29.12.2015 otevřeno: 1711 x

Češi podlehli ve finále Vánočního poháru ve Vratislavi domácímu Polsku 33:37

Čeští házenkáři obsadili na Vánočním poháru v polské Vratislavi druhé místo, když ve finále podlehli domácímu týmu 33:37 (14:22). Pro tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše to byla poslední turnajová příprava před lednovým závěrem první části kvalifikace o postup na mistrovství světa 2017 do Francie proti Turecku 13. ledna v Ankaře a o tři dny později ve Zlíně. Třetí místo obsadili ve Vratislavi Íránci, kteří porazili Ukrajinu 25:21.

Čeští reprezentanti se nyní sejdou druhého ledna 2016 v Praze ke dvoudennímu soustředění, následně odletí do Kodaně, odkud se přesunou ke dvěma přípravným zápasům do Švédska proti domácímu celku. Čtvrtého ledna se hraje v Jönköpingu, o den později v Malmö. Následují rozhodující dva zápasy předkvalifikace proti Turecku. Češi dvakrát porazili Belgii, ze tříčlenné skupiny postupuje do červnového play-off jen vítěz.

Česko – Polsko 33:37 (14:22)

Češi se v utkání o zisk Vánočního poháru 2015 proti domácím ujali vedení, ale dlouho se z něj neradovali. Poláci brzy ukázali, že budou patřit k favoritům nadcházejícího domácího mistrovství Evropy. Skóre dokázali velmi rychle otočit a svůj náskok postupně navyšovali. Zajímavá gólová přestřelka bavila téměř zaplněnou historickou Halu století, která bude od 15. ledna 2016 hostit evropský šampionát. V 10. minutě vedli domácí 9:6 a pálilo se dál. Domácí získali do poločasu osmi brankový náskok.

Jakub Hrstka střílí jeden ze svých devíti gólů do polské branky. | Foto: Vít Chalupa

Po přestávce dokázal český tým dostat favorizované Poláky pod tlak, náskok soupeře snižoval a utkání dramatizoval. V polovině druhého dějství se Češi přiblížili na dostřel tří branek, alePoláci vzápětí čtyřmi trefami kontrolovali a odskočili opět až na sedmigólové vedení. Čechům se podařilo opakovaně se vrátit do zápasu a opět snižovali. Čtyři minuty před koncem prohrávali o čtyři branky, o minuty později jen o tři. Drama vrcholilo. Poláci si však nakonec po boji dokráčeli nejen pro konečné vítězství v zápase i v celém turnaji.

Daniel Kubeš, trenér Česka: První poločas nebyl z naší strany vůbec dobrý. Bylo vidět, že polský tým nás přehrával ve spoustě činností. Dvacet dva obdržených branek v prvním poločase je hrozně moc i proti takto kvalitnímu soupeři. Ve druhém jsme se výrazně zlepšili a dokázali utkání zdramatizovat, což nás těší. Hlavní rozdíl však byl tom, že Poláci jsou silní a zkušení a naši hráči se s tím nedokázali v prvním poločase vypořádat, dělali jsme zbytečné chyby, kteří polské družstvo trestalo. Do druhé půle jsme udělali změny v obraně, rozhodli jsme se, že budeme hrát s našimi nejvyššími hráči, abychom mohli odpovědět na fyzickou nátlakovou hru Poláků. To se nám podařilo a dostali jsme soupeře pod tlak. Pomohl i zlepšený výkon Tomáše Mrkvy, který pochytal dost jejich střel.

Jakub Hrstka, nejlepší střelec Česka v zápase proti Polsku: Dnešní zápas nám dal i ukázal hodně, protože Polsko patří mezi tři nejlepší mužstva na světě. Vy prvním poločase jsme se sami trápili, Polákům skvěle chytal Szmal. O přestávce jsme si řekli, že musíme zlepšit obranu a vyvarovat se technických chyb. To se nám povedlo, makali jsme se tím jsme dostali polské střelce pod tlak, kteří nedávali góly i díky tomu, že výborně zachytal Tomáš Mrkva. V útoku jsme si připravovali šance, nestříleli jsme zbrkle a zaslouženě jsme ten druhý poločas vyhráli.

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia – Hrstka 8, Hes 4, Jurka 1, Stehlík 2, Babák 6, L. Petrovský 5, V. Petrovský, Zdráhala 6, Hanisch, Kasal, Šlachta 1, Brykner, Landa. Trenéři: Filip, Kubeš.

Nejvíce branek Polska: Bielecki 8, Krajewski, Jurecki, Szyba po 5, Lijewski, Syprzak po 3.

Rozhodčí: Jerlecki, Labun (Pol.). Sedmimetrové hody: 1/1 – 3/0. Vyloučení: 3:5. Diváci: 3600.

O třetí místo: Ukrajina – Írán 21:25 (12:11).

Konečné pořadí Vánočního poháru 2014: 1. Polsko, 2. Česko, 3. Írán, 4. Ukrajina.