2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.8.2016 otevřeno: 1737 x

Poslední mládežnický titul léta získali Francouzi

Evropský šampionát dorostenců byl posledním z pětice vrcholných mládežnických akcí letošního léta. Opanovali jej Francouzi, kteří ve finále zdolali domácí Chorvaty. Jak vypadaly z širší perspektivy všech turnajů výkony českých týmů, a kterému státu se na mládežnických akcích nejvíce dařilo?


Dva světové šampionáty mladých házenkářek, dva turnaje o mistra Evropy mladých házenkářů a navíc tradiční European Open v Göteborgu – také léto 2016 přineslo pět vrcholných mládežnických akcí pořádaných házenkářskými federacemi a nutno dodat, že na počátku léta došlo také na akademické mistrovství světa, které tentokrát hostilo Portugalsko. Jak se v případě účasti na turnajích vedlo českým výběrům, a kdo bral cenné kovy? Pokusíme se celé mládežnické léto stručně pojmout v tomto souhrnu.

 



Na čtveřici nejprestižnějších mládežnických turnajích tohoto léta reprezentoval českou házenou pouze CZECH HANDBALL TEAM dorostenců. Výraz po zápase se Švýcarskem mluví za vše - prohra v tomto duelu znamenala, že se v roce 2018 čeští dorostenci na turnaji EURO neobjeví. Foto: www.m18euro2016.com

 

Muži

Léto 2016 bylo v mužské mládežnické házené vyhrazeno dvěma evropským šampionátům. Juniorský hostilo na počátku srpna Dánsko, ten dorostenecký skončil v neděli v Chorvatsku. Čeští junioři pod vedením Michala Tonara o účast na vrcholném turnaji přišli, když v domácí kvalifikaci obsadili těsně druhou příčku, a přestože vítěze skupiny a účastníky ME Nizozemce přehráli rozdílem šesti branek, pykali za jediný nezvládnutý poločas kvalifikace, kvůli kterému výrazným rozdílem podlehli Rakousku. Dorostenci pod vedením Pavla Pauzy již přešli na nový kvalifikační model, který vychází z výsledků z předchozích sezón. Ty české házené zajistily v letošním roce účast na vrcholném turnaji EURO. Nutno dodat, že na rozdíl od států jako Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina, Turecko, Nizozemsko nebo Rakousko. Zatímco čeští dorostenci bojovali o svůj sen, tedy postup na MS hráčů do 19 let, který v příštím roce hostí Gruzie, dalších 25 států soupeřilo v trojici turnajů European Championship o získání účastnického místa na dorosteneckém ME pro další cyklus reprezentantů.

 

ME juniorů, 28. července – 7. srpna 2016, Dánsko

Evropský šampionát juniorů v Dánsku přinesl dramatické zápletky už v základních skupinách, celky se porážely navzájem, ale suverenitu a neporazitelnost si po celý trunaj udržel jediný tým – Španělsko. Španělé jediný bod ve skupinových fázích ztratili s Islandem, který se nakonec musel smířit až ze sedmou pozicí (na loňském MS hráčů do 19 let bral bronz). V semifinále vyřadilo Španělsko rozdílem deseti branek Chorvatsko, ve finále si pak poradilo i s Němci, kteří do Dánska zamířili se zcela proměněným týmem a výrazně pozvedli úroveň hry i výsledky oproti svému působení v dorostenecké kategorii. V ní byla světová velmoc 7. na ME hráčů do 18 let a až 17. na loňském MS dorostenců v Rusku (zajímavost k tomuto turnaji, na loňském mundialu hráčů do 18 let střelecky řádil také na letošní olympiádě v Riu zářící Slovinec Blaž Janc – Slovince dovedl do finále, odnesl si cenu pro nejlepšího MS a místo našel i v All-stars výběru turnaje).


