali velmi dobrý výkon, my sice bojovný, ale s příliš množstvím chyb ve hře obecně. Když se nám to podaří trochu zkorigovat, myslím, že bychom měli vyhrát i v Belgii.

Je toto tedy výhra s výstrahou?

Každá výhra je dobrá. Když fotbalisti vyhrají 1:0 po bídném výkonu, jsou taky víceméně spokojení... Máme dva body, ověřili jsme si, že soupeři v kvalifikaci nebudou snadní. Je potřeba vidět chyby. A brát body.