20.3.2016 otevřeno: 1327 x

Češky zvítězily v kvalifikaci v Hodoníně nad Bulharskem 41:20 a skončily druhé

České házenkářky do 20 let zvítězily v Hodoníně ve svém posledním utkání v kvalifikaci mistrovství světa 2016 nad Bulharkami 41:20 po poločase 19:11 a obsadily druhé místo ve 2. skupině za Německem. To je jediný přímý postupující na červencový šampionát do Ruska. Němky porazily v prvním nedělním duelu Litvu 33:12.

Tým trenérů Tomáše Hlavatého a Lenky Černé je prvním náhradníkem z Evropy pro účast na závěrečném turnaji. O definitivním složení účastnické šestnáctky se rozhodne po odehrání všech kontinentálních kvalifikací. Češky by do Ruska jely, pokud by se některý z kvalifikovaných týmů nepřihlásil. Závěrečný turnaj proběhne od 3. do 15. července 2016.

Česko – Bulharsko 41:20 (19:11)

Trenér Tomáš Hlavatý poslal na hřiště tuto zahajovací sestavu: Hillebrandová – T. Fryčáková, Pešková, Chlupová, Kordovská, Kolářová, Kříčková. České družstvo se však muselo obejít bez obejít bez Markéty Jeřábkové, nejlepší hráčky sobotního duelu proti Litvě. Spojka i seniorské reprezentace ještě v sobotu večer odcestovala, aby v neděli dopoledne absolvovala ve svém klubu Baník Most trénink. „Celý týden jsme byli s mosteckými funkcionáři a trenéry v kontaktu. No a někdo musel ustoupit. Tak jsme to byli my. Navíc nám nepomohlo, že finále Českého poháru Poruba – Most se hraje tři dny po reprezentačníkvalifikační akci,“ poznamenal kouč juniorského národního týmu Tomáš Hlavatý.

České juniorky v poklidu dokráčely k očekávanému vítězství, když o něm rozhodly už v prvním poločase. Sice prohrávaly a naposledy byl nerozhodný stav ve třetí minutě, ale pak už se rozjel český brankostroj. V něm se střelecky opět dařilo Veronice Galuškové, která v prvním poločase vstřelila pět gólů, více než čtvrtinu celého týmu. Vždyť do poločasové přestávky zasypaly Češky Bulharky 19 trefami, samy jen jedenáctkrát inkasovaly. Poprvé se k desetibrankovému rozdílu dostaly již ve 33. minutě a své vedení neustále navyšovaly. České házenkářky jako jediné v celém turnaji vstřelily v zápase více než 40 branek. A k tomu vyhrály o více než dvacet gólů.

Sestava a branky Česka: Hillebrandová, Vašulková – Šustková 6, V. Fryčáková 1, Kovářová 6, Galušková 8, Chlupová 2, T. Fryčáková 2, Pešková, Kříčková 5, Franková 3, Kordovská 1, Kolářová 2, Míšová 3, Gärtnerová 2. Trenéři: Hlavatý, Černá.

Nejvíce branek Bulharska: Saranděvová 6, Omoregieová 5, Josifová, Ignatová po 2

Rozhodčí: Marta Sa, Vania Sa (Portugalsko). Sedmimetrové hody: 2/2 – 3/3. Vyloučení: 0:2. Diváci: 400.

Nejlepší hráčky zápasu: Jana Šustková – Lora Saranděvová.

Konečná tabulka kvalifikační skupiny v Hodoníně

1. Německo 3 3 0 0 87:49 6

2. Česko 3 2 0 1 100:70 4

3. Litva 3 0 1 2 64:97 1

4. Bulharsko 3 0 1 2 62:97 1

Hlas k utkání Česko – Bulharsko

Tomáš Hlavatý, trenér českého ženského celku do 20 let: Jsem rád, že jsme soupeřky nepodcenily a splnily úkol, který jsme si daly. Nastřílet Bulharkám 40 gólů. Z pohledu celé kvalifikace je škoda, že proti hlavnímu favoritu Německu nám chyběly tři branky, ale ukázalo se, že umíme hrát i proti nejsilnějším celkům. Děvčata po celý cyklus pracovala, chtěla se zlepšovat a to se nám podařilo. To je pro mě obrovské plus, přestože jsme nepostoupili.“