19.12.2016 otevřeno: 858 x

EURO 2016 vyvrcholilo reprízou finále loňského mistrovství světa – a Norky byly opět úspěšné!

Norky i díky galapředstavení Nory Moerkové, nejlepší střelkyně EURO 2016, získaly sedmý evropský titul po výhře 30:29 nad Nizozemkami. Bronz brala Francie, Dánky čtvrté. Všechny tyto týmy mají jistou účast na MS 2017, Norky jako obhájkyně světového primátu.

V pátek a neděli vyvrcholilo „finálovou fázi“ v Göteborgu EURO 2016 házenkářek. Tu začal páteční duel o konečné 5. místo, který pro sebe dokázaly nejtěsnějším rozdílem získat i bez hvězdné Cristiny Neaguové Rumunky. V souboji s Německem, které mělo až do posledního střetnutí v göteborgské skupině hlavní fáze turnaje reálnou šanci na boj o medaile, rozhodla až poslední minuta – v ní nejprve při hře bez brankářky Rumunky vyrovnaly na 22:22, aby v posledních vteřinách využily rychlého protiútoku a Zamfirová v čase 59:59 rozhodla o konečné páté příčce svěřenkyň španělského kouče Martina.

Cristina Zamfirová zařídila brankou v poslední vteřině zápasu Rumunsko - Německo konečnou pátou příčku pro Rumunky. Foto: S. Pillaud, EHF

Hlavní pozornost byla ale v pátek soustředěna na semifinále. Ta přinesla výhry Norek a Nizozemek a finále EURO 2016 tak bylo reprízou loňského finále světového šampionátu nebo boje o bronz v Riu. Seveřanky nechyběly ve finále posledních sedmi EURO a stejně jako v utkání hlavní fáze turnaje proti České republice je v semifinále výkonem podpořila zkušená Solbergová v brance. Naposledy ze hry kapitulovala před finalistkami LOH v Riu čtvrthodiny před koncem a posledních 14 minut hry využily Norky k obratu. Po výhře 20:16 s přehledem postoupily do finále, stejně jako útočně laděné Nizozemky, které měly hned trojnásobné zastoupení v ideální sestavě turnaje. Střední spojka Cornelia Grootová byla navíc vyhlášena neužitečnější hráčkou turnaje. V semifinále zvítězily Nizozemky nad Dánkami rovněž o čtyři branky (26:22).

All-star tým EHF EURO 2016 házekářek

Brankářka: Sandra Toftová (DEN)
Levé křídlo: Camilla Herremová (NOR)
Levá spojka: Cristina Neaguová (ROU)
Střední spojka: Cornelia ‘Nycke’ Grootová (NED)
Pivot: Yvette Brochová (NED)
Pravá spojka: Nora Moerková (NOR)
Pravé křídlo: Carmen Martinová (ESP)
Nejlepší obranářka: Beatrice Edwigeová (FRA)
MVP: Cornelia ‘Nycke’ Groot (NED)
Nejlepší střelkyně: Nora Moerková, 53 g (NOR)

V boji o bronz Dánkám nepomohl ani další spolehlivý výkon brankářky Sandry Tofotové, která byla vyhlášena nejlepší gólmankou turnaje. Francie po stříbru v Riu získala i na druhé vrcholné akci tohoto roku cenný kov. Finále pak bylo skutečným vyvrcholením turnaje a Norky v něm měly s uhájením pozice na evropských šampionátech plné ruce práce. V první části utkání dotahovaly až čtyřbrankové vedení Nizozemek, ale v této fázi ukázaly svou velikost. V euforii hrající Nizozemky dokázaly ze svého náporu vytěžit vedení 13:9 ve 21. minutě, ale ve 30. minutě už Moerková poslala Seveřanky do vedení 15:14! I v úvodu druhé půle Norky ovládaly hru a díky kanonádě Moerkové, která se před Neaguovou posunula v tabulce střelkyň EURO 2016, vedly jedenáct minut před koncem už 24:19. Jenže závěr byl infarktový, dynamickým trendům v ženské světové házené dominující Nizozemky se nevzdaly a Polmanová dvě minuty před koncem snížila na rozdíl jediné branky 29:30. Jenže v posledním útoku nejprve nedosáhly z pravého křídla branky podle pravidel a úplnou koncovku si pokazily lacinou chybou při rozehrávce devítimetrového hodu. Norky tak uhájily vedení 30:29, získaly už sedmý titul evropských šampionek a spravily si částečně chuť po bronzu v Riu, přestože jim z kádru během podzimu pro rodinné povinnosti vypadla největší hvězda a legenda, Heidi Loekeová.