19.3.2016 otevřeno: 1411 x

Juniorky porazily v kvalifikaci MS v Hodoníně Litvu 37:25

České házenkářky do 20 let zvítězily ve svém druhém utkání v kvalifikaci o postup na červencové mistrovství světa v Hodoníně nad Litvou 37:25 (18:13). Bez ohledu na nedělní zbývající výsledky zápasů této kvalifikační skupiny Německo – Litva (13.30) a Česko – Bulharsko (16.00), ji vyhrály Němky a postoupily na šampionát do Ruska. Pokud Češky s Bulharskem minimálně remizují, skončí druhé. Ale hlavně budou prvními náhradnicemi pro závěrečný turnaj od 4. do 17. července 2016. V prvním sobotním duelu skupiny porazilo Německo Bulharsko 29:15.

Česko – Litva 37:25 (18:13)

České družstvo důležitý zápas proti Litevkám nakonec zvládlo. A třeba se za měsíc ukáže, že šlo o nejdůležitější výsledek v sezoně. Pokud Češky skončí za Německem druhé v hodonínské skupině, budou prvními náhradnicemi do Ruska. „Stává se, že některé africké či jihoamerické státy účast na šampionátu odmítnou. My bychom pak měli právo startu, vysvětlil prezident Českého svazu házené Radek Bendl. Zbývá bodovat v neděli proti Bulharsku a… „Pak čekat. Po skončení kvalifikací na všech kontinentech by mělo být do měsíce jasno,“ doplnil Bendl.

Tým trenérů Tomáše Hlavatého a Lenky Černé nastoupil v této základní sestavě: Hillebrandová – Tereza Fryčáková, Galušková, Jeřábková, Kordovská, Kříčková, Vendula Fryčáková, a začátku utkání nenavázal na skvělý páteční finiš v duelu s Německem a v první desetiminutovce se trápil. Litevky otevřely skóre a také jako první odskočily na tříbrankový náskok. V osmé minutě vedly 5:2. Pak však Češky začaly fungovat jako tým, brzy vyrovnaly, do vedení se poprvé dostaly v 15. minutě, kdy skórovala Markéta Jeřábková. Od tohoto okamžiku mířily Češky za svým cílem a dvanáctiminutovku od stavu 2:5 vyhrály 9:2, překlopily vedení na svou stranu. V poločase už český tým dominoval 18:13.

Češky po přestávce nepolevovaly, naopak přidávaly další góly a svůj náskok navyšovaly. K desetibrankovému náskoku se poprvé propracovaly ve 48. minutě. Závěr zvládly stejně dobře jako proti Němkám a nedovolily soupeřkám utkání nejen zdramatizovat, ale nakonec atakovaly hranici 40 vstřelených branek, když vyhrály 37:25. Za což je opět výborné zaplněné hlediště odměnilo potleskem.

Příprava českého realizačního týmu na Litevky začala už v pátek, pár hodin po porážce od Německa. Kouč Hlavatý seděl na videem, trenérka brankářek Černá se probírala nákresy střelby litevských hráček. Pro mě bylo nejvíce pozitivní, že děvčata cítila sílu a obrovské odhodlání. A překvapilo mě, že při pohovorech zaznělo: Však jim máme co vracet,“ popsal Hlavatý. Ano, v hlavách hráček byla loňská remíza ze vzájemného kvalifikačního zápasu v litevském Kaunasu, která je stála účast na mistrovství Evropy.

Češky uzavřou kvalifikační turnaj v Hodoníně v neděli 20. března od 16.00 hodin proti Bulharkám.

Sestava a branky Česka: Hillebrandová, Vašulková – Šustková 3, V. Fryčáková 1, Kovářová 6, Galušková 7, Chlupová 3, T. Fryčáková 5, Pešková, Kříčková 4, Franková, Kordovská 1, Jeřábková 5, Kolářová, Míšová 2, Gärtnerová. Trenéři: Hlavatý, Černá.

Nejvíce branek Litvy: Aglinskaiteová 5, Trustyteová 4, Ivanauskaiteová,Verboviková po 3.

Rozhodčí: Metalari, Nikolovski (Makedonie). Sedmimetrové hody: 7/5 – 3/2. Vyloučení: 5:5. Diváci: 500.

Nejlepší hráčky zápasu: Markéta Jeřábková – Emilie Aglinskaiteová.