14.12.2016 otevřeno: 1034 x

Proti Norkám síly vydržely jen poločas

Po otevřené poločasové partii, po níž české házenkářky ztrácely na úřadující mistryně Evropy i světa jedinou branku, přišla norská smršť. Češky druhých třicet prohrály rozdílem deseti branek a s EURO 2016 se loučí prohrou 24:35 (17:18).

Už před výhozem posledního utkání Češek na turnaji bylo jasné, že svěřenkyně Jana Bašného skončí v helsingborgské skupině hlavní fáze EURO 2016 čtvrté. Do zápasů s hegemonem ženské světové házené tohoto milénia šly české házenkářky s touhou překvapit a v případě bodového zisku atakovat konečnou devátou příčku v turnaji. Do zápasu nastoupily v bílých dresech hrající svěřenkyně bez Martiny Weisenbilderová, jejíž místo v šestnáctičlenné nominaci zaujala spoluhráčka z Kristianstadu Martina Crhová. Poprvé v turnaji začal český tým duel se svou levou stranou u střídaček a tomu i odpovídalo i obranné rozestavené. A jak už se stalo na EURO 2016 tradicí, nenechal favorizovaného soupeře v úvodu odskočit do jasného trháku. Naopak první desetiminutovku Češky vyhrály 4:3 a obrat přinesly až branky hvězdné Nory Moerkové, celkově s 6 góly nejlepší střelkyně Norska v utkání a soupeřky si vybudovaly rychle dvoubrankový náskok.

Ve 14. minutě ale udeřila na turnaji skvěle hrající česká křídla. Knedlíková s Malou shodně volily technické zakončení a přehozy vyrovnaly na 7:7. Když se o chvíli později prosadila Jeřábková, šly Češky do opět vedení. Norky ale výrazně ožily i zrychlily přechodovou fázi po nástupu Herremové na levé křídlo. Ta nejprve vyrovnala na 9:9, poslala Norky do vedení a následně v přechodu uvolnila Oftedalovou. Zbytek poločasu se odehrával v režii úřadujících mistryň světa i Evropy. Také kvůli tomu, že v poslední desetiminutovce favorizované Norky až příliš snadno využívaly dohrávek do pivota. Vilde Ingstadová skórovala z brankoviště mezi 23. a 28. minutou hned pětkrát a postarala se o všechny norské branky v této pasáži. Jenže Češky potvrdily, že v útočné fázi patří mezi nejlepší celky na turnaji (před tímto hracím dnem 3. nejproduktivnější tým EURO 2016) a platilo to i proti jinak střídmě inkasujícímu Norsku. To obdrželo v uplynulých šesti zápasech turnaje pouze 101 branek, české házenkářky jim už před přestávkou nasázely 17 branek (tedy více než Chorvatsko v základní skupině za celých 60 minut hry). Do šaten se tak odcházela za nejtěsnějšího norského náskoku 18:17 a díky Knedlíkové Češky hned po pauze vyrovnaly na 18:18.

Otevřená partie mohla logicky vyhovovat strojově hrajícím Seveřankám, které ale především zpevnily obranu. Na turnaji ze všech týmů nejméně kazící Češky se začaly dopouštět technických chyb a tlak favoritek sílil. Zlomová pasáž přišla v polovině druhého poločasu. Na počátku 46. minuty sice svým typickým individuálním průnikem Luzumová snížila na 22:25, ale pak během 150 vteřin hned čtyřikrát udeřily Norky. A v rychlých brejcích zase udivovala svou lehkostí, rychlostí a precizním zakončením Herremová. To už byla v české brance místo Satrapové Kudláčková, která se uvedla už ve 40. minutě chycenou sedmičkou z ruky Moerkové. Deset minut po nadějném snížení na rozdíl tří branek tak Norky vedly už o deset gólů 33:23, působily tradičně dynamicky, až strojově přesně v kombinacích a byly stále při chuti. Svými zákroky je navíc podržela Solbergová v brance, která dnes dostala přednost před Grimsboeovou . Už v první poločas dokázala přes 17 obdržených branek odchytat s úspěšností přes 30% a ta sev závěru utkání nadále zvyšovala. Solbergová byla vyhlášena hvězdou utkání a české házenkářky tak vydařený turnaj zakončily nejslabší pasáží. Norky vedly až o dvanáct branek a Češky poprvé musely před svým soupeřem na turnaji ve všech směrech kapitulovat. Útok na historickou výhru a konečnou devátou příčku se nezdařil. Po nejvyšší české prohře v historii evropských šampionátu končí Bašného svěřenkyně na konečné 10. příčce. „Musíme to vše zahrnou do kontextu síly naší a světové házené. Neznám jedinou českou reprezentační složku, pro kterou by byl úspěch probojovat se na vrcholnou akci, na ní postoupit do další fáze a umístit se do desátého místa,“ řekl po zápase Jan Bašný. Utkání a tedy i českou působení na EURO 2016 ukončila úspěšným přehozem Salčáková, která snížila na konečných 24:35.

Jan Bašný, trenér ČR: „Náš tým vydržel pět zápasů a čtyřicet minut. V poslední fázi utkání s Norskem chyběly síly.“

Thorir Hergeirsson, trenér Norska: „Češky v první půli hráli dobrou házenou a nebyli jsme je schopní ubránit. Po přestávce jsme zlepšily obranu a zrychlily přechod a utkání rozhodly.“

Michaela Hrbová, v zápase 7 branek: „Už před přestávkou to bylo hodně moc rychlé, Norky nás utavily. Jsem pochopitelně ráda, že se mi střelecky dařilo, jak dnes, tak vlastně od začátku turnaje, ale vyměnila bych individuální statistiky za větší bodový zisk týmu.“

ČR – Norsko 24:35 (17:18)

Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová - Knedlíková 2, Ryšánková 2, Salčáková 2, Růčková 1, Kordovská 3, Hrbková 7, Luzumová 3, Adámková 1, Marčíková, Stellnerová 1, Jeřábková , Malá 3
Nejlepší střelkyně Norska: Moerková 6, Ingstadová a Kristiansenová po 5

Sedmimetrové hody: 2/2 - 3/1. Vyloučení: 1 - 1. Rozhodčí: J. Brehmerová, A. Skowrneková (POL).