2.11.2016 otevřeno: 1871 x

Češi podlehli na Islandu o jediný gól

Jediný gól chyběl českému týmu v úvodním souboji kvalifikace o postup na EURO 2018 proti Islandu. Čeští házenkáři po značnou část zápasu určovali na půdě favorita kvalifikační skupiny obraz zápasu, závěr zápasu ale zvládl lépe domácí celek, který slaví nejtěsnější možnou výhru 25:24.

Lepší vstup do utkání měli před dvěma a půl tisíci diváků domácí Islanďané. Rychle se chopili dvojbrankového vedení, střelecký zápis na české straně otevřel až ze sedmičky Hrstka. Právě hráč slovenského Prešova svými úspěšnými exekucemi držel český tým v kontaktu se soupeřem (4:4). Na konci první čtvrtiny zápasu Češi využili v přesilové hře dohrávku na Jurku i následnou sedmičku vybojovanou na brankovišti Petrovským a v 16. minutě zvyšoval Jurka český náskok už na 7:4. Island zareagoval oddechovým časem.

Po poradě domácí využili taktických nepřesností českého týmu a rychle manko snižovali, ve 20. minutě vyrovnávali na 7:7 a dalšími dvěma brankami pak překlopili vedení na svou stranu (9:7). Na tento obrat reagovala time-outem česká lavička. Kanonýři Bečvář se Zdráhalou pak udržovali kontakt se soupeřem, přesto do kabin odcházely týmy za stavu 12:10 pro domácí Island.

Start druhé půle naopak lépe vyšel Čechům. Skóre otevřel Linhart, krátce na to Jurka vyrovnal na 12:12. I v oslabení pak Češi drželi s domácími krok a stejná dvojice pak dalšími dvěma trefami poslala Čechy do vedení 15:13. Island se ale opět vzpamatoval a z ruky Palmarssona a Karasona vyrovnal (15:15).

Znovu pak Čechům připsal vedení Jícha střelou přes celé hřiště (15:16). Domácí fanoušci byli v útlumu a halou se ozývalo povzbuzování české posádky z 21. základny taktického letectva Čáslav „Dáme góla, dáme“. Domácí stále dotahovali minimální náskok Čechů, Mrkva je ale nechtěl pustit do vedení. Kapituloval až v 55. minutě před střelou Gunnarssona (24:23). Tři minuty před koncem zvýšil Palmarsson na 25:23, Hrstka ale znovu podpořil české naděje na bodový zisk úspěšnou střelou a korigoval.

Necelé půl minuty před koncem tak Češi brali time-out a připravili si závěrečnou útočnou akci pro zisk bodu. Pět vteřin před koncem však portugalská rozhodcovská dvojice viděla v českém útoku průraz a předčasně tak ukončila českou akci. Češi tak prohráli na Islandu rozdílem jediné branky 24:25.

Tomáš Mrkva, brankář české reprezentace: „Prohráli jsme o gól, myslím si ale, že jsme tady minimálně bod měli získat. Ztratili jsme tento bod, nebo možná i dva, v posledních deseti minutách zápasu, kdy jsme udělali několik technických chyb v útoku. Obrana fungovala, dobře se mi za ní chytalo. Když jsme se mohli soupeři utrhnout na tři čtyři góly, udělali jsme technickou chybu, dostali jsme z trháku dva, tři góly a potom už to bylo hop nebo trop. Bohužel, dnes to nevyšlo, věříme ale, že v sobotu se nám to povede.“

Jan Filip, trenér české reprezentace: „Samozřejmě jsme zklamaní. Minimálně na bod jsme tady na Islandu měli a vlastními chybami jsme se o něj připravili. Dělali jsme příliš mnoho technických chyb a to bylo asi rozhodující. Teď se musíme dát dohromady. Zítra nás čeká opět cestování, v pátek pak trénink. Musíme si rozebrat toto dnešní utkání a připravit se na Makedonii. Ten zápas chceme vyhrát.“

Island – Česká republika 25:24 (12:10)

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia – Hrstka 5, Bečvář 1, Jurka 3, Jícha 3, Sobol, Horák, Stehlík 2, Babák 2, Linhart 3, Petrovský 1, Zdráhala 4, Užek, Landa, Říha.
Nejvíce branek Islandu: Sigurdsson 6, Gunnarsson 5, Karason 5.
Sedmimetrové hody: 3/2 – 6/5. Vyloučení: 4:4. Rozhodčí: Santos, Fonseca (POR). Diváci: 2500.