5.12.2016 otevřeno: 1506 x

Senzace na úvod - Češky zdolaly Maďarsko 27:22!

Skvělý vstup do evropského šampionátu házenkářek zažila česká reprezentace házenkářek, která zdolala Maďarsko 27:22 (13:10). Základem výhry byla pevná defenzíva a kolektivní výkon. Kouč Bašný i hráčky ale vědí, že postup ještě není jistý.

Kouč Jan Bašný do úvodního duelu na mistrovství nasadil dvojici Satrapová – Kudláčková, do sestavy úvodního duelu se tak nevešla Müllnerová. Důvěru dostala od počátku Lucie Satrapová a první minuty české reprezentaci vyšly. Přestože Maďarky zápas zahajovaly výhozem, brankově jej otevřela Veronika Malá po perfektní souhře Luzumové s Kordovskou. Také druhá útočná akce Češek vyústila v pěknou kombinaci, kterou po přihrávce Hrbkové zakončila Petra Adámková. Český celek volil obranou variantu s Martinou Weisenbilderovou na pravé spojce, kterou do útoku střídala göppingenská střelkyně Hrbková, střed obrany dirigovala Iveta Luzumová po boku Kamily Kordovské. Na útočném brankovišti se pohybující Adámková bránila na pozici levé spojky. Díky zákrokům Satrapové si Češky udržovaly drobné vedení celou desetiminutovku, kterou v závěru ozdobila další akce Veroniky Malé. Ta nejprve ukázala své rychlostní schopnosti zmařením rychlého protiútoku soupeřek, aby udeřila drzým zakončením „šlajsem“. Maďarky na vývoj zápasu reagovaly zvýšením agresivity obrany, ale až přílišným. Trest za to mohly Češky favoritkám uštědřit za stavu 5:3 v přesilové hře, ale proti Kissové na brankovišti neuspěly postupně ani Hrbková ani Luzumová. Vzápětí šly ale za stejného stavu Maďarky opět do oslabení, když se Jan Bašný nenechal odbýt při signalizaci špatného střídání soupeřek. Převahu jedné hráčky v poli Bašného svěřenkyně dlouho nemohly využít, ale v 16. minutě udeřily Kordovská a po její další brankové nahrávce premiérově i Knedlíková, působící v maďarském Györu (7:4).

V této pasáži Češky začaly točit sestavou, na pozici zadáka se začala objevovat Růčková a skvěle se uvedla také její mostecká spoluhráčka Markéta Jeřábková. Také další mladá levá spojka v českém dresu skórovala jako Kordovská ze své první střely na seniorské vrcholné akci. Maďarky včetně kouče Rasmussena (už v první půli žlutá karta) působily frustrovaně, což bylo nejmarkantnější ve 22. minutě při jejich dalším oslabení. Hornyaková neuspěla při hře bez brankářky v zakončení, a přestože se míč odkutálel do rohu haly, měla Iveta Luzumová díky nedorozumění Maďarek spoustu času zamířit do prázdné branky. A když pumelicí pod břevno zvýšila na Markéta Jeřábková na 12:8, bral si Rasmussen už druhý time-out (26. minuta). Skvělá obrana byla i nadále základní stavebním úspěchem našeho týmu což potvrdily skvělé zákroky Adámkové a Růčkové a do šaten se odcházelo za stavu 13:10 pro české barvy.

