15.6.2016 otevřeno: 1889 x

Bojovný výkon. Slzy. Makedonská mise byla neúspěšná.

Jedna branka dělila české házenkáře od postupu na světový šampionát do Francie. Postup si po výhře 34:27 (19:10) zajistila Makedonie, která plně využila svého domácího prostředí a může navázat na 9. místo z posledního MS v Kataru.

Zápas o vše čekal dnes na české házenkáře ve Skopje. Jeho začátek českým hráčům nevyšel podle představ. Sice v makedonském pekle ještě byli schopní zachytit vedení 6:3 a snížit po brankách Jurky a Hrstky na rozdíl jedné branky, ale pak už domácí v bouřlivé atmosféře navyšovali své vedení. Staralo se o to především duo Mirkulovski – Manaskov, které v první půli vstřelilo 14 branek (sám Manaskov z toho 9). Češi rychle ztráceli kontakt i míče a do záporné bilance v sérii se dostali už v 18. minutě, kdy vsítil jednu ze svých dvou branek v úvodním poločase Kyril Lazarov a upravil na 12:5. Přetahovaná o skóre začala, bohužel, až za devítibrankového vedení českého soupeře, který v první půli zahrával o pět sedmimetrových hodů více a měl k dispozici tři přesilové hry.

I dnes byl nejlepším českým střelcem Ondřej Zdráhala. Foto: I. Dudek.

Do druhé půle naskočil také Milan Kotrč, který dvěma slepenými góly v 32. minutě snížil na sedmibrankový rozdíl, ale další sedmička domácích v podání Lazarova znamenala opět osmibrankový náskok Makedonců. Domácí opakovaně odskočili na deset branek, ale český celek se nevzdával. Nedovolil domácím poklidné dohrání duelu a po brance Stehlíka jej v 59. minutě dělila od postupu jediná branka. Mojsovski ale z posledního makedonského útoku vstřelil rozhodující gól, na který už reagoval pouze Ondřej Zdráhala, opět nejlepší český střelec utkání. Čas na úplný zvrat utkání, v němž se Češi museli vypořádat mj. s dvanácti sedmimetrovými hody (sami zahrávali tři) a šesti vyloučeními (na makedonské straně byl vyloučen pouze jedinkrát Markovski), už ale nezbýval. O jedinou branku tak český tým nepostupuje na MS 2017.

Makedonie – Česko 34:27 (19:10), celkově 56:55, postupuje Makedonie

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia – Hrstka 2, Bečvář 1, Jurka 2, Sobol 3, Stehlík 4, Babák 3, Kotrč 2, Linhart, Petrovský 2, Škvařil, Zdráhala 6, Užek 2, Landa, Říha.
Nejvíce branek Makedonie: Manaskov 11, Lazarov K. 8, Mirkulovski 6.
Rozhodčí: Stark, Stefan (ROU). Sedmimetrové hody:  12/9 – 3/3. Vyloučení: 1:6. Diváci: 6963.