16.8.2016 otevřeno: 2075 x

Začátek druhé půle stál Čechy duel proti Polsku

Dnešní pětibranková prohra českého týmu s Polskem a souběžně výhra Portugalska nad Švédskem znamenají, že si svěřenci Pavla Pauzy konečné 9. až 12. místo nevybojují. Ve hře je však důležitá 13. příčka, znamenající udržení v elitním turnaji EURO i pro dorostenecké soutěže v roce 2018.

První zápas nadstavbové skupiny za sebou mají házenkáři České republiky do 18 let na probíhajícím evropském šampionátu v Chorvatsku. Polsku však především kvůli úvodní pasáži druhé půle podlehli rozdílem pěti branek a čeká je boj o konečné 13. až 16. místo. První dvacetiminutovka utkání byla vyrovnaná, naši hráči ale často přeháněli důraz v obraně, čehož byla důsledkem řada vyloučení. Polským soupeřům se ale i v těchto přesilových situacích nedařilo odskočit do více jak dvoubrankového náskoku, kteří naši hráči po sérii zákroků Marka Štefaniče ve 20. minutě smazali a o minutu později se po dlouhé době dostali do jednobrankového vedení 8:7. Poločas skončil jednobrankovým náskokem soupeře, ale počátek druhé půle přinesl těžkou krizi svěřenců Pavla Pauzy. Po sedmi minutách hry to z nadějného stavu 11:12 bylo 11:19 a zápas se českým mladíkům zcela vymkl z ruky. Poláci si dlouhé minuty udržovali devítibrankový náskok, ale utkání CZECH HANDBALL TEAM i při vědomí jeho důležitosti nezabalil - Zelenka snižoval z rychlého útoku v 51. minutě na rozdíl pěti branek, Skalický snížil v 58. minutě na rozdíl branek tří (24:27). Ale hra vabank v posledních minutách nevyšla a utkání skončilo výhrou Polska 30:25. Nejlepším hráčem českého týmu byl vyhlášen Jakub Zelenka. Češi jsou tak bez šance na boj o konečné 9. až 12. místo. Stále však mají před sebou tři důležité duely, které budou rozhodovat o účasti českého týmu na příštím ME dorostenců v roce 2018. To zajistí českým barvám konečná 13. příčka. Horší umístění by znamenalo pád do turnajů European Championship M18, ve kterých letos bojuje o postup na příští EURO 28 týmů, mezi nimi např. Maďaři, Rakušané, Bělorusové nebo Rumuni.

Marek Štefanič předvedl v brance českého týmu solidní výkon, ani on však pětibrankovou prohru s Polskem neodvrátil. Foto: www.m18euro2016.com.

„Opět jsme nedokázali být plně koncentrovaní po celý zápas, a s tím tu nemůžeme myslet na úspěch. Musíme zlepšit disciplínu hry v útočné fázi, neuchylovat se k ukvapené střelbě, k individualistické hře. Výsledek zítřejšího zápasu už na našem umístění ve skupině nic nezmění, ale zase to pro nás bude důležité utkání. Portugalci potvrdili dnes proti Švédsku mé mínění, že měli patřit do první osmičky, ale my se s nimi musíme popasovat. Neohlížíme se ale na soupeře, musíme se soustředit na své věci a hrát zápas takovým způsobem, jak budeme muset bojovat v posledních duelech, pokud tu nechceme skončit úplně na dně. Hrát ne na třicet nebo čtyřicet minut, ale na minut šedesát, týmově, disciplinovaně.“

Pavel Pauza, trenér české dorostenecké reprezentace

M18 EURO 2016, skupina I2, výsledky 1. hracího dne

ČR - Polsko 25:30 (11:12)
Sestava a branky ČR: Studený, Štefanič – Hradecký 3, Skalický 3, Zelenka 7, Valoušek 3, Janíček 2, Režnický, Harabiš, Hozman 3, Karlovec, Patzel 2, Krčál, Piroch 1, Nantl 1, Přibyl

Švédsko - Portugalsko 27:32 (13:15)