6.12.2016 otevřeno: 1027 x

„Je sporné taková trenérská rozhodnutí vyzdvihovat,“ říká k včerejším povedeným střídáním Jan Bašný.

Trenér české reprezentace hodnotí v krátkém rozhovoru změny, které měly evidentně pozitivní dopad na zvládnutí koncovky duelu proti Maďarkám na EURO 2016 ve Švédsku. Nasazení Kudláčkové v brance i větší prostor pro Růčkovou v útoku mu vyšly. V čem tedy ta „spornost“?

Do konce úvodního zápasu Češek na EURO 2016 zbývá čtvrt hodina. Favorizovaným Maďarkám se hned na počátku druhé půle podařilo smazat manko z úvodních třiceti minut, a přestože se chvíli zdálo, že zápas následně opanují, český celek se jich stále drží na dostřel. Trápí jej ale levoruká spojka Anna Kovacsová, která právě čtvrt hodiny před koncem střílí svou sedmou (!) branku během jedenácti minut hry. Na tabuli svítí skóre 18:17 pro Maďarsko, a zatímco se na útočné polovině Češky snaží přelstít maďarský obranný blok, dochází ke střídání brankářek. Do utkání EURO 2016 místo Lucie Satrapové vbíhá Petra Kudláčková. Střela Markéty Jeřábkové se neujala a Maďarky mají šanci poprvé v zápase vést o dvě branky. Jenže právě Kudláčková, které se povedl nedávný turnaj v Chebu, kde si jasně řekla o samotnou nominaci na EURO, je rázně proti. Uvádí se zákrokem proti rozjeté Kovacsové, i proti její dorážce a dalším snahám. Kovacsová už v tomto utkání neskóruje, Petru Kudláčkovou prostě nepřekoná. Ze hry Petra inkasuje až v 52. minutě z ruky Schatzlové, když už Maďarky hrají vabank a každý útok mají prázdnou branku. K risku mají důvod, protože Schatzlová zmíněnou brankou pouze snižovala na 20:22. Češky pasáž po nástupu Petry Kudláčkové získaly poměrem 5:1 a nebyl to jediný povedený tah trenéra Jana Bašného, potažmo v případě brankářek Jiřího Miky, který má právě gólmanky ve své gesci. V samotné koncovce, kdy Maďarky snížily na 21:23, dává totiž Jan Bašný i v útoku prostor mosteckému Andílku s pořádně ďábelským stylem hry – Petra Růčková odvážnými akcemi zlomila odpor soupeřek, v krátkém sledu dvě branky dala, uvolnila Adámkovou na pivotu a dohrála signál na skórující Knedlíkovou. „Je sporné taková trenérská rozhodnutí vyzdvihovat,“ říká k tomu však Jan Bašný.

Trenérská trojice české reprezentace házenkářek. Uprostřed hlavní kouč Jan Bašný, vlevo asistent Jan Bělka, vpravo pak Jiří Mika. Foto: A. Vejrostová.

Koho bylo rozhodnutí vystřídat Lucii Satrapovou a na hřiště poslat Petru Kudláčkovou? Vaše nebo Jiřího Miky?

Paradoxně obou. Jura už chvíli předtím poslal Petru rozcvičit, aby byla v tempu, kdybychom ji potřebovali na hřišti. A po té konkrétní brance Maďarek mu chci dát pokyn, aby brankářky vystřídal, když vidím, že už Lucku volá ke střídačce. Takže jsme to viděli stejně.

Střídání každopádně vyšlo. Jaký je to pro kouče pocit ovlivnit takto pozitivně výsledek?

Jsme rádi, že to vyšlo, ale je sporné taková trenérská rozhodnutí vyzdvihovat. To už je hodnocení toho, co se děje po té samotné změně. A změny někdy vyjdou a někdy ne. To stejné platí o Petře Růčkové, které se to povedlo. Nemuselo se to povést a pak by nám to někdo otloukal o hlavu. Toho nejsem příznivcem.

Pozitivní impulsy pro dění na hřišti to ale byly, nebo ne?

Nám se to povedlo, to ano. Ale opravdu jako sporné bych považoval to nějak vyzdvihovat. A to ze stejného principu, proč osobně nikdy nekritizuji žádného trenéra za konkrétní rozhodnutí, tah, který prostě nevyjde.

Byla ta střídání spíše impulsivní nebo racionální rozhodnutí.

Přestože si to řada lidí nemyslí, mám za to, že mám své emoce při utkání pod kontrolou. A i když u vedení zápasu je nějaká, řekněme, intuice potřeba, tak to jsou vždy spíše rozhodnutí racionální, která vychází ze zkušeností v tréninku a dalších faktorů. Vždy je základ toho rozhodnutí právě v nějaké dlouhodobé práci s hráčkami a týmem, stojí na nějaké koncepci či zkušenosti.

Co velí rozum i intuice v případě šestnáctičlenné sestavy před zápasem s Černohorkami?

Nemáme důvod ji měnit, takže proti Černé Hoře půjdeme opět se stejnou sestavou.

Lucie Satrapové je poprvé na velké akci v jiné roli, než jako náhradnice Barbory Raníkové. Střetnutí s Maďarkami začala v pozici jedničky a novou roli solidně zvládla. Své tři čtvrtiny zápasů odchytala s úspěšností 33 %, podílela se na vybudování náskoku. „Byla tam pasáž, kdy zákroky přestaly přibývat, museli jsme reagovat,“ říká ke střídání Jiří Mika. Foto: A. Vejrostová / ČSH

Petra Kudláčková strávila na hřišti 15 minut, čelila neúspěšně sedmičce světové hvězdy Görbiczové, ale jinak si podle statistiků připsala 5 zákroků z 8 střel! Zejména trojzákrok (podle statistiků dvojzákrok), kterým se uvedla, a nedlouho poté vykopnutí střely pivotmanky Kisfaludyové pomohlo Češkám opět převzít otěže zápasu a vedení už českým tým nepustil. I díky dalšímu žolíku, Petře Růčkové. Ta na palubovce sice strávila polovinu duelu, ale převážně v obraně. Větší prostor v útoku dostala v poslední pětiminutovce a mostecká spojka jej dokázala skvěle využít. Foto: A. Vejrostová / ČSH a Rasmus/TERKELSEN-MEDIER.DK/swe2016.ehf-euro.com