9.4.2016 otevřeno: 1987 x

Junioři ve druhém zápase kvalifikačního turnaje vítězní, drží naději na postup

Ve svém druhém utkání na kvalifikačním turnaji o postup na ME 2016 házenkářů do 20 let zvítězili čeští junioři nad soupeřem z Turecka poměrem 28:21. V prvním sobotním duelu porazili házenkáři z Nizozemska Rakousko a vedou tak kvalifikační skupinu. Češi se ale s Nizozemci poměří až v neděli a stále tak drží naději na postup.

Kvalifikace o postup na ME 2016 házenkářů do 20 let:

Turecko – Česká republika 21:28 (13:13)

Čeští házenkáři nevstoupili do svého druhého kvalifikačního vystoupení vůbec dobře. Po šesti minutách hry prohrávali 4:1, a přestože ztrátu mírně zkorigovali, až do 20. minuty zaostávali za soupeřem stále přibližně o dvě branky. Mubenzem až ve 20. minutě vyrovnával na 8:8 a poprvé pak o tři minuty později poslal český tým do vedení Chmelík. Před koncem prvního poločasu se ale nepodařilo českým juniorům dokonat obrat a do šaten se tak šlo za stavu 13:13.

Druhý poločas byl v podání českého výběru úplně jiná písnička. Hned po návratu na hřiště dostali výběr Turecka pod tlak a zvedli tak rukavici, která jim byla hozena výsledkem prvního sobotního duelu mezi Nizozemskem a Rakouskem (31:21 pro Nizozemsko). Po třech minutách hry ve druhé půli vedli Češi nad Tureckem o čtyři branky (18:14) a své vedení pak rychle navyšovali. Deset minut před koncem zápasu dělilo oba celky sedm branek. Potom si český tým opět vybral slabší chvilku a Turci zkorigovali manko na pět gólů, po rychlé poradě se ale vrátili Češi opět do tempa a v závěru už si výsledek pohlídali. Na závěr si tak mohli s domácími fanoušky vychutnat i oslavy cenného vítězství.

Vítězství nad Tureckem dává českému výběru šanci zabojovat v závěrečném dnu turnaje o postup na ME 2016, který probíhá v Radotíně za podpory Hlavního města Prahy. Vedoucí tým turnaje tým Nizozemska předvádí fanouškům házené v Radotíně skvělou podívanou. Výborně fyzicky disponovaný celek se prezentuje kvalitní týmovou hrou a výbornými individuálními výkony.

Sestava a branky Česka: Hrdlička, Kopáč, Franc 1, Bičiště, Zourek, Štohanzl, Mubenzem 7, Tonar 5, Kučera, Šafránek, Zavázal, Březina 1, Chmelík 2, Herajt, Dolejší 10, Dědeček 2. Rozhodčí: Boricic, Markovic (SRB). Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/1. Vyloučení: 6:4.

Michal Tonar, trenér českého týmu: "První půli jsme odehráli v jakémsi stínu včerejšího zápasu. Plán pro dnešek byl dostat do hry co nejvíce hráčů, protože zítra nás čeká důležitý zápas o naději na postup a ta šance po výhře Nizozemska nad Rakouskem tu pro nás je! Klukům chci poděkovat za to, že dnes vybojovali vátězství, byť ta cesta za dvěma body byla složitější, než jsme si přáli."

Václav Franc, klíčový hráč české defenzivy a autor jedné branky: "Moje role tady není střelecká, proto jsem spokojený s tím, že jsme po tom váhavém úvodu zpevnili obranu a navzájem si Filipem Herajtem v brance pomohli. Moc jsme ještě asi tu včerejší prohru nevstřebali a bylo to na nás v úvodu znát. A k mému gólu? No, když byla šance na brejk, musel jsem ji využít." (smich)

Jiří Dolejší, nejlepší střelec českého týmu v zápase: "Přišel jsem na hřiště za nepříznivého stavu a jsem rád, že jsem prispěl k obratu. Jestli mi dělalo problém hrát jako střední spojce na křídle? To ne, jen jsem se soustředil na proměňování šancí, do kterých jsem se dostával. Byly tam super dohrané přesilovky, trháky, takže dík patří spoluhráčům, kteří mě uvolňovali. Zdálo se mi, že jsem si dobře gólmana přečetl, takže góly přibývaly. Ale nejdůležitější jsou naše dva body a to že Holanďané potvrdili roli favorita proti Rakousku. Teoretická šance na postup tu je a my se o ni zítra porveme!"

Nominace pro kvalifikační turnaj o postup na ME 2016:

Brankáři: Filip Herajt (Talent M.A.T. Plzeň), Jan Hrdlička (FCC Město Lovosice), Ondřej Zavázal (Dukla Praha).

Pravé spojky: David Bičiště (Talent M.A.T. Plzeň), Dieudonné Mubenzem (Dukla Praha).

Střední spojky: Filip Březina (Dukla Praha), Jiří Dolejší (Sokol Nové Veselí), Vít Kučera (KP Brno), Jakub Tonar (Talent M.A.T. Plzeň).

Levé spojky: Václav Franc (FCC Město Lovosice), Zourek Daniel (Sokol Nové Veselí).

Pravá křídla: Jan Chmelík (Dukla Praha), František Dědeček (TJ Elektro-Praga Jablonec nad Nisou).

Levá křídla: Ondřej Šafránek (Talent M.A.T. Plzeň).

Pivoti: Miroslav Štohanzl (Sokol Nové Veselí), Filip Kopáč (Dukla Praha).