17.8.2016 otevřeno: 2671 x

Na závěr skupinových fází přišla remíza s Portugalci

Češi sahali po první výhře na M18 EURO 2016, nakonec si proti vítězi nadstavbové skupiny I2, Portugalskem, připsali remízu 27:27 (14:14). V pátek se v boji o udržení v elitní skupině mistrovství Evropy utkají se Švýcary.

Úvod dnešního zápasu mezi Portugalci a českou reprezentací nabídl tradiční obrázek z českých duelů na M18 EURO 2016. Vyrovnaná podívaná, ve které si žádný z celků nevypracoval vícebrankový náskok. Když ale český tým za stavu 5:6 přežil oslabení bez inkasovaného gólu, naopak dvakrát skóroval, dostal se do psychické výhody, které využil k vybudování tříbrankového vedení (9:6, 18. minuta). To si naši hráči udržovali téměř až do přestávky, ale ve 30. minutě se až příliš snadno rozplynulo - soupeř během poslední 75 vteřin hry v první půli vstřelil tři branky a z českého vedení 14:11 se do šaten odcházelo za nerozhodného stavu. V druhé půli pak svěřenci Pavla Pauzy dlouho marně stahovali náskok soupeře, když nezvládli vstup do poločasu. Ale po brance Krčála v 55. minutě to bylo 25:25. Následné Krčálovo vyloučení i sedmičku Portugalců Češi přežili a v 58. minutě šli poprvé v druhé půli do vedení. To minutu před koncem navýšili na 27:25 po úspěšné sedmičce Martina Janíčka, ale poslední vteřiny zápasu nabídly opět drama. Soupeř snížil, naši střádali vteřiny, ale museli na sebe vzít ještě jednou zodpovědnost k zakončení. Zelenka však při osobní obraně soupeře prováhal okamžik nahrávky, jeho následné zakončení rozhodčí shledali jako bez faulu a trhák Portugalců resultoval v konečnou remízu 27:27. Nejlepším českým hráčem byl vyhlášen pivot Daniel Režnický. Do dnešního duelu nenastoupil Vojtěch Patzel, nejlepší střelec české dorostenecké reprezentace v celé sezóně. Ten po včerejší "sekyře" polské obrany raději těsně před zápasem proti Portugalsku zamířil do koprivnické nemocnice na rentgen. Start Patzela v klíčových duelech o záchranu je přes vyloučení zlomeniny nejistý.

Čeští dorostenci dnes získali první bod na evropském šampionátu házenkářů do 18 let. ME pokračuje v pátek již prolínací fází. CZECH HANDBALL TEAM se v ní utká nejprve se Švýcary. Ve hře je při novém kvalifikačním modelu M18 EURO 2018 pro další dorostenecký cyklus.

„Mrzí nás, že jsme to nedotáhli k výhře, na druhou stranu je i tak pro nás dnešní zápas vzpruhou. Soupeř logicky nastoupil trochu vlažně a v ne zcela kompletní sestavě, ale od chvíle, kdy jsme vedli o tři góly, tak poslali to nejlepší, co mohli. My jsme tolik nepanikařili, až na momenty okolo přestávky jsme dokázali být trpěliví při dohrávání kombinací, takže nějaká dílčí spokojenost tu je. Potřebujeme alespoň dílčí pozitivní momenty k tomu, abychom měli hlavy trochu nahoře. Hraje se o hodně. Musíme se připravit na pátek a po dnešku budeme rozhodně v bojovnější náladě než po včerejší prohře. Čekají nás dva zápasy, ve kterých musíme zabojovat a přes ně získat tu důležitou 13. příčku.“

Pavel Pauza, trenér české dorostenecké reprezentace

V boji o setrvání v elitní skupině mistrovství Evropy i pro další dorostenecký cyklus musí svěřenci Pavla Pauzy zvítězit v pátečním zápase se Švýcarskem, které díky horšímu skóre s Nory propadlo do bojů o 13. až 16. místo. Vítěz duelu se o setrvání v elitní skupině utká s lepším ze dvojice Polsko – Slovensko. Poslední tři týmy na mistrovství za dva roky nastoupí pouze k turnajům European Championship. V trojici letošních turnajů bojuje o postup na příští EURO 28 týmů, mezi nimi např. Maďaři, Makedonci, Rakušané, Bělorusové nebo Rumuni.

M18 EURO 2016, skupina I2, výsledky 2. hracího dne

Portugalsko - ČR 27:27 (14:14)
Sestava a branky ČR: Studený, Štefanič – Hradecký, Skalický 3, Zelenka 2, Valoušek 2, Janíček 6, Režnický 6, Harabiš 2, Hozman 3, Karlovec, Patzel, Krčál 1, Piroch, Nantl 1, Přibyl 1

Švédsko - Polsko 32:22 (14:8)