2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
20.7.2016 otevřeno: 1571 x

Juniorské zlato získaly Dánky, o to dorostenecké se začalo bojovat na Slovensku

Ve dvouletém cyklu mládežnických reprezentací házenkářek je rok 2016 vyhrazen světovým šampionátům. Juniorský proběhl na počátku července v Moskvě, ten dorostenecký odstartoval tento týden v Bratislavě. Oba bohužel bez české účasti.

Bez hráčské účasti českých výběrů probíhají toto léto MS házenkářek v kategoriích juniorek a dorostenek. České juniorky o postup na vrcholný turnaj dvouletého cyklu marně bojovaly na domácím kvalifikačním turnaji. V březnu sice v  Hodoníně zdolaly Litvu i Bulharsko, ale v klíčovém zápase podlehly Němkám, které se staly jediným postupujícím celkem ze skupiny. Svěřenkyně Tomáše Hlavatého přitom s Němkami nesehrály beznadějnou partii, ale favorit v závěru uhájil své vedení (konečná prohra ČR 22:25). Němky došly před týdnem v Moskvě až do semifinále MS, byť jim nakonec medaile těsně unikla. V semifinále nestačily na Rusko a v boji o bronz podlehly o branku Rumunsku (v základní skupině Němky s Rumunkami remizovaly). Domácí Rusky prošly do finále bez větších zaváhání, stejně jako Dánky – oba týmy až do finále pouze vítězily. Stejně jako boj bronz nabídlo poslední utkání MS juniorek dramatickou a vyrovnanou podívanou, která tentokrát dospěla až do prodloužení. V něm byly úspěšnější Dánky, které tak získaly v kategorii juniorek pro svoji zemi po 19 letech zlato. Nejlepší střelkyní turnaje se stala Korejka Jiuen Songová s 85 brankami.

 

   

Dvěma vyrovnanými bitvami v pátek vyvrcholilo MS juniorek v Moskvě. Na snímku vlevo se Rumunky radují z ubránění posledního německého útoku, uhájení jednobrankového vedení a zisku bronzu. Na snímku vpravo pak Dánky s titulem mistryň po výhře nad domácím výběrem (32:28 pp). Foto: IHF, facebook 

 


Českou házenou zastupovali na šampionátu v Moskvě rozhodčí Jiří Opava a Pavel Válek, kteří v závěrečnch bojích řídili např. finále Prezidentského poháru mezi Černou Horou a Čínou. „Organizace byla perfektní. Nejen po této stránce to byl hodně podařený turnaj. Měli jsme trošku obavy z dopravy po hlavním městě Ruska, kde bývají ve špičce problémy, ale vše fungovalo, vše mělo svůj řad. Boje o medaile byli kvalitní a dramatické, ceremoniály velice důstojné. To Rusové umí,“ hodnotí kladně turnaj Jiří Opava. Zajímavostí je, že mundial byl hrán stejně jako nedávné Euroepan Open již podle nových pravidel, tedy mj. s úpravami pravidel o pasivní hře nebo s udílením modrých karet. Jaké postřehy k aplikaci nových pravidel na vrcholné světové akci má zkušený mezinárodní delegát Jiří Konečný a naši mezinárodní rozhodčí Opava s Válkem? Více se dozvíte v pátečním článku, který bude navazán na nabídku informačních seminářů o aktuálních změnách pravidel.

 

zlato stříbro bronz 4. 5. 6. 7. 8.
DEN RUS ROU GER NOR SWE KOR CRO
MS juniorek 2016, Moskva (RUS) - Pořadí na 1. až 8. místě

 

 

Včera pak začal na Slovensku světový šampionát hráček do 18 let, který vyvrcholí boji o medaile 31. července. Turnaj hostí Bratislava a zápasy z něj můžete sledovat také živě na oficiálních webových stránkách akce, kde naleznete i kompletní výsledkový servis. Utkání probíhají v NTC Aegon aréně a na Zimním stadionu Ondreje Nepely, bohužel opět bez české účasti. V desetileté historii světových šampionátů dorostenek je nejúspěšnější zemí Dánsko, které opanovalo dva šampionáty. Tato generace dánských házenkářek navíc před rokem získala zlato na ME hráček do 17 let, a tak může v létě 2016 dojít na dánský zlatý "double". Česká republika se zúčastnila jediného MS dorostenek, když v roce 2012 obsadila 13. příčku.

 

Oficiální stránky dorostenckého MS házenkářek v Bratislavě naleznete ZDE