8.1.2017 otevřeno: 2743 x

MS juniorů Čechům o krok uniklo

V rozhodujícím zápase kvalifikačního turnaje o postup na světový šampionát házenkářů do 21 let podlehli Češi Maďarsku a obsadili stejně jako v případě kvalifikace o loňské o M20 EURO 2016 nepostupové druhé místo.

Stejně jako v loňské kvalifikaci o mistrovství Evropy chyběla českým juniorům k postupu jediná příčka také v boji o letošní mistrovství světa dané věkové kategorie. Svěřenci Michala Tonara v Maria Enzersdorfu dnes nestačili v klíčovém zápase na Maďarsko. To po výhře 29:25 slaví postup na šampionát, který bude ve druhé polovině letošního července hostit Alžírsko.

V úvodu zápasu se Češi sice radovali po brankách Kývaly z dílčích vedení 1:0 a 2:1, ale od 5. minuty už pouze dotahovali postupně narůstající náskok soupeřů. Ten byl ve 20. minutě už pětibrankový (9:4). Díky nasazení hráčů a podařenému vstupu dorostence Patzela se českému celku podařilo v pasáži okolo přestávky snížit ze 7:12 (28. minuta) na 10:12 (32. minuta), jenže Maďaři brzy odskočili na pro ně uklidňující náskok pěti gólů. A co víc, deset minut před koncem už vedli Maďaři o branek osm. Snaha se českému výběru upřít nedala, o čemž svědčí i snížení výrazného manka na polovinu mezi 53. a 58. minutou, kdy se střelecky konečně začalo více dařit i dnes ne tolik výraznému Kašpárkovi. Pětiminutovou pasáž sice Češi opanovali čtyř brankovým rozdílem, na další korekci stavu však už čas neměli a po prohře 25:29 (9:12) končí na kvalifikačním turnaji na druhé nepostupové příčce. Zápas bylo možné živě sledovat v improvizovaném přímém přenosu na oficiálním facebookovém profilu českých reprezentací ČESKÁ HÁZENÁ / CZECH HANDBALL, kde je nyní dostupný ze záznamu.

Michal Tonar, trenér ČR: „Je to trpká porážka, ale musíme přiznat, že Maďaři byli po většinu utkání lepším týmem. Oproti včerejšímu zápasu nám chyběla schopnost vypořádat se s hrou jejich pivota a v útoku nás jednoznačně sráželo zakončení.“

Alois Mráz, asistent trenéra ČR: „Klukům se nedá upřít bojovnost, byla tam ale i určitá nervozita. Z ní možná pramenila i zbytečná hektičnost, která měla vliv na kvalitu přechodu do útoku i rozhodování při finálních přihrávkách, kde nám chyběl přehled. Souhlasím, že Maďaři zvítězili zaslouženě.“

ČR - Maďarsko 25:29 (9:12)
Sestava a branky ČR: Pšenica, Herajt, Hrdlička – Zourek, Režnický, Kašpárek 6, Kývala 8, Kučera, Šafránek 3, Zeman, Chmelík 1, Štěrba, Dolejší 1, Patzel 4, Bičiště 1, Franc 1
Sedmimetrové hody: 2/0 – 3/3. Vyloučení: 1 – 5. Rozhodčí: Braseth, Sundet (NOR)

pátek 6. ledna 2017, 17.00 hod. CZE - MNE 10:0*
sobota 7. ledna 2017, 18.00 hod. AUT - CZE 26:30 (13:15)
neděle 8. ledna 2017, 11.00 hod. HUN - CZE 29:25 (12:9)

U21 MS 2017 - Skupině 6 (kon. tabulka)
 p. tým z v r p skóre b
1. HUN 3 3 0 0 67:52 6
2. CZE 3 2 0 1 65:55 4
3. AUT 3 1 0 2 63:58 2
4. MNE 3 0 0 3 0:30 0

Nominace NT ČR M21, Kvalifikace o U21 MS 2017, Maria Enzersdorf (AUT)

Brankáři: Herajt Filip (Talent Plzeň), Pšenica Bohumil (HC Zubří), Hrdlička Jan (HK Lovosice)
Křídla: Šafránek Ondřej (Talent Plzeň), Chmelík Jan (HC Dukla Praha), Štěrba Jakub (TJ Sokol Nové Veselí),
Spojky: Kašpárek Stanislav (Balatonfüredi KSE, HUN), Kývala Daniel (HC Dukla Praha), Kučera Vít (SKKP Handball Brno), Franc Václav (HK Lovosice), Zourek Daniel (TJ Sokol Nové Veselí), Patzel Vojtěch (HC Dukla Praha), Bičiště David (HK Lovosice), Dolejší Jiří (TJ Sokol Nové Veselí),
Pivoti: Zeman Štěpán (HC Zubří), Režnický Daniel (HC Dukla Praha)