11.12.2016 otevřeno: 1000 x

Norsko blízko semifinále a Rumunky nedaly šanci Maďarkám

Severské derby vyznělo dnes v Helsingborgu pro Norsko, které v souboji dosud čtyřbodových týmů přehrálo Dánsko. V podvečerním střetnutí pak jednoznačně Rumunsko zdolalo Maďarsko. To jako první přišlo v „české“ skupině hlavního turnaje EURO 2016 o šanci na semifinále.

Norky, jako obhájkyně evropského zlata, jsou blízko postupu do semifinále EURO 2016. S Dánskem zažily přesně opačný start než v posledním utkání základní skupiny proti Rusku, v němž prohrávaly 0:4. Na úvod předvedly smršť, kterou Dánky těžko rozdýchávaly. Norky předváděly především precizní výkon v defenzívě, poprvé skórovaly až v 10. minutě, ale to Stine Jörgensenová pouze snižovala na 1:6! Dánky podpořené zákroky Toftové se sice snažily dostat do utkání, ve 14. minutě snížily dokonce na 5:6, ale svěřenkyně islandského kouče Hergeirssona se opět dostaly do tempa a další svou šňůrou branek odskočily a do konce poločasu si hlídaly čtyř až pětibrankové vedení (poločas 14:9 pro Norsko). Dánky po počátečních minutách, kdy zcela propadly, sice díky enormnímu nasazení sehrály důstojnou roli, ale Norky si zkušeně výhru hlídaly, zvládly dramatickou koncovku a po výhře 22:20 si do tabulky připsaly již pátý a šestý bod. Jsou tedy na nejlepší cestě do semifinále, o které velice reálně usilují také Dánky nebo Rumunky, a do kterého v teoretické rovině mohou proniknout stále i Češky nebo Rusky. Maďarky jsou i v teoretické rovině ze hry o medaile venku.

EURO 2016 - Další zápasový program české reprezentace
termín utkání místo TV / výsl.
neděle 11. prosince 2016, 16.15 hod. CZE - RUS Helsingborg (SWE) 24:26 (12:14)
úterý 13. prosince 2016, 16.15 hod. CZE - ROU Helsingborg (SWE) Sport2
středa 14. prosince 2016, 20.45 hod. CZE - NOR Helsingborg (SWE) Sport1

Pro kompletní rozpis a výsledkový i statistický přehled Main Round Group II v Helsingborgu klikněte výše na banner šampionátu.

V podvečerním zápase pak právě Rumunky nemilosrdně smetly Maďarky, když řádila především hvězdná Cristina Neaguová, která za 43 minut hry vsítila 10 branek a dařilo se jí i v dohrávkách na spoluhráčky. Rumunská spojka vede tabulku produktivity turnaje, když si za čtyři utkání připsala 52 bodů, druhá je v této statistice vůdkyně Dánek, o Stine Jörgensenová (nejlepší Češkou je v této statistice Michaela Hrbková, která se s 33 body stále drží v první desítce turnaje). Dán Rasmussen na maďarské lavičce po utkání uvedl, že jediným kladem tohoto střetnutí pro jeho tým byla hra 7 proti 6, kterou Maďarky praktikovaly ve snaze odvrátit ještě větší debakl. Po prohře 21:29 (9:15) jsou Maďarky nadále poslední ve skupině, Rumunky útočí na semifinále. V příštím utkání jim budou v cestě stát české házenkářky. A jestli je se čeho bát v tomto utkání? „Cože? Viděli jste je hrát proti Rusku? Viděli jste je tady hrát? Tak víte, že je,“ odpověděl na tiskové konferenci rumunským novinářům Španěl na rumunské laviččce Ambros Martin, někdejší úspěšný házenkář (se San Antoniem vítěz Poháru EHf i Ligy mistrů), který na klubové úrovni vede Györ Jany Knedlíkové.

6. HUN 3 0 0 3 62:79 0

* První dva celky sehrají 16. prosince semifinálová střetnutí se dvěma nejlepšími se skupiny v Göteborgu (I-1 vs. II-2, I-2 vs. II-1).
Celky na třetích místech ve skupinách se střetnou ve stejný den v boji o konečné 5. místo v turnaji.

Norky se tak posunuly do čela tabulky, Dánky jsou třetí, na druhou příčku poskočily Rumunky. Český tým se drží na čtvrté příčce, ale bodově se na něj dotáhly Rusky. Poslední jsou Rumunky. V göteborské skupině, která má hrací dny sobotu, pondělí a úterý, je dvě kola před koncem velice zamotaná situace, která do nezáviděníhodné pozice staví domácí Švédky. Ty už v základní skupině remizovaly se Srbskem a včera podlehly Nizozemkám, které po úvodním zaváhání s Německem zvládly další duel a po výhře nad francouzskými olympijskými finalistkami mají o bod více než Švédky. Do postupové karty Švédkám nehrála ani prohra Španělska s Francií, která o své nejtěsnější výhře rozhodla brankou přes celé hřiště v poslední vteřině utkání. V čele tabulky této skupiny jsou Němky díky suverénní výhře nad Srbskem. Ve hře o semifinále je ale stále ještě pětice celků vtěsnaných do jednobodového rozdílu. Veledůležité budou výsledky pondělních střetnutí, které svedou dohromady Srbky s Nizozemkami, Švédky s Francií a Němky se Španělkami.