11.8.2016 otevřeno: 4014 x

Švédům naši dorostenci podlehli rozdílem pěti branek

V úvodním představení na evropském šampionátu čeští házenkáři do 18 let podlehli Švédům 23:28 (9:15), když nezvládly prostření pasáž duelu. Ve druhém utkání Chorvaté přehráli rovněž pětibrankovým rozdílem Island.

Svěřenci Pavla Pauzy nastoupili ve čtvrtek v podvečer ke svému prvnímu zápasu na M18 EURO 2016 a se Švédy nesehráli špatné představení. Nezvládli však pasáž od stavu 9:10 ve 22. minutě, kdy po krásné kombinační akci skóroval efektně Jakub Zelenka. Pak se však střelecky odmlčeli, po několika tyčích a neproměněných šancích znervózněli a začali působit v útočné fázi ukvapeně. To se týkalo i počátku druhé půle, a to bylo vodou na mlýn favorizovaným Seveřanům, kteří si vybudovali až devítibrankový náskok. Češi ale zápas „nezabalili“, po příchodu Hradeckého zvýšili tlak na obranu Švédů a dynamickou hrou do poslední minuty ukrajovali z náskoku soupeře. Ten zápas zakončil šťastnou trefou v poslední vteřině utkání, kterou Švédi stvrdili svou výhru 28:23 (15:9).

Nejlepším českým střelcem v zápase byl Vojtěch Patzel se 4 brankami. Nejlepším českým hráčem zápasu byl pak vyhlášen brankář Michal Studený, kterého po utkání opět chválil i kouč Pavel Pauza. Foto: www.m18euro2016.com

Fotografie, statistiky a přenosy z M18 EURO 2016ZDE

Naši házenkáři na fyzicky dobře disponovaného soupeře vyrukovali s obranou 1-5, ale díky jejímu nedůrazu v úvodních minutách se švédské spojky dostávaly ke snadným ranám. Za přispění dobrého výkonu gólmana Studeného ale Češi úvodní tlak Seveřanů přestáli a v následující pasáži byli lepším týmem. Závěr první půle však nezvládli, stejně jako úvod druhého poločasu, v němž ale následně prokázali dobrou fyzickou připravenost, vrátili se herně do utkání a švédské vedení pomalu smazávali. Přispěl k tomu i dobrým výkonem druhý z dvojice českých gólmanů Štefanič i jeho spoluhráč z Dukly Praha Hradecký, který oživil projev českých spojek. V závěru utkání se dařilo české ofenzívě rozpohybovat obranu Švédska, která se obdobně jako seniorský tým opírá o hráz na středu brankoviště. Do turnaje čeští házenkáři nakonec vstoupili pětibrankovou prohrou, stejně jako Islanďané, kteří ve večerním duelu podlehli stejným rozdílem Chorvatsku (29:34).

M18 EURO 2016 - Skupina C
p tým z v r v skóre b
1. Chorvatsko 1 1 0 0 34:29 2
2. Švédsko 1 1 0 0 28:23 2
3. Island 1 0 0 1 29:34 0
4. ČR 1 0 0 1 23:28 0

„Švédsko zaslouženě vyhrálo, byť si myslím, že s ohledem na průběh zápasu by tomu utkání více slušel výsledek o tři, čtyři branky. Věděli jsme o jejich síle na spojkách, proto jsme zvolili obranu 1-5, která měla přecházet až do 1-2-3, ale v prvních minutách to jistě nebylo podle našich představ. Naštěstí dobře zachytal Michal Studený, ostatně stejně jako Marek Štefanič v druhé půli, oba musím za dnešní výkon pochválit. V útoku bych vyzdvihl také Honzu Hradeckého, který není takovou hrozbou z dálky, ale svým důrazem dokázal narušit v druhé půli kompaktnost švédské obrany. Máme řadu konkrétních poznatků k tomu, co do dalších bojů zlepšit, ale vnímám i pozitiva. Jedním z nich je potvrzení, že po fyzické stránce jsme schopni hrát na této úrovni do šedesáté minuty. Zradila nás ale střední pasáž hry, kdy to nebylo o fyzičce. V té hluché pasáži jsme střídali méně připravenou střelbu, které se musíme vyvarovat s nedanými šancemi. Musíme zachovat v jasných příležitostech víc chladnou hlavu, i když bez nějakého vymlouvání musím konstatovat, že sedm tyček je taky relativně dost.“

Pavel Pauza, trenér dorostenecké reprezentace ČR

M18 EURO 2016, skupina C, výsledky 1. dne

Švédsko – ČR 28:23 (9:15)
Sestava a branky ČR: Studený, Štefanič – Hradecký 3, Skalický 3, Zelenka 3, Valoušek 2, Janíček 3, Režnický 2, Harabiš 1, Hozman 2, Karlovec, Patzel 4, Krčál, Piroch, Nantl, Přibyl

Chorvatsko – Island 34:29 (18:14)