Do druhé půle šla v českém dresu zahajovací sestava, jen Hrbková díky vzdálenější pozici od střídačky do obranné fáze nestřídala, ale přecházela na pozici křídla, a jak už je u české reprezentace obvyklé, Jana Knedlíková bránila na spojce. Odpočinout do obrany si naopak chodila Adámková střídající se s Weisenbilderovou. Maďarské barvy pozvedla brankářka Kissová, která už před přestávkou byla nejlepší maďarskou hráčkou. Poradila si se střelami z brankoviště Knedlíkové, Kordovské i Luzumové a Maďarky poprvé v zápase nejen vyrovnaly, ale šly do vedení (36. minuta 13:14). Na vývoj reagovali Jan Bašný oddychovým časem a především Češky samotné zlepšením výkonu. Kordovská s Hrbkovou vrátily vedení na českou stranu a díky brance Malé nepustil tým v bílých dresech favorita do opětovného vedení ani v téměř dvě minuty trvající přesilovce 6 na 4. Další z novicek měla na evropskou scénu skvělý start čtvrt hodiny před koncem, když si Petra Kudláčková během jediného útoku soupeřek za stavu 17:18 připsala tři zákroky a Jana Knedlíková tak mohla dvěma slepenými góly v 48. minutě opět otočit skóre. Že tah s výměnou brankářek Janu Bašnému, potažmo Jiřímu Mikovi, vyšel, potvrdil i skvělý zákrok proti pivotmance Kisfalaudyové a Kudláčková kapitulovala až v 50. minutě ze sedmičky z ruky hvězdné Anity Görbiczové. Jenže Češky byly i v této pasáži utkání nápaditější a působily živějším dojmem. Po „göppingenské“ spolupráci Hrbková – Adámková to bylo v 52. minutě 22:19 a branky v klíčové pasáži přispěly k pozdější volbě Petry Adámkové za nejlepší hráčku utkání! Kouč Rasmussen bral time-out, po kterém zvolil na posledních devět minut hry vabank taktiku bez brankářky - jenže s výjimkou první a nutno říci krásně dohrané akce na levé křídlo, kde zakončová Schatzlová, se pět minut neprosadily. V závěru zápasu měly kromě Kudláčkové čeští trenéři ještě jednoho žolíka - Petru Růčkovou. Díky jejím individuálním akcím český tým v závěru navýšil na bezpečný rozdíl 4 branek a poslední minuty mohl dohrát v poklidu. Na úvod EURO 2016 získal nakonec veledůležité body a k tomu velice hezké skóre +5 (27:22), které může hrát také důležitou roli.

Jan Bašný, trenér ČR: „Maďarky se nedokázaly tolik prosazovat, jak asi samy čekaly, ale troufnu si říci, že to bylo díky našemu dobrému výkonu v obraně. Na počátku druhé půle se mohlo zdát, že zcela otočí zápas, ale bylo to naším nekoncentrovaným vstupem do poločasu, když se holky vrátily ke koncentraci a nasazení z poločasu prvního, bylo to znát. Postup doma ale není, Maďarky určitě jeden zápas vyhrají, možná oba. Ve středu budeme chtít s Černou Horou získat další body a postup stvrdit.“

Petra Adámková, nejlepší česká hráčka utkání: „Jsou to neuvěřitelně krásné pocity. Bojovaly jsme, holky do toho daly vše a povedlo se, o čem jsme snily. Jak i řekl trenér Bašný, postup jistý ještě není. Na jeho oslavy je brzy, ale stvrdit ho budeme chtít už ve středu.“

Kim Rasmussen, trenér Maďarska: „Češky hrály chytře a zaslouženě vyhrály. Pokud chcete někoho vinit z naší prohry, tak mne. Z naší strany to byl velmi velmi špatný zápas, naopak Češky hrály moc a moc dobře."

Anita Görbicz, klíčová hráčka Maďarska: „Nebyly jsme asi úplně koncentrované a udělaly jsme moc chyb a chvílemi nevěděly, co hrát. Přitom jsme byly myslím dobře připravené."

ČR - Maďarsko 27:22 (13:10)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková - Knedlíková 3, Ryšánková, Salčáková, Růčková 2, Kordovská 3, Hrbková 5/2, Luzumová 1, Adámková 4, Marčíková, Stellnerová, Weisenbilderová, Jeřábková 3, Malá 5
Nejlepší střelkyně Maďarska: Kovacsová 7, Klivinyiová 4
Sedmimetrové hody: 2/2 - 1/1. Vyloučení: 3 - 5. Rozhodčí: V. Kijauskaiteová, A. Zalieneová.