13.1.2016 otevřeno: 1902 x

Češi prohráli v Turecku 24:27, aby postoupili musejí v sobotu ve Zlíně vyhrát o čtyři góly

Čeští házenkáři prohráli v předposledním utkání 5. skupiny první fáze kvalifikace o postup na mistrovství světa 2017 v Ankaře s domácím Tureckem 24:27 (13:15). Závěrečný duel skupiny, z níž jen vítěz postoupí do červnového play-off, se hraje v sobotu 16. ledna 2016 od 18.30 hodin ve Zlíně. Aby Češi postoupili do baráže, musejí v sobotu vyhrát o čtyři branky.

Turecko – Česko 27:24 (15:13)

Turci se během úvodní minuty dostali do dvoubrankového vedení, které však Češi dokázali vzápětí smazat. Ve druhé desetiminutovce se domácí opět prokousali k vedení až o tři góly. I tento náskok tým koučů Jana Filipa a Daniela Kubeše eliminoval a srovnal na 13:13. V posledních dvou minutách před přestávkou Turci však dvakrát skórovali.

Podobně dramatický průběh měl i druhý poločas, kdy Češi až do 56. minuty vždy dokázali zareagovat, přestože opakovaně prohráli o tři branky. Zřejmě klíčová situace zápasu nastala v 54. minutě, kdy českým týmy srovnal na 23:23 a Jakub Hrstka se ocitl ve velké šanci. Tu však neproměnil a i závěr utkání vyšel lépe domácím, kteří nakonec zvítězili 27:24.

Čechy do červnového play-off o šampionát ve Francii posune jakékoliv vítězství o čtyři a více branek. Postup zajistí i výhra o tři góly, ovšem s podmínkou, že Turci vstřelí maximálně 23 branek.

Nevíce branek Turecka: Özbahar, Ersin po 6, Celik 4, Nalbantoglu 3.

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl, Mrkva – Hrstka 7, Bečvář 3, Hes 1, Jurka 3, Stehlík 2, Babák 5, L. Petrovský 1, M. Škvařil, Zdráhala, Šlachta 1, Brykner, Říha 1, Landa. Trenéři: Filip, Kubeš.

Rozhodčí: A. Konjicanin, D. Konjicanin (Bosna). Sedmimetrové hody: 2/0 – 3/2. Vyloučení: 3:2. Diváci: 650.

Daniel Kubeš, trenér české reprezentace: „Bohužel se nám dnes nepodařilo vyhrát. Jak jsme očekávali, tak to byl vyrovnaný zápas. Naši hráči měli dobré nasazení. Kluci do toho dali maximum, ať už v útoku nebo v obraně. Měli jsme spoustu šancí, které jsme však nevyužili.“

Petr Štochl, český brankář, odehrál 200. utkání za národní tým: Mrzí mě, že jsme nevyhráli, přestože jsme měli šance. Doufal jsem v lepší výsledek, samozřejmě výhru. Pro mě je zásadní, že se proti Turecku dá hrát, že se dá porazit, o což se v sobotu budeme snažit.“

Výsledky a program 5. skupiny první fáze kvalifikace

4. listopadu 2015: Česko – Belgie 34:32 (22:18)

7. listopadu 2015: Belgie – Česko 32:36 (15:16)

6. ledna 2016: Belgie – Turecko 24:31 (10:14)

10. ledna 2016: Turecko – Belgie 31:28 (16:12)

13. ledna 2016: Turecko – Česko 27:24 (15:13)

16. ledna 2016 – 18.30 hodin: Česko – Turecko (Zlín)

Pořadí 5. skupiny: 1. Turecko 6. bodů, 2. Česko 4, 3. Belgie 0.

Program české reprezentace mužů sezony 2015/2016

16. ledna 2016: Česko – Turecko, 6. kolo první fáze kvalifikace MS 2017 (Zlín, hala Euronics)

3. až 10. dubna 2016: Přípravný kemp v Třeboni, 2 utkání proti Rakousku (v pátek 8. v Rakousku, v sobotu 9. v Třeboni)

11. nebo 12. června a odveta 15. nebo 16. června 2016: Případné play-off kvalifikace MS 2017 (v případě postupu českého týmu)