 

M20 EURO 2016 - konečné umístění
1. ESP 5. NOR 9. SUI 13. SWE
2. GER 6. DEN 10. HUN 14. SRB
3. FRA 7. ISL 11. SLO 15. MKD
4. CRO 8. POL 12. NED 16. RUS

 

Shrnující článek o juniorském šampionátu s reakcí Michala Tonara 
ZDE

 

 

ME dorostenců, 11. – 21. sprna 2016, Chorvatsko

Právě skončený šampionát dorostenců byl pro české fanoušky sledovanější díky bojům české reprezentace, která odjížděla do Chorvatska s cílem skončit do 12. místa a vybojovat si tak účast na MS 2017 v Gruzii. S ohledem na změny v kvalifikačních pravidlech pro mládežnické akce, tu byl další cíl, a tím bylo vylepšení předchozích dvou umístění na dorosteneckém EURO, kdy naše výběry skončily shodně na 14. příčce. Zlepšení, byť jen o jedinou příčku, by znamenalo zajištění účasti dalšího cyklu českých dorostenců na M 18 EURO 2018. Ani jeden z výsledkových cílů se však svěřencům Pavla Pauzy splnit nepodařilo, Češi obsadili konečnou 15. příčku a společně se Švýcary a posledními Slováky zamíří česká házená v dalším dorosteneckém cyklu pouze do kategorie turnajů European Championship. Z nich si postupu na M18 EURO 2018 vybojovali Maďaři, Rumuni a Izrael, jako vítězové dílčích turnajů.


Statistiky a výsledky M18 European Championship naleznete 
ZDE

 

Na samotném mistrovsví Evropy dokráčely až do finále Chorvaté, kteří v něm ale nestačili na Francii - finále přineslo výhru Francouzů 40:38 (18:19)! Francie obdobný zápas sehrála už v semifinále proti Německu, kdy dokázala otočit v druhé půli zápasu jeho průběh, vynutit si v tomto případě prodloužení, a v něm těsně zvítězit poměrem 39:38 (13:18, 32:32). Němci zažili drama v prodloužení také v boji o bronz, ale tentokrát rozhodovalo dokonce až to druhé, v němž o branku přetlačili nakonec čtvrté Slovince 32:31 (9:12, 22:22, 26:26).

 

 

M18 EURO 2016 - konečné umístění
1. FRA 5. DEN 9. SWE 13. POL
2. CRO 6. ESP 10. POR 14. SUI
3. GER 7. ISL 11. RUS 15. CZE
4. SLO 8. SRB 12. NOR 16. SVK

 


Detailní hodnocení trenéra Pauzy včetně statistik českého celku připravujeme na zítřejší den.

 

Mládežnické mužské šampionáty ukázaly, že širší seniorská špička má důstojné nástupce i v kategorii juniorů a dorostenců. Ze základních skupin do boje o pozice v první osmičce na obou turnajích postoupila tato šestice států: Německo, Francie, Chorvatsko, Dánsko, Island a Španělsko. Do této skupiny je de facto možné zařadit i Slovince, kteří těsně přišli o cenný kov v druhém prodloužení souboje o třetí místo na turnaji v Chorvatsku, ale jako úřadující vicemistři světa dané kategorie hráčů nepostoupili ze skupiny na juniorském ME. Jejich „až“ 11. příčka na juniorském turnaji však souvisí s účastí nejlepšího střelce a klíčového juniora Slovinska Blaže Jance na olympijském turnaji v Riu, na němž byl nejlepším střelcem slovinské mužské reprezentace, kterou ve spanilé jízdě zastavili až ve čtvrtfinále pozdější vítězové z Dánska.

 

Ženy

Letošní léto bylo pro mládežnické reprezentace házenkářek vrcholem jejich dvouletých cyklů, a tak jej zakončovaly světové šampionáty - nejprve ten juniorský v Moskvě, posléze dorostenecký v Bratislavě. Jak už bývá zvykem, byl i letos EHF pořádán v dorostenecké kategorii tzv. European Open 18, tedy otevřené ME hráček do 18 let (vždy jde o kategorii, v níž je IHF daný rok pořádáno MS, letos tedy v kategorii házenkářek, příští rok se bude týkat házenkářů). European Open pravidelně hostí švédský Göteborg, a v posledních letech přinesl medailové radosti i české házené. Generace hráčů okolo Tomáše Babáka vybojovala stříbro v roce 2011, o rok později uspěly ve Švédsku bronzem svěřenkyně trenéra Lubomíra Krejčíře, mezi něž patřila mladičká Markéta Jeřábková, členka All-stars European Open 2012. Česká ženská házená měla z trojice zmíněných turnajů zastoupení právě na European Open, na světové šampionáty se neprosadila. Ke kvalifikaci na dorostenecké MS bylo klíčem dobré umístění na loňském ME, kde svěřenkyně Jana Salače obsadily nepostupové 15. místo. Juniorky trenéra Tomáše Hlavatého bojovaly o účast na MS juniorek na domácí kvalifikaci v Hodoníně, kde prohrály hned na úvod rozhodující zápas s Němkami a obsadily konečnou druhou, bohužel rovněž nepostupovou, příčku.

