2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
7.12.2016 otevřeno: 743 x

Videotechnologie pro rozhodčí dvakrát v akci

Házenkářské EURO 2016 není jen 12. mistrovstvím Evropy házenkářek, ale také první vrcholnou mezinárodní akcí, na které mají rozhodčí přímo v zápase k dispozici videotechniku. Posuzování branek pomocí „Goal-line“ technologie i „Instant replay“ pro posouzení herních situací našly uplatnění hned v úvodu turnaje.

Že házená se ukazuje v mnoha ohledech jako progresivní sport, prokázala v letošním roce už letní změna pravidel, která si na olympijských hrách v Riu především díky bodu dotýkajícího se ošetření hráček a hráčů vydobyla zaslouženou pozornost a pochvalně se o ní vyjadřovaly i špičky světového fotbalu. Na EURO 2016 přichází do mezinárodní házené na reprezentační úrovni další prvek, a to možnost posouzení sporných okamžiků pomocí videa.

 

Za českou brankou, v níž se z úspěšného vstupu do utkání s Maďarskem raduje Lucie Satrapová, je vidět signalizační LED panel, který je napojen na stolek zapisovatele a časoměřiče. Ve chvílích kdy je time-out a především, kdy se ozve zvukové znamení, že poločas či zápas skončil, panel okamžitě zareaguje. Poprvé byla tato technologie představena v létě roku 2014 na Final4 Ligy mistrů. Foto: A. Vejrostová / ČSH


Házená postupně zavádí na vrcholné mezinárodní akce nové technologie, čehož si může všimnout i divák u televizních obrazovek. První z nich jsou světelné LED panely za brankami, které signalizují přerušení hry time-outem a především konce poločasu a zápasu. Vizuálně je tedy i při zpomalených záběrech jasné, zda například míč přešel či nepřešel brankovou čáru před vypršením řádné hrací doby. A tyto záběry mohou posoudit právě přímo rozhodčí duelu, takže by tak nemělo docházet ke zmatkům, jaké třeba vyvolala branka Pavla Horáka na MS 2015 v Kataru proti Bělorusku. Tyto panely za sebou mají testování při evropských pohárových střetnutích (Final4 Ligy mistrů 2014), stejně jako technologie „Goal-line“ kamery pro posuzování, zda míč přešel brankovou čáru. Ta byla poprvé představena na Final4 Ligy mistrů už v roce 2013. Na stejné akci o tři roky později se premiéry dočkal také „Instant replay“, tedy možnost rozhodčích prohlédnout si zpomalený záběr problematické situace.

 

Maďarští rozhodčí právě u videa zkoumají zákrok Duflerové, za který o několik okamžiků později udělili historicky první červenou kartu na velkých turnajích po použítí technologie Instant replay. Foto: EHF, www.swe2016.ehf-euro.com

 

 

Nyní je mají rozhodčí k dispozici v utkáních mistrovství Evropy a obě dvě videotechnologie, tedy „Goal-line“ kamery a „Instant replay“, už byly využity v prvních dnech turnaje. Nejprve si rozhodčí Petér Horváth a Balázs Márton při utkání Nizozemek s Němkami vyžádali záznam obraného zákroku Nizozemky Dulferové, po čemž této hráčce udělili červenou kartu. Přímo v Malmö, dějišti „české“ skupiny, pak došlo v zápase Černé Hory s Dánskem k posouzení u videa, zda míč z ruky Mehmedovičové přešel brankovou čáru (zajímavostí je, že utkání řídila i českému prostředí dobře známá dvojice slovenských sudí Peter Brunovský – Vladimír Čanda). Využití si pochvaluje i „šéf evropských rozhodčích“ (Chairman of the Technical Refereeing Committee EHF) Dragan Nachevski. „Červená karta pro Duflerovou byla dobrým příkladem správného použití techniky a po shlédnutí videa byla neoddiskutovatelná. V případě uznaného gólu si rozhodčí byli jistí, ale raději si vše ještě zkontrolovali u videa,“ uvedl Nachevski pro oficiální web EURO 2016. Jak ukázala praxe, obě posouzení trvala velice krátkou dobu, což pozitivně kvitovala i česká média.

 

Jeden z ohlasů můžete nalézt na portále iDNES ZDE

 

Video - využití technologie Instant replay (NED – GER) ZDE
 

Video - využití technologie Goal-line camera (MNE – DEN) ZDE