7.4.2016 otevřeno: 1363 x

Muži zvítězili v Rakousku 27:26, odveta se hraje v sobotu v Třeboni

Čeští házenkáři zvítězili v prvním ze dvou přípravných utkání v Kremži na Dunaji nad domácím Rakouskem 27:26, po poločase 14:13. Odveta je na programu v sobotu 9. dubna od 13.10 hodin v Třeboni (přímý přenos vysílá ČT sport).

Trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš před zápasem avizovali, že do základní sestavy nasadí hráče, kteří v kvalifikačních duelech zatím nedostali tolik prostoru. Na palubovku v rakouské Kremži na Dunaji poslali tuto sedmičku: Galia - Kotrč, Škvařil, Babák, Stehlík, Sobol, Užek, s tím že do obrany budou alternovat Landa a Říha.

Ráno před zápasem se dověděl, že nastoupím v základní sestavě, což bylo poprvé v seniorské reprezentaci. O to víc jsem se na ten zápas těšil a snažil jsem se, abych mužstvu co nejvíce pomohl a byl platným hráčem,“ komentoval své zařazení plzeňský Milan Škvařil a k zápasu v Rakousku poznamenal: „Doufám, že se mi to podařilo. Jinak utkání jsme mohli mít víc pod kontrolou, ale jsem samozřejmě rád, že jsme urvali vítězství. A věřím, že na to navážeme v sobotu v Třeboni.

Podařilo, protože právě on byl nejlepším střelcem českého celku se sedmi góly, karvinský pivot Jan Užek vstřelil o dva méně.

Oba tak potěšili trenéra Daniela Kubeše: „Podali jsme hezký kolektivní výkon. Podařilo se nám plnit to, co jsme si před utkáním řekli. Hráli jsme s velkým nasazením a velkou chutí. Platí to i o hráčích, kteří v kvalifikacích zatím tolik nehráli, podali dobré výkony, což je rozhodně pozitivní.

Češi si v prvním dějství většinou drželi vedení, místy až čtyřgólové, ale domácí dokázali před pauzou snížit na rozdíl jediné trefy. Po deseti minutách druhé půle se Rakušané ujali vedení o dvě branky. Ani to však kolektivně hrající Čechy nevykolejilo, vzápětí vyrovnali a odskočili do vedení. Drama vrcholilo, kdy domácí opět srovnali, ale v předposlední minutě Milan Kotrč rozhodl o české výhře.

Viktor Szilagyi, kapitán Rakouska, který odehrál 200. utkání za národní tým: Samozřejmě jsem zklamaný, protože jsme dnes měli navíc. Jako mužstvo jsme hráli takticky disciplinovaně, ale především v prvním poločase jsme se dopustili mnoha nepřesností, které soupeř potrestal. Dnes jsme to Čechům příliš ulehčili našimi technickými chybami a jednoduchými góly.“

Sestava a branky Česka: Galia, Mrkva, Štochl – Hrstka, Bečvář, Jurka 2, Sobol 4, Stehlík, Babák, Kotrč 4, L. Petrovský 4, Škvařil 7, Zdráhala 1, Šlachta, Užek 5, Landa, Brykner, Říha. Trenéři: Filip, Kubeš.

Nejvíce branek Rakouska: M. Hermann 7, Bozovic 4, A. Hermann, Weber, Bilyk po 3.

Rozhodčí: Bonifert, Olah (Maď.). Sedmimetrové hody: 2/1 – 0. Vyloučení: 4:3. Diváci: 1200.

Program české reprezentace mužů sezony 2015/2016

Do 9. dubna 2016: Přípravný kemp v Třeboni, v sobotu 9. dubna od 13.10 hodin v Třeboni mezistátní zápas proti Rakousku

11. června 2016 – 13.30 hodin: Česko – Makedonie (play-off kvalifikace MS 2017, Hala Euronics, Zlín, přímý přenos ČT sport)

15. června 2016: Makedonie – Česko (odveta play-off kvalifikace MS 2017, Skopje)