10.4.2016 otevřeno: 1786 x

Junioři přehráli Nizozemce o šest branek, na postup to nestačilo

Potřebovali vyhrát devítibrankovým rozdílem, skvělé šestibrankové vítězství tak nakonec mrzí stejně jako prohra. Čeští junioři vyhráli nad výběrem Nizozemska poměrem 26:20, na šampionát ale nepostoupí.

Kvalifikace o postup na ME 2016 házenkářů do 20 let:

Česká republika – Nizozemsko 26:20 (14:8)

Jen do 9. minuty a stavu 3:4 drželi vedení v zápase na své straně házenkáři Nizozemska, potom zavelel k obratu Dolejší a spolu s Tonarem, Štohanzlem a Mubenzenem začali pomalu budovat náskok českého týmu. Pět minut před přestávkou vedli Češi už rozdílem pěti branek a do konce poločasu vedení ještě navýšili. Nizozemci byli pod tlakem a čeští fanoušci ve skvělé atmosféře hnali český výběr za úspěchem v podobě postupu na šampionát. Ve druhém poločase ale Nizozemci český únik přibrzdili, měli dobře spočítáno, jaké skóre musí k postupu vybojovat a rvali se o stažení vysoké osmibrankové ztráty, přičemž toto manko ve 48. minutě rychle zkorigovali znovu na šest gólů. Ještě jednou si v 51. minutě vybudovali Češi osmibrankový náskok, který jim dával naději na postup, závěr si ale Nizozemci zvládli lépe. Přestože pod silným českým tlakem sáhli k nedovoleným zákrokům, udrželi nakonec šestibrankový rozdíl ve skóre a s ním i postup na ME 2016.

Sestava a branky Česka: Hrdlička, Kopáč 1, Franc, Bičiště, Zourek 3, Štohanzl 2, Mubenzem 3, Tonar 6, Kučera, Šafránek, Zavázel, Březina 3, Chmelík, Herajt, Dolejší 8, Dědeček. Sedmimetrové hody: 0/0 – 4/3. Vyloučení: 4:4.

Michal Tonar, trenér české reprezentace do 20 let: "S pochvalami šetřím, ale dnes svůj tým musím pochválit, byť má ta výhra moc hořký nádech. V koncovce, kdy jsem sahali po postupu, se bohužel projevilo, kolik sil nás stálo vybudovat si proti silnému soupeři, jako je Holandsko, výrazný náskok. Došla nám šťáva a znát to bylo i na technických chybách. Celkově jsme jich sice udělali devět, což není rozhodně špatné číslo, ale většina jich přišla právě až v koncovce."