26.11.2016 otevřeno: 1105 x

Češky se rozešly s Norkami smírně

Remíza 26:26(15:14) v zápase České republiky proti Norsku ukončila 43. ročník turnaje O štít města Chebu. Češky tak skončily v Chebu právě před Seveřankami díky lepšímu skóre na konečné druhé příčce. Nejlepší českou střelkyní v zápase Markéta Jeřábková, nejlepší hráčkou pak vyhlášena Petra Kudláčková.

Tečku za 43. ročníkem turnaje O štít města Chebu udělal dnes na západě Čech duel českých házenkářek s Norskem. Zápas byl přímým měřením sil o konečnou druhou příčku, konečné vítězství si totiž již včera zajistily Srbky, které dnes potvrdily triumf i proti Rakousku (výhra 31:28). České reprezentantky do utkání s Norskem nastoupily opět bez Michaely Hrbkové, v brance tentokrát dostalo příležitost duo Satrapová – Kudláčková. Zápas zahájila zkušenější Satrapová, ale s ohledem na nepříznivě se vyvíjející skóre se ještě v prvním poločase dostala do branky současná slavistická opora Petra Kudláčková. Český tým v první fázi zápasu dotahoval vedení soupeřek, které těžily z živějšího projevu, ale také z technických chyb domácího výběru. Především pravé křídlo Marit Rosberg Jacobsenová úspěšně narušovala českou rozehrávku a po jejích rychlých protiútocích to bylo v polovině první půle 9:6 pro Norky. Českému výběru však v dalších minutách začala lépe fungovat obrana, přestal Norky pouštět do braekových situací a začal přebírat otěže utkání. Po brance Markéty Jeřábkové bylo na konci 24. minuty srovnáno na 12:12, o chvíli později dravá Veronika Malá převrátila vedení na českou stranu a ve 28. minutě po dohrávce na Petru Adámkovou vedly Češky 15:13. Do poločasu Norky korigovaly na rozdíl jediné branky a druhý poločas tak byl zcela otevřený.

V počátku druhé půle pokračovala převaha českého výběru, který v 37. minutě odskočil na 19:16, když Adámková úspěšně zkrotila míč nad brankovištěm po spolupráci s Kordovskou. Pak gólmanka Kudláčková několikrát podržela svůj tým, který si vedení udržoval až do prahu 45. minuty, kdy na 21:21 vyrovnávala pivotmanka Pernille Wibová z Larviku, nejzkušenější hráčka norského výběru, který se představil v Chebu. Po dlouhých minutách, kdy skóre dominoval český celek, se Seveřanky dostaly do vedení v 51. minutě, ale opět výborná Kudláčková jim nedovolila vedení navýšit a Knedlíková se Stellnerovou (Šetelíkovou) k radosti opět více než slušně zaplněného hlediště nachýlily misky vah na českou stranu. Drama vyvrcholilo v poslední minutě střetnutí, kterou zahájil za stavu 26:26 hodně nepřesný sedmimetrový pokus Veroniky Malé. Norky se v poslední své akci prosadily až na brankoviště, ale sedmička se nepískala, a když pokus Jeřábkové v poslední vteřině skončil na břevně, rozešly se celky smírně, což díky lepšímu skóre zajistilo týmu ČR konečnou druhou příčku v turnaji.

Jan Bašný, trenér ČR: „Zápas nám toho zas dost ukázal, ale spokojen být příliš nemohu. Pokud chceme ve Švédsku uspět, musíme předvádět výkony, které by nás určitě dovedly k výhře nad tady startujícím Norskem. Byly tam ale pozitivní prvky, oproti předchozím zápasům došlo k určitému zlepšení v obraně a pochválit musím gólmanku Kudláčkovou.“

Petra Kudláčková, brankářka ČR: „Dnes se mi chytalo určitě lépe než včera. Na hřiště jsem sice šla v době, kdy jsme na tom nebyli jako tým nejlépe, ale holky mi pomohly a já se dostala do dobrého tempa. Jsem ráda, že jsem jim to vrátila zákroky, ale škoda kvůli divákům, že jsme neslavili výhru.“

Česká republika – Norsko 26:26 (15:14)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Satrapová – Kordovská 3, Knedlíková 2, Galušková 1, Salčáková 1, Růčková 2, Ryšánková 1, Luzumová 4/3, Malá 4/1, Crhová, Jeřábková 5, Adámková 2, Marčíková, Stellnerová 1, Weisenbilderová.
Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 7/5 – 6/4. Vyloučení: 1:2. Diváci: 900.