29.12.2016 otevřeno: 1965 x

Čeští reprezentanti porazili na turnaji v Maďarsku Bahrajn

Česká seniorská reprezentace zvítězila v maďarském Érdu na Bahrajnem 28:23. Zítra se Češi ve finále utkají s vítězem zápasu Slovensko – Maďarsko.

Provident cup, Érd (Maďarsko): Česká republika – Bahrajn 28:23 (16:12)

Čeští házenkáři v utkání proti Bahrajnu, účastníkovi lednového MS ve Francii, dokázali naplnit úlohu papírového favorita. Asijský soupeř se držel ve vedení pouze do 12. minuty a stavu 4:6, potom čtyřmi brankami v řadě čeští reprezentanti skóre otočili (8:6) a byť Bahrajňané ještě jednou překlopili vedení nakrátko na svou stranu (11:12), závěrečná pětiminutovka, kterou Češi vyhráli 5:0, vedla k poločasovému náskoku českého týmu 16:12. Střelecky se v první půli dařilo především Sobolovi s Vančem a Linhartem.

Ve druhém poločase Češi vedení navýšili dokonce na sedm gólů 22:15, Bahrajn střelecky tažený Habibem usiloval o korekci, čeští střelci Kývala, Petrovský a Škvařil ale byli proti. Od soupeře si drželi pěti až šestibrankový odstup a na konci zápasu slavili po vítězství 28:23 postup do finále turnaje, který je hrán pohárovým způsobem.

Češi se v pátek 30. prosince v 16 hodin utkají s vítězem zápasu Maďarsko – Slovensko, který se hraje dnes od 18 hodin.

Sestava a branky Česka: Bečvář 2, Jeníček, Motl, Vančo 4, Sobol 5/2, Adamík, Galia, Kývala 3, Linhart 5, Petrovký 3, Škvařil 4, Tonar 1, Gřešek, Šlachta 1, Užek.
Nejvíce branek Brahrajnu: Abdulqader 4, Habib 4.
Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/1. Vyloučení: 5:4.

Daniel Kubeš, trenér české reprezentace: "Můžeme být spokojení s výhrou. Výkon nebyl optimální, dělali jsme hodně chyb. Ale soupeř také není optimální, je hodně rychlý. Myslím, že jsme si dobře poradili s jeho ofenzivní obranou. Martin Galia chytal výborně, což také výrazně ovlivnilo výsledek. Celkově jsme rádi, že jsme to dnes zvládli. U hráčů, kteří jsou v reprezentaci nově, bylo vidět, že úkoly, které mají v reprezentaci, jsou dost odlišné od těch, které plní v lize. Projevilo se to na celkovém výkonu. Někdy to vládli dobře, jindy méně, ale od toho jsme tady, abychom hráče viděli v akci, takže i z tohoto hlediska to bylo určitě přínosné.“

Marek Vančo, křídelník české reprezentace: „Byla to opravdu trošku netradiční házená. Soupeř hrál obranu, kterou bych nazval ´tři tři´, bylo to pro nás proto dost specifické. Bylo to hodně o běhání nahoru dolů. Důležité ale je, že jsme přibližně od 45. minuty začali lépe bránit, výborně chytal Galia, a my jsme díky tomu mohli tahat rychlé útoky, ze kterých jsme dávali góly. Na to, že spousta hráčů je v reprezentaci po delší době, spousta hráčů je úplně nových, to nebylo dnes na hřišti nejhorší. Samozřejmě, chybičky tam byly, ale myslím, že systémové věci se zvládly slušně. Mě osobně se hrálo dobře, neměl jsem žádnou delší pauzu a bylo to opravdu ale hodně běhavé. Řekl bych, že to byl slušný běhavý ´trénink´. Něco mi tam i spadlo, škoda toho neproměněného trháku, ten mě mrzí.“

Nominace na prosincovou akci NT ČR (27. - 30. prosince 2016)

Brankáři: Adamík Artur (HK FCC Město Lovosice), Galia Martin (Górnik Zabrze, POL)
Křídla: Motl Jiří (HK FCC Město Lovosice), Vančo Marek (Dessau Rosslau HV 06, GER), Poloz David (Talent Robstav M.AT. Plzeň), Sobol Jan (Azoty Pulawy, POL), Jeníček Štěpán (HC Dukla Praha)
Spojky: Bečvář Roman (SC DHfK Leipzig, GER), Kývala Daniel (HC Dukla Praha), Linhart Petr (Fenix Toulouse, FRA), Škvařil Milan (Talent Robstav M.AT. Plzeň), Tonar Michal (Talent Robstav M.AT. Plzeň),
Pivoti: Petrovský Leoš (Azoty Pulawy, POL), Šlachta Petr (HC ROBE Zubří), Gřešek Adam (Pepino SKP Frýdek-Místek), Užek Jan (HCB Karviná)

Na prosincovou akci bude navazovat lednová příprava v Brně a následný turnaj v Rakousku, které už Daniel Kubeš s Janem Filipem budou vnímat jako přípravu na vrcholící kvalifikaci EURO 2018. „Tým cítí, že dochází k nějakému progresu, musíme na to navázat, být důslednější v tom, co chceme hrát. Máme ještě rezervy,“ glosuje Filip, který bude mít s Danielem Kubešem k přípravě v Brně a následným zápasům proti Rakousku a Švýcarsku kompletní tým včetně krajánků. Chybět bude jen Filip Jícha zotavující se z operace kolena, naopak příležitost dostane opět zuberský talent Zeman a střelec Kašpárek, kteří se k týmu připojí 9. ledna po kvalifikaci o juniorské MS. U mladíka Zemana však bude stejně jako u Jana Stehlíka záviset na aktuálním zdravotním stavu.

Nominace na lednovou akci NT ČR (7. - 13. ledna 2017)

Brankáři: Galia Martin (Górnik Zabrze, POL), Mrkva Tomáš (HBW Balingen - Weilstentten GER)
Křídla: Hrstka Jakub (Tatran Prešov, SVK), Jurka Miroslav (St.Raphaël VAR HB, FRA), Motl Jiří (HK FCC Město Lovosice), Jeníček Štěpán (HC Dukla Praha)
Spojky: Babák Tomáš (Bergisher HC, GER), Bečvář Roman (SC DHfK Leipzig,GER), Horák Pavel (HC Erlangen, GER), Kašpárek Stanislav (Balatonfuredi KSE, HUN), Landa Jan (HK FCC Město Lovosice), Linhart Petr (Fenix Toulouse, FRA), Zdráhala Ondřej (TSV St. Otmar St. Gallen, SUI), Stehlík Jan (St.Raphaël VAR HB, FRA)
Pivoti: Petrovský Leoš (Azoty Pulawy, POL), Užek Jan (HCB Karviná), Zeman Štěpán (HC ROBE Zubří)