7.1.2017 otevřeno: 2563 x

Junioři ve hře o postup! Rakušany zdolali 30:26 (15:13)

Zítřejší přímý souboj s Maďary rozhodne o postupujícím z „rakouské“ skupiny kvalifikace o U21 mistrovství světa házenkářů, které bude v červenci tohoto roku hostit Alžírsko. Česká reprezentace dnes vzala výhrou 30:26 (15:13) postupové šance domácím Rakušanům.

Po peripetiích Černohorské výpravy s dopravou do místa konání kvalifikačního turnaje o postup na světový šampionát juniorů v Maria Enzersdorfu (Rakousko) vstoupili svěřenci Michala Tonara do kvalifikačního klání až dnes proti domácím Rakušanům. I tentokrát přibyly zdravotní komplikace a do utkání vůbec nezasáhl zuberský pivot Zeman. Vstup do utkání i celé kvalifikace se jim ale i tak vydařil, hned v prvních minutách si díky svým největším střeleckým oporám Kašpárkovi a Kývalovi vybudovali vedení 2:0 a právě díky těmto sniperům dokázali v polovině první půle odskočit z 6:6 na 9:6 (Kašpárek s Kývalou byli v první půli nejen nejúspěšnější čeští střelci, oba 5 branek, ale také nejčastější – na branku soupeře vyslali v úvodních třiceti minutách 18 střel). Několikabrankový náskok si Češi udržovali po celý zbytek první půle. Obrana 1-5 s Kašpárkem na hrotu dělala domácím problémy zejména okolo 20. minuty, kdy Češi trestali rychlými protiútoky technické chyby Rakušanů, a dostali se do pětibrankového vedení. Naposledy jej drželi po druhé brance dorostence Režnického, který na konci 26. minuty zvyšoval na 14:9. Koncovka poločasu ale bohužel jasně vyzněla pro domácí, kteří dokázali dvěma zásahy Esegoviče v poslední minutě korigovat na 13:15 z pohledu domácích.

Při neučásti Jakuba Tonara, Filipa Březiny nebo Dido Mubenzema ležela střelecká zodpovědnost hodně na bedrech dvojice Kašpárek - Kývala. Ta vyslala na branku soupeře více než třicet střel, z nichž se hned devatenáct ujalo.

Jak dokáží být Rakušané nepříjemní v druhých poločasech, ví tým trenérů Michala Tonara a Aloise Mráze velice dobře na vlastní kůži. V dubnu loňského roku s nimi prohrál druhý poločas bitvy o M20 EURO 2016 rozdílem sedmi branek a tento úsek třídenní akce rozhodl o konečné druhé (nepostupové) příčce za vítěznými Nizozemci. Hned po přestávce se také domácí celek opakovaně přiblížil na rozdíl jediné branky, ale Češi situaci ještě ustáli, znovu získali sebevědomí a ve 40. minutě už opět vedli po brance Chmelíka o tři branky (20:17). Rakušané se ale nevzdávali ani ve včerejším zápase s Maďarskem, ve kterém podlehli o jedinou branku a dále nepříjemně dotírali. Ve 45. minutě dokonce mohli poprvé od 18. minuty srovnat skóre. Nejlepší střelec domácích Esegovič (v zápase 7 branek) ale Herajta v české brance nepřekonal a Kašpárek z první sedmičky českého týmu vzápětí zvýšil na 22:20 (spojka Balatonfürendi, které je farmou hvězdného Veszprému měla v tu chvíli bilanci 12/8 a do konce duelu už byla stoprocentní). Deset minut před koncem vytasil další důležitý zákrok Herajt, který s úspěchem nabídl střelu na bližší tyč z dobrého úhlu Stummerovi, a protože to nadále „lepilo“ Kývalovi s Kašpárkem bylo to devět před koncem při oddechovém času Tonara 25:21 pro českou juniorku. Rakušani byli konečně zlomeni a poslední minuty proběhly jasně v režii českých juniorů, kteří po výhře o čtyři branky výrazně přiživili své sny o postupu ze složité kvalifikační skupiny.

Zápas bylo možné živě sledovat v improvizovaném přímém přenosu na oficiálním facebookovém profilu českých reprezentací ČESKÁ HÁZENÁ / CZECH HANDBALL, kde je nyní dostupný ze záznamu. Stejný způsobem budeme chtít zprostředkovat českým fandům i klíčový duel s Maďarskem, které má výhoz v nedělních 11.00 hod.

Michal Tonar, trenér ČR: „Jednoznačně dobře zvládnutý duel. Teprve ale první potřebný pro postup, který je naším jediným cílem. Byli jsme trpěliví v útoku, dobře bránili spolupráci s pivotem, při jednapětce výborný výkon Stani Kašpárka na hrotu. Na ni navázal slušný přechod do rychlých útoků a musím ocenit i režii hry v postupném útoku od Víta Kučery. Právě ve hře na postavenou obranu jsme pak těžili z nadprůměrných výkonů Kývaly a Kašpárka.“

Rakousko – ČR 26:30 (13:15)
Sestava a branky ČR: Pšenica, Herajt, Hrdlička – Zourek, Režnický 3, Kašpárek 10, Kývala 9, Kučera 1, Šafránek 3, Zeman, Chmelík 4, Štěrba, Dolejší, Patzel, Bičiště, Franc
Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/2. Vyloučení: 2 – 2. Rozhodčí: Braseth, Sundet (NOR)

pátek 6. ledna 2017, 17.00 hod. CZE - MNE 10:0*
sobota 7. ledna 2017, 18.00 hod. AUT - CZE 26:30 (13:15)
neděle 8. ledna 2017, 11.00 hod. HUN - CZE Maria Enzersdorf (AUT)

Nominace NT ČR M21, Kvalifikace o U21 MS 2017, Maria Enzersdorf (AUT)

Brankáři: Herajt Filip (Talent Plzeň), Pšenica Bohumil (HC Zubří), Hrdlička Jan (HK Lovosice)
Křídla: Šafránek Ondřej (Talent Plzeň), Chmelík Jan (HC Dukla Praha), Štěrba Jakub (TJ Sokol Nové Veselí),
Spojky: Kašpárek Stanislav (Balatonfüredi KSE, HUN), Kývala Daniel (HC Dukla Praha), Kučera Vít (SKKP Handball Brno), Franc Václav (HK Lovosice), Zourek Daniel (TJ Sokol Nové Veselí), Patzel Vojtěch (HC Dukla Praha), Bičiště David (HK Lovosice), Dolejší Jiří (TJ Sokol Nové Veselí),
Pivoti: Zeman Štěpán (HC Zubří), Režnický Daniel (HC Dukla Praha)