16.2.2016 otevřeno: 1371 x

1:1 na zápasy. Čeští dorostenci jednou porazili Rakušany, na podruhé to nevyšlo

Čeští dorostenci do 18 let ukončili pětidenní soustředění dvěma přípravnými zápasy s Rakouskem v Kopřivnici. V pondělí zvítězili 34:26, v úterý podlehli 22:31, přestože ještě ve 20. minutě vedli 13:8.

Pro tým trenérů Pavlů Pauzy a Hladíka šlo o první pěti letošních soustředění, které mají na cestě k srpnovému mistrovství Evropy v Chorvatsku.

O pondělním vítězství rozhodli Češi během šesti minut druhé půle, kdy odskočili na rozdíl osmi branek, na což soupeři z Rakouska nedokázali reagovat. Podobný scénář, ovšem s vyměněnými rolemi se odehrál v úterní odvetě. Češi vedli ve 20. minutě 13:8, ale pak do přestávky neskórovali a ve druhé půli předvedli Rakušané další střelecky vydařenou pětiminutovku.

V rozhovoru kouč Pavel Pauza hodnotí nejen oba zápasy, ale i celé soustředění v Kopřivnici.

Čím to, že se během necelého tak změní obraz hry i výsledek?

Je to dané věkem hráčů, určitou únavou ze soustředění a také hladem po vítězství mužstva, které propadlo v prvním zápase. Už před srazem jsem říkal, že Rakušané pro nás budou vyrovnanými soupeři vzhledem k výsledkům, které uhráli nedávno se srovnatelnými protivníky. Slováky porazili o šest gólů, s Poláky hráli o gól.

Co rozhodlo o pondělní výhře?

Pondělní zápas se nám podařil od 40. do 46. minuty, kdy jsme uskočili na rozdíl osmí gólů. To samé se však v úterý podařilo Rakušanům.

Co se tedy stalo v úterý?

Do úterní odvety jsme nevstoupili špatně, měli jsme to utkání pod kontrolou, vypadalo to, že se bude opakovat pondělní průběh. Vždyť ve 20. minutě jsme vedli 13:8, ale pak jsme deset minut do poločasu nedali branku. To dostalo Rakušany na koně a ve přestávce měli oni tu skvělou pětiminutovku, kdy získali rozhodující náskok. Na to jsme nebyli schopní reagovat, kdy se nám rozkouskovala hra.

Dovedete si vysvětlit, kde se stala chyba?

Vliv na to mohla mít to mohla mít únava nějaké prostřídání hráčů, ale na to se nebudeme vymlouvat. Rakušané nás v úterý zaskočili, ne tím, že by předvedli výrazně jiný výkon než v pondělí, ale byli důraznější, měli vyšší úspěšnost střelby než my. My jsme dnes hodně prostříleli a ani výkony brankářů nebyly jako v pondělí. Prostě se to svezlo celé, nemám z toho radost, rozdíl je veliký, ale je to příprava, která slouží k tomu vyzkoušet i jiné věci a nehrát jenom na vítězství.

Za pondělní zápas jste hráče chválil, po úterním jste huboval?

Za pondělní výkon hráčům patří dík, protože do zápasu nastoupili po náročném přípravném programu. My se chceme co nejlépe připravit na mistrovství Evropy, kdy budeme následovat jedno těžké utkání za druhým, proto musíme hrát pod nějakým tlakem. Občas chválím, ale nijak to nepřeháním, protože vím, že jeden den jste na koni, ale druhý to nefunguje. Takže se spíš snažím i při dobrém výkonu a výsledku ukázat na to, co ještě nefungovalo. A naopak. Při těch špatných zápasech ukázat to, co bylo dobře. Prostě aby ta motivace byla pozitivní.  Člověk zvedne hlas, když se mu něco nelíbí. Ale toto jsou hráči, kteří se pořád ještě něco učí. Oni musejí získat pocit, že to, co se učí, je správně a funguje. Jen plané křičení a nadávání k ničemu nevede.

Co jste řekl hráčům na konci soustředění?

Řekl jsem to i hráčům při hodnocení na konci soustředění. S tréninky a prvním zápasem nadmíru velká spokojenost, jak s přístupem hráčů, tak i nasazením. V dobrém světle se předvedli i dva hráči, kteří s námi byli poprvé – Patrik Sacharant a Daniel Křístek. Ukázali, že do týmu mohou patřit. Je dobře, že se rozrostla skupina těchto hráčů. Negativum je úterní výsledek. Ani ne tak výkon. Výsledek je mizerný, bral bych remízu, případně prohru o gól. Což by bylo poctivé i vůči Rakušanům.

Jak hodnotíte přípravný kemp v Kopřivnici?

Se soustředěním jsem spokojený. Kluci udělali další krok, herní kvalita je vyšší. Potvrdili jsme si, že míříme tam, kam chceme. Jak hráči, tak i já uděláme pro „Evropu“ maximum. Toto jsou jen kroky k ní. Nechceme se plácat po zádech, že vyhrajeme 15 přípravných utkání a pak na šampionátu neuspějeme. To radši dostat takovou lekci teď. A budeme se snažit z ní poučit.

Co čeká tým do červencového šampionátu dál?

Máme domluvený třídenní sraz 21. až 23. března, kdy budeme tvrdě makat a zahrajeme si s juniory, kteří také mají soustředění před jejich dubnovou kvalifikací. Další příprava proběhne v dubnu a dva srazy máme v plánu v červnu, kdy půjde o závěrečnou přípravu před mistrovstvím Evropy. Opět se utkáme s Rakouskem a další zápasy domlouváme.

První zápas – pondělí 15. února 17.00, Kopřivnice

Česko – Rakousko 34:26 (13:11)

Sestava a branky Česka: Štefanič, Coch – Hradecký 2, Cáb 6, Zelenka, Valoušek 1, Janíček 2, Režnický 2, Radalík 1, Vaněk 3, Harabiš 4, Skalický 2, Patzel 6/1, Pekař, Přibyl 2, Křístek 3. Trenéři: Pavel Pauza, Pavel Hladík.

Nejvíce branek Rakouska: Nicolussi 5, Gangel 5/4, Wurst, Schrattenecker, Hutecek, Ploner po 3.

Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 1/1 – 5/5. Vyloučení: 6:5.

Druhý zápas – úterý 16. února 10.30, Kopřivnice

Česko – Rakousko 22:31 (13:14)

Sestava a branky Česka: Štefanič, Coch – Hradecký, Cáb, Zelenka, Valoušek, Janíček, Režnický, Radalík, Vaněk, Harabiš, Skalický, Patzel, Pekař, Přibyl, Křístek . Trenéři: Pavel Pauza, Pavel Hladík.

Branky Rakouska: S. Hudecek 6, Gangel 5, Stummer 4, Mohr 3, L. Hutecek, Ploner, Nicolussi, Schrattenecker, Fuchs po 2, Stevanovic, Wurst, Kopic po 1.