4.1.2016 otevřeno: 1705 x

Češi prohráli v přípravě se Švédy před sedmi tisíci diváky o šest branek 28:34

V prvním měření přípravného dvojzápasu proti reprezentačnímu celku Švédska prohráli čeští házenkáři v Jönköpingu rozdílem šesti branek 28:34. Druhé utkání, které je poslední přípravou před kvalifikačním dvojzápasem proti Turecku, se hraje v úterý v 17.45 v Malmö.

Čeští házenkáři se sešli v Praze hned po novoročních oslavách a po dvoudenní přípravě se přesunuli do Švédska k závěrečnému testu před kvalifikačními souboji o postup na MS 2017 s Tureckem. Švédové, desátý nejlepší tým z posledního MS v Kataru z roku 2015, přivítali český výběr v prvním zápase v Jönköpingu a před domácím publikem ve vyprodané sedmitisícové Kinnarps Areně slavili jednoznačnou výhru.

Česká republika – Švédsko 28:34 (11:18)

Skóre zápasu sice otevřeli čeští házenkáři, po zbytek první třicetiminutovky se ale hra vyvíjela ve prospěch domácího Švédska. Po patnácti minutách hry si seveřané vypracovali tříbrankový náskok (9:6) a zejména v závěru poločasu na hřišti dominovali, když své vedení šňůrou čtyř branek navýšili na šest gólů. Do druhé půle si nesli švédští házenkáři sedmibrankový náskok. „Zápas se vyvíjel celkem jasně. Švédský tým na nás zatlačil hned v prvním poločase a my jsme nebyli schopní zastavit jejich útočnou vlnu, takže jsme obdrželi osmnáct branek v první půli. To je dost, ale celkově si ale myslím, že se naše hra zlepšila,“ komentoval výkon českého týmu po utkání trenér Daniel Kubeš.

Ve druhé půli se hra vyrovnala a druhou třicetiminutovku dokonce český výběr nad soupeřem o branku vyhrál. Čechům se však nepodařilo výrazněji zkorigovat vysokou poločasovou ztrátu, zkušený švédský celek si udržoval bezpečný odstup a nakones slavil před vyprodanou halou výhru 34:28. „Náš výkon se oproti zápasům Polsku výrazně zlepšil, i když se to na výsledném skóre neprojevilo ideálně. Hráli jsme s nasazením a vydrželi jsme to prakticky po celou dobu utkání. Soupeř se neprosazoval tolik na postavenou obranu. Švédové nás trestali spíš z rychlých útoků po našich chybách nebo po šancích, které jsme neproměnili. Přesto si myslím, že naše hra dosáhla velkého zlepšení a to je pozitivní,“ dodal především k výkonu obrany trenér Kubeš.

Druhé utkání sehrají Češi proti Švédsku v Malmö v úterý 5. ledna od 17.45 hodin.

Sestava a branky Česka: Galia, Mrkva, Štochl – Hrstka 4, Bečvář, Hes, Jurka, Stehlík 2, Babák 8, Kotrč 3, Petrovský L. 5, Škvařil, Zdráhala 6, Šlachta, Landa, Říha. Trenéři: Filip, Kubeš.
Nejvíce branek Švédska: Cederholm 5, Zachrisson 5, Petersen 4, Ekberg 4.
Rozhodčí: Gjedin, Hansen (Dánsko). Sedmimetrové hody: 5/4 – 3/3. Vyloučení: 3:3. Diváci: 7 200.

Nominace Česka ke dvěma utkáním ve Švédsku

(4. ledna 2016 v Jönköpingu a 5. ledna v Malmö)

Brankáři: Martin Galia (St. Otmar St. Gallen, Švýcarsko), Tomáš Mrkva (Hamm-Westfalen, Německo), Petr Štochl (Füchse Berlín, Německo).

Spojky: Tomáš Babák (St. Gallen, Švýcarsko), Roman Bečvář (Empor Rostock, Německo), Jan Landa (FCC Město Lovosice), Jan Stehlík (St. Raphaël VAR HB, Francie), Milan Škvařil (Talent M.A.T. Plzeň), Ondřej Zdráhala (Hamm-Westfalen, Německo).

Křídla: Tomáš Hes (MŠK Povážská Bystrica, Slovensko), Jakub Hrstka (Tatran Prešov, Slovensko), Miroslav Jurka (St. Raphaël VAR HB, Francie), Milan Kotrč (Dukla Praha).

Pivoti: Leoš Petrovský (Azoty Pulawy, Polsko), Tomáš Říha (HSC 2000 Coburg, Německo), Petr Šlachta (Gumárny Zubří).

Program české reprezentace mužů sezony 2015/2016

4. ledna – 18.15 hodin: Švédsko – Česko v Jönköpingu (přímý přenos na švédské televizi TV 4 Sport)

5. ledna – 17. 45 hodin: Švédsko – Česko v Malmö (přímý přenos na švédské televizi TV 12)

9. až 12. ledna 2016: Soustředění v Brně

13. ledna 2016: Turecko – Česko, 5. kolo první fáze kvalifikace MS 2017 (Ankara)

16. ledna 2016: Česko – Turecko, 6. kolo první fáze kvalifikace MS 2017 (Zlín, hala Euronics)

3. až 10. dubna 2016: Přípravný kemp v Třeboni, 2 utkání proti Rakousku (v pátek 8. v Rakousku, v sobotu 9. v Třeboni)

11. nebo 12. června a odveta 15. nebo 16. června 2016: Případné play-off kvalifikace MS 2017 (v případě postupu českého týmu)