2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
7.12.2016 otevřeno: 977 x

Druhá překážka – Černohorky, které jsou i po omlazení týmem světové špičky

Druhý duel ve skupině C EURO 2016 sehrají dnes od 18.30 hod. české házenkářky v Malmö proti Černé Hoře. Ta po olympiádě v Riu prošla generační obměnou, ale stále bude v pozici favorita. Vedle hráček s medailovými zkušenostmi na vrcholných akcích se opírá i o ty působící pod koučem Adžičem na klubové úrovni ve věhlasné Budoucnosti Podgorica.

Dalšími soupeřkami světového věhlasu budou dnes našemu týmu v Malmö Černohorky, které vede nadále kouč Adžič, který s národním týmem dosáhl největších úspěchů a zároveň trénuje jeden z nejlepších klubů planety, právě černohorskou Budoucnost Podgorica. Kompaktní tým sázející na nasazení a pevnou defenzívu přijel na EURO 2016 oproti minulým akcím v omlazené sestavě, mezinárodními zkušenostmi se mu ale ani tak svěřenkyně Jana Bašného nemohou rovnat. Po krachu v Riu dal Adžič svou funkci k dispozici, ale po šesti týdnech byl ustanoven zpět hlavním koučem reprezentace, která přijela i v omlazené sestavě do Švédska minimálně postoupit ze skupiny.

Reakce Jana Bašného na opětovné jmenování Dragana Adžiče trenérem MNEZDE

 

 

Černohorky, přezdívané Zlatými lvicemi, zažily historicky největší úspěchy v roce 2012, kdy nejprve dokráčely do finále olympijského turnaje v Londýně, aby následně v prosinci stejného roku oplatily Norkám finálovou porážku z LOH a v srbském finále EURO 2012 vybojovaly historické zlato. Od roku 2010 slavila černohorská ženská házená postup na každé EURO, navíc vždy z 1. místa v kvalifikační skupině. V roce 2014 se v rámci bojů o evropský šampionát v Maďarsku a Chorvatsku střetla i s českým výběrem a nutno říci, že české házenkářky sehrály s nepříjemným, důrazný a sebevědomým soupeřem vyrovnané duely. V Mostě mu podlehly o branku (23:24), v odvetě na černohorské půdě v podmínkách hraničících s regulérností prohrála po boji o branky tři (22:25). Tato konfrontace jasně ukázala, kam se během několika sezón posunul český celek, který se na počátku éry Jana Bašného s Černou Horou potkal v play-off fázi kvalifikace o MS 2011 v Brazílii. Do té doby vítězící Češky v konfrontaci se světovou elitou propadly, první poločas na domácí půdě prohrály 7:21, celý dvojzápas pak vyzněl jasným poměrem 52:75 pro Černou Horou. Pro Češky to byl ale impuls pro zintenzivnění práce a Jan Bašný v minulosti opakovaně připomínal celkově pozitivní dopad této bolestivé konfrontace. Na výhru nad Černou Horou česká ženská házená čeká již více než 10 let. Přesně 1. prosince 2006 v rámci kvalifikační turnaje o postup na MS 2007 české hráčky v Chebu zvítězily 24:23 (ze skupiny tehdy nepostoupil ani jeden tým - o skóre se radovalo před druhou Černou Horou a třetí ČR Turecko, které tažení na MS nedotáhlo v následném play-off, kde podlehlo po boji Španělsku).

 

Vzájemná bilance ženských reprezentací CZE a MNE
datum a místo akce výsledek
1. prosince 2006, Cheb (CZE) Q MS 2007 CZE - MNE 24:23 (16:10)
3. června 2011, Olomouc (CZE) Q MS 2011 CZE - MNE 26:42 (7:21)
10. června 2011, Pljevlja (MNE) Q MS 2011 MNE - CZE 22:26 (16:11)
26. března 2014, Most (CZE) Q EURO 2014 CZE - MNE 23:24 (10:11)
30. března 2014, Bijelo Polje (MNE) Q EURO 2014 MNE - CZE 25:22 (12:11)

 


