4.6.2016 otevřeno: 1415 x

České házenkářky zpečetily postup na EURO výhrou nad Ukrajinou

Nerodila se lehce, ale je doma! Závěrečná výhra v kvalifikaci o postup na ME 2016 je zapsána na konto český házenkářek, které tak potvrdily svůj postup na šampionát. Ukrajinu Češky porazily 31:30.

Ukrajinkám šlo v zápase o hodně, v případě výhry mohly bojovat o postup na ME 2016 ze třetího místa a rychle se ujaly vedení 0:3. Hned dvě branky měla na svědomí pivotka Perederiyová. Češky se v útoku zpočátku nemohly chytit a ve 4. minutě vedly Ukrajinky 4:0. Jako první tak do českého střeleckého zápisu vstoupila Knedlíková (1:4), jako druhá pak mladičká Kordovská. To jakoby Češky konečně nakoplo, domácí hráčky ubránily útok Ukrajinek a Salčáková pak korigovala na 3:5. Kordovská a pak Keclíková zařídily v 9. minutě vyrovnání na 5:5 a po nepřesvědčivém úvodu se tak Češky rychle vrátily do hry. I pak se ale Ukrajinky dlouho držely v minimálním vedení (8:9). Po sedmičce Keclíkové, která znamenala vyrovnání na 9:9 tak bral trenér Jan Bašný time-out. Bašného pokyny nejlépe zužitkovala Jeřábková, která v 19. minutě svou třetí trefou poslala Češky do vedení 10:9. Dva brejky v podání Ukrajinek ale znovu znamenaly obrat (10:11), zlepšila se však česká obrana a Jeřábková držela český střelecký prapor vysoko a nedovolila Ukrajinkám odskočit. Naopak spolu s Malou zkonstruovaly obrat – ve 25. minutě to bylo 14:11, o poločase 15:12.

Na začátku druhého poločasu se roztočily brankostroje na obou stranách. Na ukrajinské straně to znovu byla hlavně pivotka Perederiyová a ve 36. minutě to bylo zase jen o gól (18:17). Borshchenková krátce na to zařídila Ukrajině vyrovnání na 19:19 a ve 42. minutě šly Ukrajinky dokonce do vedení 21:20. Ukrajina krátce na to odskočila soupeřkám na dvě branky, znovu vyrovnat se podařilo Češkám až po dvou trefách Hrbkové s Knedlíkovou v 51. minutě (26:26). V závěru utkání podpořila brankářka Müllnerová český tým zákrokem za stav 28:28, Hrbková to dokázala užitkovat a dvě minuty před koncem Češky vedly 29:28. Redková však znovu vyrovnala na 29:29, třicátý gól ale proměnila Knedlíková, ze sedmičky srovnala Glibková, bylo to jako na houpačce. Po chybě v rozehrávce Ukrajiny však české vítězství zpečetila Malá, po složité kombinaci stála na jejím konci a vsítila jednatřicátou branku českého týmu. Závěrečný volný hod rozezvučel jen břevno české branky a české oslavy postupu na ME 2016 mohly vypuknout naplno.

Česko – Ukrajina 31:30 (15:12)

Sestava a branky Česka: Raníková, Müllnerová, Satrapová - Jeřábková 8, Keclíková 6, Hrbková 5, Malá 5, Knedlíková 4, Kordovská 2, Salčáková 1, Adámková, Janoušková, Růčková, Ryšánková, Stellnerová, Weisenbilderová.

Nejlepší střelkyně Ukrajiny: Glibkovová 10, Borshchenková 5, Perederiyová 5, Snopovová 5.

Rozhodčí: Vitaku A., Vitaku E. (KOS). Sedmimetrové hody: 4/4 – 5/5. Vyloučení: 1:2.

Jan Bašný, trenér českého týmu: „Byl to hrozně těžký zápas. Věděli jsme, že to bude těžké, nakonec to bylo se šťastným závěrem pro nás, mohlo to být ale stejně tak opačně. Čekal jsem vyrovnaný zápas, bál jsme se, že budou ještě víc Ukrajinky chtít, ale naše holky ukázaly velkou morální sílu. Celkově jsme v kvalifikaci prohráli jeden zápas, jeden remizovaly. Výsledkově to proto byla velmi úspěšná kvalifikace s tak mladým týmem, jako jsme měli.“

Kateřina Keclíková: „Obě družstva měla o co hrát. My jsme si nechtěli nechat ujít vítězství. Po psychické stránce to ale bylo těžké. Ony chtěly, ale my jsme hrály doma před domácím publikem. Dobře jsme si to rozehrály na začátku, celou dobu bylo o co hrát, takže celá kvalifikace byla super. Jsme hodně mladý tým, zkušenosti získáváme, ale věříme na šampionátu v úspěch a moc se těšíme.“