13.12.2016 otevřeno: 1124 x

Sen o semifinále je definitivně pryč

Čtvrtou těsnou prohru v řadě si na EURO 2016 připsaly české házenkářky, které Rumunsku podlehly 28:30 (14:17). Češky tak definitivně přišly i o teoretickou šanci postoupit do semifinále turnaje. Hvězdou vyrovnaného utkání přes brankostroj Neaguové vyhlášena Iveta Luzumová.

Se změnou v samotné šestnáctičlenné sestavě i úpravou složení obrany nastoupily české házenkářky ke svému pátému zápasu na EURO 2016. Kouč Jan Bašný na soupisku dopsal místo Martiny Crhové jako třetí brankářku Dominiku Müllnerovou, která se dostala na palubovku už po necelých dvaceti minutách hry. V obraně na pozici pravé spojky do základu vyběhla Iveta Luzumová, která měla důležitý úkol při hře jedna na jednu proti Cristině Neaguové, před tímto střetnutím autorce 180 branek na evropských šampionátech. Jenže byla to právě nejlepší střelkyně EURO 2016, která otevřela skóre, když si seběhla téměř až do pozice pravé spojky a poprvé ukázala své tvrdé a přesné zakončení. Stylově na to reagovala nejlepší střelkyně letošního mistrovství v českém dresu, Michaela Hrbková, která vyrovnala na 1:1. Více ze hry měly v úvodu Rumunky, které si v útočné fázi hladce poradily s českou obranou. Poprvé Češky ubránily na konci 6. minuty, kdy míč vypíchla Knedlíková a svou druhou brankou během několik málo vteřin snížila na 4:5. Díky produktivitě v útoku se svěřenkyním Jana Bašného podařilo nepustit Rumunky do výrazného náskoku, dařilo se především Luzumové s Knedlíkovou. Na konci první desetiminutovky se konečně do provozní teploty dostala česká obrana, která zvýšila důraz a pomohla v prvních minutách bezmocné Satrapové. První zákrok se podařilo našim brankářkám připsat až v čase 9.35, kdy obrana ke střele v nouzi a pasivitě donutila Neaguovou a Lucie Satrapová její ránu kryla. V polovině poločasu mohly české házenkářky dvakrát vyrovnat, ale střela Hrbkové skončila na bloku a dělovka Kordovské v minutě čtrnácté pak zamířila jen do spojnice břevna a tyčky. Rumunky odskočily na 11:8, ale agilní Knedlíková strhla záběhem obranu soupeřek a Hrbová již potřetí na turnaji využila drzou podobu přehozu z prostoru pravého křídla.

Po sedmnácti minutách hry sáhl kouč Bašný k nasazení Müllnerové, která byla už v pořadí třetí českou gólmankou, jež čelila v utkání snaze Rumunek (Satrapová ze hry v úvodních minutách 2 zákroky z 23 střel, Kudláčková neúspěšně čelila dělovce Neaguové ze sedmimetrového hodu), a Češky se stále držely v blízkém kontaktu. Jenže nedokázaly stále najít recept na útočné akce Rumunek, které nadále vycházely z vířivého pohybu spojek a schopnosti Neaguové vázat na sebe pozornost více obránkyň (v první půli hvězda mistrovství 6 golů dala a řadu příležitostí spoluhráčkám vytvořila). V samém závěru poločasu vyšlo na třetí pokus nasazení Kudláčkové proti Naeguové na sedmimetrový hod, a když se Češkám podařilo ubránit i přesilovou hru Rumunek, mohlo se do šaten odcházet ta stavu 15:16 z českého pohledu. Ale Martina Weisenbilderová nezkrotila na pivotu míč a z rychlého útoku trestala dvě vteřiny před koncem poločasu Pinteaová, zvyšující na rozdíl tří branek (14:17).