 

 

MS juniorek, 2. – 15. července 2016, Moskva

Nejprestižnější mládežnickou akcí házenkářek během letošního léta byl světový šampionát juniorek, který hostila Moskva. Rusky při domácím mistrovství útočily na zisk zlata, na které v této kategorii čekají od roku 2005, kdy MS hostila Česká republika. Turnajem procházely bez zaváhání až do finále, opanovaly s přehledem základní skupinu, v osmifinále o devět branek porazily Argentinu, ve čtvrtfinále jedenáctibrankovým rozdílem Norky, v semifinále pak o sedm branek přehrály Němky (které se postaraly o zmíněnou neúčast celku České republiky na celém turnaji). Ve finále ale narazily na Dánky, které šampionátem prošly také bez zaváhání, dokázaly utkání s favorizovaným domácím celkem dovést do prodloužení, ve které už jasně dominovaly a z Moskvy si odvezly po výhře 32:28 (15:12, 28:28) zlaté medaile.

 

W20 MS 2016 - konečné umístění
1. DEN 5. NOR 9. NED 13. FRA 17. MNE 21. TUN
2. RUS 6. SWE 10. HUN 14. ANG 18. CHN 22. CHL
3. ROU 7. KOR 11. BRA 15. JAP 19. AUT 23. KAZ
4. GER 8. CRO 12. ESP 16. ARG 20. EGY 24. UZB

 

 

Ve finále se střetly dvě historicky neúspěšnější země juniorských mundialů házenkářek, byť aktuální bilance Dánek vypadá v porovnání s ruským, potažmo sovětským, skóre velice skromně. Dánky získaly od roku 1977, kdy se uskutečnilo v Rumunsku první juniorské MS, 2 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile, Rusko při započtení sovětské éry získalo 11 titulů mistryň světa a 5 stříbrných medailí. Česká republika se zúčastnila pěti mistrovství, z čehož dvě účasti jsou spojené s pořadatelstvím turnaje, a nejlépe se umístila v letech 1995 a 2014 shodně na 11. příčce. Při poslední účasti před dvěma lety v Chorvatsku tak svěřenkyně Lubomíra Krejčíře vyrovnaly historické maximum samostatné ČR a ve skupině dokonce zdolaly pozdější korejské mistryně světa. V éře Československa se naše mladé házenkářky zúčastnily tří MS, nejlépe se pak umístily v roce 1987 na šestém místě.

 

Shrnující článek o MS juniorek 2016 naleznete 
ZDE

 

 

MS dorostenek, 19. – 31. července 2016, Bratislava

Organizačně vydařený šampionát mají za sebou Slováci, kteří na konci července uspořádali dorostenecké MS hráček do 18 let. Zcela suverénně šampionát ovládly Rusky. Rusky je tak možné s ohledem na zlato z Ria, zlato z Bratislavy a stříbro z Moskvy označit za vládkyně ženské házené tohoto léta. Ruskému celku dorostenek se přesvědčivou výhrou ve finálovém zápase s Dánskem 30:22 (15:12) povedla hned několikerá odveta. Jednak nepřímo oplatily Dánkám porážku z letošního světového šampionátu juniorek, který na počátku července Rusko pořádalo, a ve kterém se nakonec ze zlata radovaly Dánky (viz výše).

 

Trofej dorosteneckým mistryním světa předal v Bratislavě František Táborský.

 

Tato generace hráček pak měla s dánským výběrem dva „nevyřízené“ účty. Na nedávném European Open je Dánky poslaly do boje o 5. až 8. místo a především se tyto celky v loňském červenci utkaly ve finále ME hráček do 17 let (z výhry se po výsledku 25:24 radovaly opět Seveřanky). Stříbro bralo Dánsko, další cenného kovu z mládežnických šampionátů se dočkala Jižní Korea, která v zápase o bronz 32:30 (16:17) udolala Norsko. Zajímavostí turnaje byl (vedle slavnostního ceremoniálu předávání zlatých medailí, kde měl ústřední roli zástupce české házené v IHF, František Táborský) z pohledu českého fanouška házené jistě fakt, že na jeho pozadí došlo k trojstranné schůzce ve věci příprav pořadatelství jedné z vrcholných akcí mužského házenkářského světa.