Už první duel Černohorek na EURO 2016 naznačil, že i po generační obměně je patrný rukopis kouče Adžiče, důrazná obrana a bojovnost zdobily jeho svěřenkyně i v zápase s Dánskem, který rozhodla až v poslední minutě sedmička dánských protivnic. Tedy, u Černohorek probíhá generační obměna, ano, ale stále jsou týmem širší světové špičky. Do týmu přicházejí pod vedením kouče Budoucnosti Podgorice hráčky, které mají zkušenosti s Ligou mistryň a už se účastnily některých velkých turnajů. Mezi mladými hráčkami lze skutečně najít opravdové talenty evropského formátu, jako například devatenáctiletou Djurdjinu Jaukovičovou, kterou čeká první EURO, ale která se stala nejlepší střelkyní a nejužitečnější hráčkou juniorského ME 2015 (Černá Hora na něm byla sedmá). Druhým rokem působí navíc ve velkoklubu jakým je Budoucnost, kde v loňském ročníku vstřelila 21 branek a letos už je na 18 gólech a úspěšně vstoupila i na pole světových turnajů. Na loňském MS házenkářek v Dánsku vsítila solidních 31 branek, byla v nominaci pro Rio. V prvním svém zápase na seniorském EURO dostala robustní, téměř devadesátikilogramová spojka prostor více ne 40 minut, neproměnila žádný střelecký pokus (střelba 3/0). Střelecky držely Černou Horu zkušené opory – křídelnice Majda Mehmedovičová (5 branek) a spojka Milana Rajčevičová, známější pod svým dívčím jménem Kněževičová (8 branek), která měla ale podle statistiků pouze dva střelecké pokusy z dálky (obě opory však neproměnily po jednom sedmimetrovém hodu). Celkově zpoza devítky vyslaly Černohorky na dánskou branku podle statistiků pouze 6 střel a za zmínku stojí, že se dopustily pouze 7 technických chyb. Milena Rajčevičová (Kněževičová) může v dnešním duelu překonat hranici 100 vstřelených branek na evropských šampionátech, pro ilustraci z aktuálního týmu české republiky je na tom v této statistice nejlépe Jana Knedlíková s přibližně čtvrtinou zásahů. Důrazná spojka, která se stala nejlepší černohorskou házenkářkou i v pro její zemi památném roce 2012 se prosazovala i ve vzájemných duelech s Češkami, kterým v bojích o MS 2011 a EURO 2014 nastřílela 11 branek.

 

Iveta Luzumová se probíjí černohorskou obranou. Na jaře roku 2014 se Češky utkaly s Černohorkami dvakrát v rámci kvalifikace o EURO 2014. Dvě těsné prohry v konečném účtování mrzely, předvedenými výkony, ale svěřenkyně Jana Bašného s tehdy úřadujícími olympijskými medailistkami rozhodně nezklamaly. Jak se na výkonech balkánského celku projeví obměna kádru, byť kouč Adžič nakonec u celku zůstává? Ukáže se mj. ve vzájemném zápase CZE - MNE v Malmö (7. prosince 2016).


Bez zákroku v prvním zápase EURO 2016 zcela vyzněla společně s Rajčevičovou (Kněževičovou) nejzkušenější účastnice evropských šampionátů, brankářka francouzských Mét Marina Rajčičová (Vukčevičová), kterou úspěšně nahradila další internacionálka, teprve devatenáctiletá Ljubica Nenežičová. Rajčičová (Vukčevičová) patří mezi hráčky, které znají pocit triumfovat v Lize mistryň a na EURO 2014 byla dle úspěšnosti zákroků osmou nejúspěšnější brankářkou. S Métami hraje Ligu mistryň, stejně jako Mehmedovičová s CSM Bukurešť (úřadující šampión LM). Pro porovnání - z Češek v nejprestižnější klubové soutěži nastupuje pouze Iveta Luzumová v německém Thüringeru a Jana Knedlíková v maďarském Györu. Černohorky mají v Lize mistryň jedenáctičlenné (!) zastoupení, čtyři internacionálky působí v klubech, které zasáhly do letošního ročníku Poháru EHF. Přesně polovinu týmu, který nastoupil v pondělí proti Dánsku vede na klubové úrovni kouč Adžič v Budoucnosti.

 

 

Bilance MNE na vrcholných akcích*
akce umístění
EURO 2010 6. místo
MS 2011 10. místo
LOH 2012 Londýn 2. místo
EURO 2012 1. místo
MS 2013 11. místo
EURO 2014 4. místo
MS 2015 8. místo
LOH 2016 Rio  11. místo

* na všech akcích vedl MNE kouč Dragan Adžič

 

Psychickou výhodou by snad mohl být pro Češky stejně jako v prvním duelu tlak, který na soupeřky je. Přes přestavbu kádru se očekává úspěch a napravení dojmu z nevydařené olympiády v Riu. Na MS 2015 obsadily osmou příčku, což bylo s ohledem na úspěšně zvládnutou těžkou základní skupinu také zklamání, před dvěma lety na EURO 2014 vyšly přes dobře rozehraný turnaj Černohorky bez medaile a po dvou porážkách na závěr turnaje skončily čtvrté. Nepostup na úkor našeho týmu by byl senzací a nechávat vše na střetnutí s Maďarskem? To by mohlo být pro Adžičův tým velice zrádné. Byť je pro něj a jeho asistentku, legendární Bojanu Popovičovou, cílem číslo jedna, se kterým přestavba probíhá, relativně vzdálená olympiáda v Tokyu.

Pravděpodobná sestava MNE pro dnešní utkání

 

Brankářky: Marina Rajčičová (Metz, FRA), Ljubica Nenežičová (Kispest, HUN)

Křídla: Majda Mehmedovičová (CSM Bucuresti, ROU), Ivona Pavicevičová (Buducnost), Itana Grbičová (Buducnost), Dijana Ujkičová (Buducnost), Sanja Premovičová (Lublin, POL)

Spojky: Milena Rajčevičová (Buducnost), Djurdjina Jaukovičová (Buducnost), Djurdjina Malovičová (Buducnost), Andrea Klikovacová (Vardar, MKD), Jasna Toskovičová (Roman, ROU), Jelena Despotovicčová (DVSC Korvex, HUN)

Pivotky: Suzana Lazovičová (Buducnost), Ema Ramusovičová (Buducnost), Bobana Klikovacová (DVSC Korvex, HUN)