28.12.2015 otevřeno: 1710 x

Češi porazili na Vánočním turnaji Írán 38:32, zítra se utkají s vítězem Polsko-Ukrajina

Čeští házenkáři zvítězili v prvním utkání Vánočního poháru v polské Vratislavi nad Íránem 38:32 po poločase 21:14. V úterý od 20.30 hodin se utkají o celkové prvenství na turnaji v Hale století s vítězem večerního zápasu Polsko-Ukrajina. Kapitán Ondřej Zdráhala byl vyhlášený nejlepším českým hráčem, vstřelil deset branek, o jednu méně Jakub Hrstka.

Česko – Írán 38:32 (21:14)

Na první gól zahajovacího utkání Vánočního poháru se čekalo v Hale století, která bude za 21 dnů hostit mistrovství Evropy, tři a půl minuty. Pak se trefil český kapitán Ondřej Zdráhala a začaly střelecké dostihy, které režíroval právě on. Íránci, 21. tým lednového světového šampionátu v Kataru, se „drželi“ jen prvních pět minut. Pak si Češi vybudovali rychle náskok čtyř branek na 6:2. Soupeř ve 13. minutě mírně korigoval na 5:7 z jeho pohledu, pak se však rozstřílel pivot polského klubu Azoty Pulawa Leoš Petrovský a skóre narůstalo v český prospěch. Parádu za parádou předváděl v české brance Martin Galia. V 18. minutě vedl český tým o osm branek. Do poločasu Íránci jednu ubrali.

Kapitán Ondřej Zdráhala proměňuje první sedmimetrový hod. | Foto: Vít Chalupa

Také po přestávce se hrálo podle českých not. Národní tým držel soupeře v gólovém odstupu, ve 40. minutě vedl 28:19. V následující desetiminutovce se však Íránci „vrátili“ do hry a vyhráli ji 8:2, snížili na 27:30, čímž zápas zdramatizovali. Na začátku posledních deseti minut Zdráhala proměnil dva sedmimetrové hody za sebou a své družstvo uklidnil. Což vzápětí potvrdil dalšími dvěma góly z protiútoků levoruký rychlík Tomáš Hes.

Češi dovedli utkání v poklidu ke konečnému vítězství 38:32.

Sestava a branky Česka: Galia, Mrkva – Hrstka 9, Hes 2, Jurka 3, Stehlík 4, Babák 4, L. Petrovský 6, V. Petrovský, Zdráhala 10, Hanisch, Kasal, Brykner, Landa. Trenéři: Filip, Kubeš.

Nevíce branek Íránu: Sadeghi 9, Norouzinehad 6, Nosrati, Saeidi po 4.

Rozhodčí: Jerlecki, Labun (Pol.). Sedmimetrové hody: 5/5 – 1/1. Vyloučení: 3:3. Diváci: 1850.

Jan Filip, trenér Česka: „Tento zápas proti Íránu nám ukázal další posun v našem vývoji. Dali jsme 38 gólů, což je i proti takovému soupeři dobré. Mohli jsme jich dát i přes čtyřicet, kdybychom v určitých fázích zápasu nedělali chyby a proměnili všechny šance. Co nás opět trápilo byla obrana. Třicet dva inkasovaných gólů je hrozně moc. Právě na obraně budeme potřebovat co nejvíce pracovat, musíme se zlepšit. To nás v prvním poločase ještě držel brankář Martin Galia, který chytil šest obrovských šancí. Kdyby se tak nestalo, tak by ten výsledek mohl být jiný. Mezi 40. až 50. minutou jsme dostávali góly, protože jsme v útoku ztráceli míče. Tím jsme dovolili soupeři snížit a dostali se do těžšího závěru zápasu. Ten jsme však zvládli. Potěšilo nás 38 vstřelených gólů. A pokud můžeme pochválit někoho v obraně, tak Jana Landu. Ve svém prvním utkání za reprezentaci se snažil organizovat hru.“

Jan Landa, odehrál první zápas za národní tým: To, že jsem začal svůj první zápas za reprezentaci žlutou kartou bylo z toho, že jsem byl zřejmě až moc agresivní, přehecovaný. Chtěl jsem to utkání odehrát na sto procent. Žlutá karta k házené patří, člověk si musí v obraně i za takovou cenu sjednat respekt. V zápase jsme měli světlé i slabší momenty. Dovolím si hodnotit obranu. Prvních deset minut jsme se oťukávali, pak se naše obranná hra zvedla. Tak to bylo i ve druhé půli. Tam jsme se z problémů nemohli vyhrabat, díky bohu jsme zápas dotáhli do úspěšného konce. Spokojenost sám sebou? Měl jsem tam dobré obranné chvilky, ale taky jsem ještě dost chyboval. Přičítal bych to tomu, že je to mezinárodní házené a i když to byl ‚jen‘ Írán, tak je to přece o kategorie jinde než česká extraliga.

Nominace Česka na Vánoční pohár v Polsku

(28. a 29. prosince 2015 ve Vratislavi)

Brankáři: Martin Galia (St. Otmar St. Gallen, Švýcarsko), Tomáš Mrkva (Hamm-Westfalen, Německo).

Spojky: Tomáš Babák (St. Gallen, Švýcarsko), Ladislav Brykner (EHV Aue, Německo), Michal Kasal (FC Porto, Portugalsko), Jan Landa (FCC Město Lovosice), Vojtěch Petrovský (SKP Frýdek-Místek), Jan Stehlík (St. Raphaël VAR HB, Francie), Ondřej Zdráhala (Hamm-Westfalen, Německo).

Křídla: Tomáš Hes (MŠK Povážská Bystrica, Slovensko), Jakub Hrstka (Tatran Prešov, Slovensko), Miroslav Jurka (St. Raphaël VAR HB, Francie.

Pivoti: Libor Hanisch (HCB OKD Karviná), Leoš Petrovský (Azoty Pulawy, Polsko), Petr Šlachta (Gumárny Zubří).

Náhradníci: Arthur Adamík (FCC Město Lovosice); Radek Horák (Grand Nancy ASPTT, Francie), Stanislav Kašpárek (KSE Balatonfüredi), Jiří Motl (FCC Město Lovosice), Milan Škvařil, Michal Tonar, Petr Vinkelhöfer (všichni Talent M.A.T. Plzeň.

Program mužské reprezentace při Vánočním poháru

Úterý 29. prosince – 20.30 hodin: Česko – vítěz zápasu Polsko/Ukrajina.

Program české reprezentace mužů sezony 2015/2016

2. až 6. ledna 2016: Přípravný kemp v Praze, v rámci něj 2 utkání ve Švédsku (4. ledna v Jönköpingu a 5. ledna v Malmö)

9. až 12. ledna 2016: Soustředění v Brně

13. ledna 2016: Turecko – Česko, 5. kolo první fáze kvalifikace MS 2017 (Ankara)

16. ledna 2016: Česko – Turecko, 6. kolo první fáze kvalifikace MS 2017 (Zlín, hala Euronics)

3. až 10. dubna 2016: Přípravný kemp v Třeboni, 2 utkání proti Rakousku (v pátek 8. v Rakousku, v sobotu 9. v Třeboni)

11. nebo 12. června a odveta 15. nebo 16. června 2016: Případné play-off kvalifikace MS 2017 (v případě postupu českého týmu)