Druhou půli došlo ke změně brankářek také na rumunské straně a mezi tři tyče přišla hrdinka výhry nad Ruskem Deduová (Rumunsko olympijské vítězky ve skupině zdolaly 22:17). Rumunská jednička Ungureanuová totiž měla první půli pouhé čtyři zákroky – české trio si připsalo v prvním poločase dohromady o zákrok více. Ozdobou úvodu druhé půle ale byly zákroky jiné gólmanky, mostecké Dominiky Müllnerové, jejíž úspěšnost po sérii zásahů přesáhla 50% a české házenkářky po brankách Ryšánkové, Luzumové a Salčákové konečně vyrovnaly, konkrétně na 20:20 (42. minuta). Jenže do vedení Bašného svěřenkyně neposlala střela Jeřábkové ani další útočná akce Češek, při které se dopustily technické chyby. Rumunky tak odskočily na 22:20, ale v zápase hodně výrazná Luzumová (vyhlášena hvězdou utkání) dvěma drzými přehozy korigovala a navíc vybojovala přesilovku, v níž Jeřábková opět srovnala na 23:23. Češky si vybojovaly další přesilovou hru kolem 50. minuty, která však už branky v síti Deduové nepřinesla. Své šance totiž nepoměnily na brankovišti Adámková a z velkého úhlu v křídle Salčáková, jejíž střelu zastavila tyč. A protože naopak Müllnerová dvakrát inkasovala (přesto v té chvíli stále v druhé půli úspěšnost okolo 50 %), nevyzněla tato česká přesilovka pozitivně. Český tým měl ale vzápětí další výhodu hráčky v poli (vyloučena Pinteaová), která skončila poměrem 1:1 a rumunskému celku v ní nebyla uznána branka Zamfirové.

Pět vteřin po návratu Pinteaové směřovala s dalšími dvěma minutami na střídačku Szuszová a až třetí přesilovku v řadě české házenkářky využily ke snížení, když ji po další neuznané brance Zamfirové vyhrály 2:1. Vzápětí vytáhla do prostoru pravého křídla zaběhnuvší Hrbková nechytatelnou bombu na zadní tyč a snížila na 28:29 - Češky útočily na vyrovnání a body! V druhé půli byly důraznější a bojovnější než rumunské favoritky, držitelky z bronzu z loňského MS, ale Růčkovou v 59. minutě v průskoku ustála Deduová a její střela neměla na bližší tyči šanci projít do sítě. Poslední minutu tak Rumunky zahájily za jednobrankového vedení 29:28 v útoku, a po faulu Adámkové měly mít možnost výhody jedné hráčky v poli. Za následné protesty ale dostal dvouminutový trest i Jan Bašný (už předchozí žlutá karta z průběhu druhého poločasu) a Češky tak dohrávaly ve čtyřech (a brankářkou Satrapovou). Přesto sahaly po zisku míče, když Neaguové znemožnily dohrát na Pinteaovou, ale boj o odražený balón přes veškerou snahu nebylo proti přesile hráček možné vyhrát. Rumunky se srovnaly a na podruhé jim již kombinace hrozící a následně nahrávající Neaguové se zakončující Pinteaovou vyšla. Rumunská pivotmanka tak 27 vteřin před koncem pečetila na konečných 30:28 pro české soupeřky, což je výsledek, který Češkám uzavřel definitivně cestu do semifinále EURO 2016.

Iveta Luzumová, nejlepší hráčka utkání: „Jestli budeme cítit uspokojení, tak spíše až s odstupem času. Teď jsme všechny moc zklamané, opět jsme hrály vyrovnaný zápas a zase jsou z toho slzy.“

Jan Bašný, trenér ČR: „Musím tým pochválit za druhý poločas, kdy začal být důraznější a opakovaně vyrovnal. Holky začaly věřit tomu, že můžeme vyhrát, ale nepodařilo se. Musíme se dát dohromady na Norsko, chceme se se ctí rozloučit s turnajem.“

ČR – Rumunsko 28:30 (14:17)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová - Knedlíková 5, Ryšánková 1, Salčáková 1, Růčková, Kordovská 1, Hrbková 5, Luzumová 7/1, Adámková 1, Marčíková, Stellnerová, Weisenbilderová, Jeřábková 4, Malá 3
Nejlepší střelkyně Ruska: Neaguová 10/4, Pinteaová 6,
Sedmimetrové hody: 1/1 - 5/4. Vyloučení: 5 - 4. Rozhodčí: V. Kijauskaiteová, A. Zalienová (LTU).