9.4.2016 otevřeno: 1561 x

CZECH HANDBALL TEAM úspěšný i v odvetě, v Třeboni Češi zvítězili 26:23

V odvetě přátelské dvouzápasové minisérie proti Rakousku, která byla hrána dnes v Třeboni, odehrál CZECH HANDBALL TEAM další vyrovnané střetnutí. Po poločasové remíze se po přestávce oba celky střídaly ve vedení a hře dominovali brankáři Bauer a Mrkva. Češi nakonec koncovku zvládli a vybojovali psychologicky cennou výhru 26:23 (14:14).

Česká republika - Rakousko 26:23 (14:14)

Češi v úvodu nasadili do středu obrany dvojici Landa – Šlachta, která měla výhradně defenzivní úkoly. V brance dostal šanci Tomáš Mrkva. Na počátku tahali naši hráči za kratší konec, ale kolem 10. minuty se s příchodem Zdráhaly dokázali opakovaně prosadit přes karvinského pivota Jana Užeka a otočili z 2:4 na 5:4. Následná pasáž ale vyzněla opět lépe pro hosty, kteří dokazovali relativně jednoduše přehrávat střed naší obrany a především umně využívali přechodu do útoku – ten náš totiž začal být i díky výtečnému Bauereovi v rakouské brance neproduktivní. Za stavu 6:9 nám ale pomohla přesilová hra, ve které se nejprve prosadil z těžkého úhlu Sobol a z brejku (v tomto zápase) obranář Šlachta.  Pak už bylo skóre vyrovnané, ale v poslední minutě opět zaúřadoval nejlepší reprezentační střelec z kádru, který měli tentokrát trenéři k dispozici, Jan Sobol. Nejprve druhou brankou z ostrého úhlu vyrovnal na 13:13 a v následném útoku místo střelby z náskoku volil nahrávku na nabíhajícího Bečváře na levé spojce. Už se zdálo, že půjdeme do kabin z náskokem jedné branky, ale...pět vteřin stačilo Rakušanům, aby velezkušený Szilagyi, srovnal na poločasových 14:14, když do jeho hodové ruky nedokázal dostoupit Šlachta.

Průběh druhé půle byl rovněž vyrovnaný, oba týmy se střídaly ve vedení a na zadáku českého celku se vedle Landy stále častěji objevoval také Jan Užek, který po čtvrtečním povedeném zápase opět prosazoval také na brankovišti soupeře. Hala v Třeboni, která po čase opět hostila prestižní reprezentační zápas, si v druhé půli několikrát zabouřila při zákrocích dalšího karvinského odchovance Mrkvy. Čtvrt hodiny před koncem vedl český výběr 23:22. Poklidný průběh přátelského a korektně hraného duelu přibrzdilo třináct minut před koncem krvavé zranění Hermanna, kterého jak ze starých dob dotáhl nejlepší český střelec čtvrtečního duelu Milan Škvařil.  Možná i kvůli vypadnutí z tempa Češi čekali na další branku až do 54. minuty, kdy se po bojovnosti Užeka a přihrávce Kotrče prosadil Zdráhala. Následně Mrkva opět zneškodnil trhák Rakušanů, ale na druhé straně ho v 55. minutě chtěl patrně trumfnout dnešní nejlepší hráč Rakouska, brankář Bauer, který zneškodnil zakončení Petrovského z ideální pozice „do teplých“. Byl to ale právě Petrovský, kdo přesně dvě minuty před koncem dostal Čechy do vedení 25:23. Na konečných 26:23 upravil Ondřej Zdráhala.

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia - Hrstka, Bečvář 1, Jurka, Sobol 4, Stehlík 3, Babák 1, Kotrč 2, Petrovský 5, Škvařil 2, Zdráhala 4, Šlachta 1, Užek 3, Brykner, Landa. Sedmimetrové hody: 3/2 - 2/1. Vyloučení: 1:2. Diváci: 1050.

Jan Filip, trenér české reprezentace: „Jsme rádi, že jsme v dnešním zápase dokázali vyhrát, ale s výkonem moc spokojení nejsme. Od začátku jsme nebyli tak koncentrovaní, jak bychom měli být a s tím souviselo i nasazení, které nebylo zdaleka takové, jako před dvěma dny v Kremsu. Přitom právě tohle jsme si chtěli přenést i do druhého utkání. Vyhráli jsme pravděpodobně díky vynikajícímu výkonu Tomáše Mrkvy a možná jsme měli trochu větší vůli po vítězství, než soupeř. Ale co, v čem jsme se chtěli posunout, to se nám splnit nepodařilo.“

Tomáš Mrkva, brankař české reprezentace: „Myslím si, že do zápasu jsme vstoupili hůř než v Rakousku, Rychle jsme prohrávali 3:1, ale pak jsme zabrali a dotáhli jsme se v poločase na 14:14. Skvělým kolektivním výkonem jsme to dotáhli dneska do vítězného konce. Závěr už jsme hráli v euforii. Dnes se mi v domácí atmosféře perfektně chytalo, zápas jsme si nakonec skvěle užili.“

Leoš Petrovský, pivot české reprezentace: „Věděli jsme, že to bude těžký zápas, Rakušané na nás byli dobře připravení. Bohužel jsme nehráli to, co jsme chtěli, byly tam lepší chvilky, ale často se nám nedařilo dodržovat to, co jsme chtěli hrát. Ve druhé půlce jsme dokázali odskočit na dva, tři góly, moc nám pomohly i vychytané trháky, výborně zachytal Tomáš Mrkva a obrana si dneska poradila s pivotem Rakouska. Je to super, když se hraje doma, fanoušci nás hnali dopředu a my jsme moc rádi, že přišli. Pro ně to hrajeme a s nimi se hraje líp.“

Nominace Česka pro zápas s Rakouskem v Třeboni

(Sobota 9. dubna od 13.10 hodin)

Brankáři: Martin Galia (St. Otmar St. Gallen, Švýcarsko), Tomáš Mrkva (Hamm-Westfalen, Německo)Petr Štochl (Füchse Berlín, Německo).

Pravé spojky: Ladislav Brykner (EHV Aue, Německo), Jan Stehlík (St. Raphaël VAR HB, Francie).

Střední spojky: Tomáš Babák (St. Otmar St. Gallen, Švýcarsko), Roman Bečvář (Empor Rostock, Německo), Ondřej Zdráhala (Hamm-Westfalen, Německo).

Levá spojka: Jan Landa (FCC Město Lovosice), Milan Škvařil (Talent M.A.T. Plzeň).

Pravá křídla: Miroslav Jurka (St. Raphaël VAR HB, Francie), Jan Sobol (Azoty Pulawy, Polsko).

Levá křídla: Jakub Hrstka (Tatran Prešov, Slovensko), Milan Kotrč (Dukla Praha).

Pivoti: Leoš Petrovský (Azoty Pulawy, Polsko), Tomáš Říha (HSC 2000 Coburg, Německo), Petr Šlachta (HC Zubří), Jan Užek (HCB OKD Karviná).

Program české reprezentace mužů sezony 2015/2016

Do 9. dubna 2016: Přípravný kemp v Třeboni, v sobotu 9. dubna od 13.10 hodin v Třeboni mezistátní zápas proti Rakousku

11. června 2016 – 13.30 hodin: Česko – Makedonie (play-off kvalifikace MS 2017, Hala Euronics, Zlín, přímý přenos ČT sport)

15. června 2016: Makedonie – Česko (odveta play-off kvalifikace MS 2017, Skopje)