 

W18 MS 2016 - konečné umístění
1. RUS 5. HUN 9. EGY 13. SVK 17. JAP 21. PRY
2. DEN 6. FRA 10. ANG 14. ROU 18. ARG 22. CHL
3. KOR 7. SWE 11. GER 15. ESP 19. KAZ 23. COD
4. NOR 8. CRO 12. BRA 16. SLO 20. CHN 24. UZB

 


Shrnutí finálových bojů s reakcí trenéra Jana Salače 
ZDE

 


European Open, 4. - 8. července 2016, Göteborg

Při neúčasti českých házenkářských reprezentantek na turnaji v Bratislavě se stal vrcholem sezóny týmu českých dorostenek European Open ve Švédsku, který byl zároveň poslední akcí týmu Jana Salače ve dvouletém cyklu. Konečná 11. příčka byla nesporně zklamáním i s ohledem na kvalitu hráček, které se úspěšně etablují i na poli česko-slovenské WHIL, v čele s píseckou odchovankyní Sárou Kovářovou. Do turnaje naše hráčky vstoupily nadějným měřením sil s Ruskami, které si do Göteborgu přivezly, na rozdíl od severských týmů, téměř totožnou sestavu, s níž slavily zisk titulu mistryň světa. A přestože zdolaly ve skupině Španělky, cestu jim do bojů o medaile zahradil papírově nejslabší ze soupeřů ve skupině – Faerské ostrovy. O nepostupu do první osmičky rozhodla při stejné bilanci skóre se Španělkami jedna vstřelená branka. V následném boji o umístění naše házenkářky podlehly Polsku i Švýcarsku a s konečnou bilancí dvou výher a čtyř proher obsadily zmíněnou 11. příčku.

 

Shrnutí českých výkonů na European open s reakcí asistenta trenéra Václavka 
ZDE

 

 

Mimo turnaje pořádané IHF a EHF došlo na počátku léta také k akademickému mistrovství světa, které pořádá vysokoškolská FISU. České barvy na něm reprezentoval pouze ženský výběr pod vedením Jana Bělky. Chlapci se pozvánky nedočkali, také v souvislosti s odmítnutím účasti na loňské korejské universiádě. České házenkářky na turnaji nepostoupily do boje o medaile a nutno říci, že oproti některým minulým účastem byl náš celek ochuzen o řadu reprezentantek. Resultovalo z toho konečné šesté místo, titul akademických mistryň světa získaly Španělky.

 

České vysokološkolačky na světovém akademickém mistrovství obsadily konečné 6. místo. Na nejlepší celky tentokrát Češky nestačily.

 

Více informací k české účasti včetně reakcí kouče Jana Bělky 
ZDE

 

Léto 2016 - medailová bilance*
stát zlato stříbro bronz celkem
ESP 2 0 1 3
DEN 1 2 0 3
ROU 1 1 1 3
RUS 1 1 0 0
FRA 1 0 1 2
GER 0 1 1 2
KOR 0 1 1 2
SWE 1 0 0 1
CRO 0 1 0 1
POL 0 0 1 1
NOR 0 0 1 1

* zmíněných šest turnajů, tedy včetně Euroepan Open a AMS

 

Abychom přehled udělali úplným, tak zbývá odehrát v letošním roce ještě asijský dorostenecký šampionát, který hostí soboty 27. srpna do 5. září Bahrajn. Úřadujícími dorosteneckými šampiony Asie jsou Korejci, kteří před dvěma lety udolali v jordánském Ammánu těsně Katar. Právě Ammán hostil i letošní asijský šampionát juniorů, na němž se ze čtvrtého zlata v řadě radovali Katařané. Stříbro brala Saudská Arábie, Jižní Korea brala bronz. Panamerické hry se konají vždy v lichých ročnících, úřadujícími mistry Ameriky jsou dorostenci i junioři Brazílie, a Brazílie ovládla i obě ženské mládežnické kategorie. Africké šampionáty dorostenců i juniorů proběhnou v září v Bamaku, hlavním městě Mali.