8.4.2016 otevřeno: 1996 x

Junioři na úvod kvalifikace o postup na ME 2016 prohráli s Rakouskem 22:28

Vstup do kvalifikačního turnaje se nevydařil českému týmu házenkářů do 20 let. V souboji s Rakouskem prohráli rozdílem šesti gólů 22:28, po celý první poločas přitom nad soupeřem vedli.

Kvalifikace o postup na ME 2016:

Česká republika – Rakousko 22:28 (13:12)

Čeští junioři vykročili do zápasu dobře a rychle se ujali tříbrankového vedení (6:3) a po celých úvodních dvacet minut zápasu si drželi dobrý čtyřbrankový odstup. Potom ale zesílili tlak Rakušané, kteří začali ztrátu korigovat, a za stavu 13:11 brala domácí lavička pět minut před přestávkou oddechový čas. Ani porada ale nevedla k opětovnému navýšení náskoku domácího celku, naopak úspěšnější byli Rakušané a ve 26. minutě zápasu upravili stav skóre na 13:12. Potom přišla série nepřesných střeleckých pokusů na obou stranách a do konce prvního poločasu už diváci gól neviděli.

Ani po návratu ze šaten se nepodařilo českým házenkářům rychle vrátit do tempa, jejich střelecký půst přetrvával od 22. minuty a prolomit se jej podařilo až ve 35. minutě Chmelíkovi (14:14). Rakušané ale cítili šanci a ve 38. minutě využili přesilovku k navýšení náskoku na tři branky (14:17). Dalších šest minut se ale Češi v útoku opět trápili a nedařilo se jim úspěšně zakončit. Až ve 42. minutě Franc prolomil střeleckou smůlu, to však už Češi prohrávali s Rakouskem o pět branek. Domácímu týmu se nedařilo prosadit se přes vysunutou obranu rakouského výběru a jeho ztráta narůstala. V závěru už se Čechům nepodařilo manko výrazněji zkorigovat a v zápase Rakousku podlehli šestibrankovým rozdílem 22:28. V dalším programu kvalifikačního turnaje, který probíhá v pražském Radotíně za podpory Hlavního města Prahy, se Češi poměří s Tureckem a Nizozemskem.

Sestava a branky Česka: Herajt, Hrdlička, Zavázal – Mubenzem 7, Tonar 4, Chmelík 3, Kopáč, Franc 1, Bičiště 1, Zourek, Stohanzl, Kučera, Šafránek 2, Březina 3, Dolejší, Dědeček 1. Rozhodčí: Ershov, Pavljukov (RUS). Sedmimetrové hody: 0/0 – 5/4. Vyloučení: 4:8.

Michal Tonar, trenér české reprezentace: "Teď, pár chvil po utkání, nechci nic detailně hodnotit, ale po povedeném úvodu nás zradila koncovka. Kvalita zakončení šla dolů, přestali jsme se prosazovat ze spojek. Nedokázali jsme se vypořádat ani se změnou obrany soupeře, i když speciálně na jejich vysunutou obranu jsme se připravovali. Na dvacet, dvacet dva branek se nedá vyhrávat takovéto zápasy. Pramenily z toho ztráty a laciné branky, takže i úspěšnost brankářů šla dolů, byť nás v první půli drželi."

Diudonne Mubenzem, nejlepší střelec českého týmu v zápase: "Těžko chápu, co se okolo 25. minuty stalo. Začali jsem dobře, vlétli jsme na ně, ale pak nastal zlom. Po přestávce jsme se chtěli vrátit tomu, co jsme hráli v úvodu, ale nedařilo se nám. Opravdu nevím, co se stalo."

Filip Herajt, nejlepší český hráč utkání: "Šli jsme do zápasu s tím, že chceme hrát naši hru a to se nám dařilo, ale těsně před pauzou jsme nějak vypadli z role. Rakušanům se začalo dařit, včetně gólmana. Ani po přestávce jsme nedokázali hrát, co jsme chtěli, je to velké zklamáni. Nálada je teď špatná, ale zároveň nic nevzdáváme, kvalifikace ještě neskončila."

Nominace pro kvalifikační turnaj o postup na ME 2016:

Brankáři: Filip Herajt (Talent M.A.T. Plzeň), Jan Hrdlička (FCC Město Lovosice), Ondřej Zavázal (Dukla Praha).

Pravé spojky: David Bičiště (Talent M.A.T. Plzeň), Dieudonné Mubenzem (Dukla Praha).

Střední spojky: Filip Březina (Dukla Praha), Jiří Dolejší (Sokol Nové Veselí), Vít Kučera (KP Brno), Jakub Tonar (Talent M.A.T. Plzeň).

Levé spojky: Václav Franc (FCC Město Lovosice), Zourek Daniel (Sokol Nové Veselí).

Pravá křídla: Jan Chmelík (Dukla Praha), František Dědeček (TJ Elektro-Praga Jablonec nad Nisou).

Levá křídla: Ondřej Šafránek (Talent M.A.T. Plzeň).

Pivoti: Miroslav Štohanzl (Sokol Nové Veselí), Filip Kopáč (Dukla Praha).

16.30 hod. Česko - Nizozemsko

Během 59. minuty dnešního prvního kvalifikačního zápasu Nizozemsko - Turecko došlo k váženějšímu problému s technikou pro internetové přenosy, který se nepodařilo přes naší snahu ani velké úsilí pracovníků společnosti TVCOM vyřešit. Dnešní duel tak bylo možné sledovat pouze jako statistický online přenos na portále ticker.ehf.eu Video z dnešního utkání našich juniorů proti Rakousku bude na portál TVCOM nahráno, jakmile to bude technicky možné a již nyní zajišťujeme náhradní techniku na zbývající program kvalifikace. Fanouškům házené se omlouváme a doufáme, že Vám zítra budou radost činit jak svěřenci Michala Tonara, tak bezproblémový chod našeho přenosu.