9.3.2016 otevřeno: 1390 x

Házenkářky poprvé v kvalifikaci prohrály, ve Zlíně se Srbskem 25:30

České házenkářky poprvé v kvalifikaci o postup na prosincové mistrovství Evropy ve Švédsku prohrály. Ve třetím kole druhé kvalifikační skupiny podlehly ve Zlíně Srbsku 25:30. Příští zápas odehrají svěřenkyně trenéra Jana Bašného v neděli 13. března od 18.00 hodin proti stejným soupeřkám v srbském Kraljevu.

Česko – Srbsko 25:30 (15:17)

Před začátkem zápasu se objevily nesrovnalosti na české soupisce, na níž chyběla Michaela Hrbková. Pochybení vzniklo na straně slovinského delegáta Darka Repenseka. Situace se vyjasnila a Hrbková zápas odehrála a byla nejlepší střelkyní českého týmu.

Srbky, 15. tým posledního mistrovství světa v Dánsku, které se konalo v prosinci 2015 v Dánsku, se ujaly vedení v první minutě, Češky vzápětí vyrovnaly a na další trefu se čekalo až do konce páté minuty. Tu opět vstřelily hostující hráčky, ale český celek dokázal reagovat a nedovolil protivnicím „odskočit na více než dvě branky. Před závěrem prvního dějství Češky opět dotahovaly, snížily na 15:16 a měly šanci na vyrovnání. Tu však nevyužily a v poslední sekundě před sirénou naopak inkasovaly na poločasový stav 15:17.

Vstup do druhé půle vyšel lépe Srbkám, které se dostaly až ke čtyřbrankovému náskoku. Češky ho snížily na dva góly, ale vzápětí následovala další srbská vlna vedoucí až k pětibrankovému rozdílu. České družstvo ho sice ještě korigovalo, ale v poslední minutě inkasovalo a prohrálo 25:30

Pro tým Jana Bašného jde po výhrách nad Itálií a na Ukrajině o první porážku v této kvalifikaci. Češkám však stále patří druhá postupová příčka právě za Srbkami. Na šampionát do Švédska postoupí první dva celky. „O postupujících se bude rozhodovat až v červnových zápasech. Jsme stále ve hře,“ uvedl trenér Jan Bašný.

Češky budou hrát v červnu v Itálii a následně uzavřou kvalifikační pouťMostě proti Ukrajině. Utkání ve Zlíně proběhlo za podpory města Zlín.

Sestava a branky Česka: Raníková, Satrapová – Hrbková 7, Knedlíková 2, Weisenbilderová, Kordovská 5, Luzumová 3, Salčáková 2; Adámková, Ryšánková, Keclíková, Růčková, Jeřábková 2, Hradilová, Malá 2, Stellnerová 2. Trenéři: Bašný, Bělka.

Nejvíce branek Srbska: Krpezová Slezaková 7, Pop-Lazićová, Zivkovićová po 6, Stoiljkovićová 4.

Rozhodčí: Hansen, Pettersen (Nor.). Sedmimetrové hody: 7/5 – 4/3. Vyloučení: 3:4. Diváci: 1400.

Hlasy k utkání Česko – Srbsko

Jan Bašný, trenér Česka: „Na 25 vstřelenýchlů se ještě dá vyhrát, ale na 30 inkasovaných už ne. Dostali jsme hodně gólů a to rozhodlo. Věřím, že Raníková vychytá odvetu v Srbsku.“

Jana Knedlíková, české pravé křídlo: „Do zápasu v Srbsku musíme zapracovat především na obraně. Dnes to nebylo ono, dostali jsme příliš moc gólů.

Michaela Hrbková, pravá spojka Češka: Nevím, co se ve druhém poločase stalo. Jsem zklamaná, protože dnes jsme měly vyhrát. Ale chyběl nám důraz v obraně.

Program české ženské reprezentace

Kvalifikace mistrovství Evropy 2016 (Švédsko)

13. března 2016 – 18.00: Srbsko – Česko (Kraljevo, přímý přenos Sport 1)

1. nebo 2. června 2016: Itálie – Česko (místo a čas oznámí Italové později)

4. června 2016 – 17.30 hodin: Česko – Ukrajina (Most, hala Baníku, přímý přenos ČT sport)

Výsledky a tabulka 2. skupiny

Česko – Itálie 33:15, Srbsko – Ukrajina 34:25, Ukrajina – Česko 20:24, Itálie – Srbsko 19:32, Česko – Srbsko 25:30.

1. Srbsko 3 3 0 0 96:69 6

2. Česko 2 2 0 0 82:65 4

3. Ukrajina 2 0 0 2 45:58 0

4. Itálie 2 0 0 2 34:65 0